Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odłączenie C.o. Na Lato


jacgoj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów. Planuję wstawienie zaworu 4D w/g załączonego schematu (omawianego już na forum). Mam tutaj pytanie, jak w takim układzie może być realizowane ogrzewanie boilera cwu latem bez grzania c.o. Oczywiście będzie jeszcze pompa dla cwu, sterownik obsługujący obie pompy.

Obecnie mam wykonaną instalację w/g schematu - z jedną pompą ładującą z zaworem odcinającym c.o. na lato. Myślę że i tym razem mogę liczyć na waszą pomoc - być może w tak banalnym pytaniu. Pozdrawiam Jacek.

post-6851-1266848737_thumb.jpg

post-6851-1266848749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak mam ja.

 

Za rozgałęzieniami do bojlera a przed zaworem 4d wstawiasz zawory kulowe.

 

Ja mam na zasilaniu pompy co zwykły wyłącznik, który odłączam na lato.

 

Na obrazku zaznaczyłem zawory na czerwono (do tego mam jeszcze nie zaznaczoną na schemacie pompę cwu, o której też pisałeś).

 

U mnie pompą co steruje obecnie sterownik Unicontrol MIX07 a pompą cwu sterownik kotła - na lato zwyczajnie wyłączam więc sterownik unicontrol i zamykam zawory.

Bez_nazwy_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tylko jest mały problem bo sterownik który chcę zamontować (euroster 1100z) nie ma opcji wyłączenia pompy co. Czyli chyba będę musiał zainwestować w dwa proste sterownik do pomp i tak jak piszesz Marcinie na lato wyłączać sterownik pompy co i zakręcać zaznaczone zawory. Ale co wtedy z pompą cwu - musi pracować aż do wygaśnięcia kotła, bo inaczej może być nie ciekawie. Czy dobrze rozumuję?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed zakupem sterownika zaworu 4d unicontrol wszystko funkcjonowało na sterowniku kotła (Geco G403-P02). Na przewodzie do pompy co zamontowany został prosty wyłącznik - latem sterownik sobie tę pompę włączał i wyłączał nie wiedząc, że ona jest stale wyłączona tym wyłącznikiem. Wydaje mi się, że i sterownik o którym piszesz można tak "oszukać" (ale to już informacja do sprawdzenia).

 

Czy masz kocioł zasypowy? Ja mam z podajnikiem i nie ma problemu przegrzewania się kotła przy pracy tylko na cwu. Układ taki ma dość małą "pojemność" cieplną (czyt. gdy nagrzejesz wodę w bojlerze pompa może chodzić i tak przegrzejesz kocioł, jeżeli ten nie zostanie odpowiednio stłumiony). W tym temacie jednak nie wypowiem się, gdyż nie miałem do czynienia z taką sytuacją.

 

Generalnie pompa cwu włącza się gdy woda w bojlerze wymaga dogrzania i wyłącza, gdy to nastąpi - dodatkowo sterownik powinien zadbać o to, aby pompę cwu włączać tylko wtedy gdy ma to sens (czyli gdy woda w kotle ma wyższą temperaturę niż w bojlerze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z włącznikiem na przewodzie do pompy co bardzo ciekawe - zarazem proste i funkcjonalne. Martwi mnie w dalszym ciągu co się stanie gdy sterownik pompy cwu uzna iż należy ją wyłączyć - osiągnięta zadana temperatura cwu. Ciepło wytwarzane w dalszym ciągu przez kocioł (posiadam zasypowy Zębiec KWK 25) nie ma gdzie ujść - pompa cwu nie pracuje, obieg co odłączony, oczywiście miarkownik ciągu zamknie dopływ powietrza do pieca, ale czy to wystarczy. Prawdopodobnie naczynie przelewowe będzie musiało wziąć się do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy kotłach zasypowych chyba jedyną metodą jest takie dozowanie paliwa, aby kocioł nie przegrzał się a po dogrzaniu wody wygasił. Przynajmniej ja nie bardzo widzę innego rozwiązania.

 

Ew. gdyby był sterownik i siłownik zaworu 4d (typu chociażby estymy) nadmiar ciepła byłby on w stanie wypuścić na kaloryfery (wtedy jednak musiałby chodzić całe lato i byłyby pewne straty wynikające z krążenia wody także przez zawór 4d, który dodatkowo nie jest zupełnie szczelny i zawsze minimalną ilość ciepłej wody wypuszcza na instalację). Także to rozwiązanie bez większego sensu praktycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z włącznikiem na przewodzie do pompy co bardzo ciekawe - zarazem proste i funkcjonalne.

 

Jeśli nie wpadłeś na to, co napiszę poniżej, to lepiej nie kombinuj z instalowaniem przełącznika do pompy.

 

Rozwiązanie:

Na lato robisz tak: Jedziesz ręką po kablu, który odchodzi od pompy c.o. (jest tylko 1) i jak dojedziesz do miejsca, gdzie się kończy (gniazdka), to go wypinasz. Pompa definitywnie wyłączona.

Na zimę: wpinasz pompe do tego samego gniazdka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie oczywiste - u mnie np. dojechałbym do miejsca w którym kabel wchodzi do sterownika a nie do wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też precyzyjniej :unsure: Mój sterownik GECO nie ma wtyczek - ma miejsca gdzie się wkłada "goły" kabelek i przykręca śrubką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Marcinie, chyba mi się pomyliło, że dojechałeś ręką do Unicontrol MIX07 (albo robisz mnie w konia) ;)...

 

Do wspomnianego GECO i całej bandy okrojonych sterowników pomp c.o. do miejsca gdzie wkłada się "goły" kabelek należy wkręcic goły kabelek ale od wtyczki (producent zaoszczędził i my też :angry: )

Wtedy możemy normalnie użytkować pompę c.o. nie będąc elektrykiem.

 

Jeśli masz (Ty lub elektryk) montować przełącznik, to lepiej zamontuj wtyczkę (a często ona już jest).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tak (co nie zmienia faktu, że w unicontrol mix jest identycznie - kabelek, śrubka, a wszystko co prawda wpinane do unicontrola wtyczką, ale zawierającą dużo więcej podłączeń niż sama pompa :angry: ). Obecnie tego wyłącznika nie potrzebuje, gdyż latem wyłączam po prostu cały unicontrol. Natomiast gdy nie miałem sterowania unicontrol miałem podłączoną pompę do sterownika GECO (który nie jest "okrojonym sterownikiem pompy co" a sterownikiem kotła z podajnikiem retortowym).

 

Odbiegamy chyba od tematu ;) Nie ważne jak - ważne aby pompa przestała być sterowana przez sterownik - ja miałem wyłącznik i było to wygodne. Jak masz pompę podłączoną wtyczką - możesz ją wyciągać - efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast gdy nie miałem sterowania unicontrol miałem podłączoną pompę do sterownika GECO (który nie jest "okrojonym sterownikiem pompy co" a sterownikiem kotła z podajnikiem retortowym).

 

Niestety pomimo wielu jego innych zalet i funkcji sterownik ten jest w sensie sterowania pompą c.o. okrojony.

Okrojony dosłownie o wtyczkę do pompy c.o. właśnie :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.