Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miał w piecu na ekogroszek z paleniskiem retortowym.


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Miałem dać pokój chociaż na jakiś czas ale... to jest silniejsze odemnie. Miał co go statnio kupiłem postał w worku w kotłowni, wysechł i co? Potwierdza się wcześniejsza informacja, że wysuszony miał się nie spieka. TAK to prawda. Trzema kupeczkami (1/3 szufeleczki) rozpaliłem piec do 67 st i żadnych spieków. Moja rada - wysuszcie miał i to musi zadziałać.

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jako człowiek ciekawy nowych doznań przeprowadziłem ostatnio test i wrzuciłem do pojemnika mojego pieca odrobinę miału. Miał jako miał był bardzo dobrej jakości i dość gruby (to skłoniło mnie do tej próby). Przez podajnik przeszedł jak złoto, ale niestety na palenisku spiekł się (podobno jak to miał) no i niewiele wyszło z tego palenia. Jak trochę pokruszyłem pogrzebaczem tą spiekę znowu się fajnie zaczęło palić. Ale nie na długo.

 

Test potwierdził moje podejrzenia. Chociaż spodziewałem się, że palić będzie się lepiej natomiast zapcha podajnik - było dokładnie odwrotnie. System nadmuchu w tym piecu powoduje, że drobinki miału zapchały kanały powietrzne i przyblokowały nadmuch. Efektem eksperymentu jest potwierdzenie faktu, że piece na ekogroszek z podajnikiem i paleniskiem retortowym nie nadają się do innych rodzajów paliwa. Te kilka wiader miału wylądowało na groszku i jako takie nie powoduje negatywnych skutków.

 

Pisałem już o tym na innym forum ale wkleję to i tu.

Przyczyna spiekania się popiołu (szlakowanie) może być dwojakiego rodzaju

1. miał niestety lubi się szlakować

2. zbyt wysoka temperatura żaru.

Jednemu i drugiemu można spróbować zaradzić zmniejszając podmuch, wtedy żar nie osiąga temperatury topnienia i nie szlakuje się. Żar przy przekroczeniu pewnej temperatury ulega spiekaniu i tworzy się szlaka. Ta temperatura zależy od opału i właśnie temperatury. temperatura spalania powinna zawierać się pomiędzy 600 - 980 st.C. Poniżej 600 st. C powstaje dużo zanieczyszczeń i dymienie. powyżej 980 st. C popiół się spieka. Przy 1370 popiół mięknie, powyżej 1500 st. C popiół topnieje i płynie.

Ponieważ ziarna miału są małe to rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, powyżej temperatury spiekania się i stąd problem.

Zwilżanie opału wodą, polecane nawet przez niektórych wytwórców kotła to jakieś nieporozumienie. Natomiast może w tym przypadku zachodzić taka rzecz, że warstwa miału niezbędna do wytworzenia się niezbędnego ciepła do podgrzania wody w kotle jest rozłożona na małej powierzchni. Aby wytworzyć musi tyle ciepła musi się bardzo rozżarzyć, powyżej temperatury spiekania. Gdyby rozłożyć to na większej powierzchni nie dochodziło by do tego.

Tendencja do spiekania się zależy również od zawartych w węglu składników chemicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie a ja powiem coś całkiem przewrotnego otóż u mnie na moim kotle miał się spala oczywiście teraz pół na pół z eko grochem, ale tylko po to aby podnieść kaloryczność opału, no i oczywiście dla lepszego wypalenia się, popiół jest znacznie gorszy niż przy eko ale i cena takiego opału jest inna, w mieszance takiej jak ja stosuję jest to naprawdę do zaakceptowania.

 

 

A tak na marginesie po drobnej korekcie ustawień guitar wie o czym mówię ta właśnie mieszanka spalała mi się przez dobę w granicach 25-30 KG, więc jak dla mnie jest to super wynik.

 

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj otóż powiem szczerze że sam jestem zaskoczony, dziś mój kocioł spalił 32 kg na 30 godzin po przeliczeniu wychodzi mi 1,066666 na godzinę, otóż co do mieszanki, może smiesznie to zabrzmi ale ja robię to na oko tzn, trochę sypnę do wiaderka miału trochę eko i tak do pełnego wiaderka ważę po 8kg i wsypuję do kosza 4 wiaderka, ale wydaję mi się że jest to spowodowane zmianą prędkości pompy od Co na I bieg jak chcesz zobaczyć jak u mnie to wygląda to zobacz mój panel i wyszukaj temat "działająca instalacja poddana pod ocenę" jak możesz to zmniejsz bieg na niższy i sam zobaczysz różnicę.

 

Mój dom to 210 metrów dobrze ocieplony z 2004 roku na grzejnikach głowice.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.