Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rtl


pawel8516

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem na etapie budowy instalacji CO w nowym domu. Podłogówkę instalator połączył z zaworami RTL HERZ mini z tym że te zawory znajdują się w skrzynce rozdzielaczy. W instrukcji zaworów HERZ wyczytałem że zbyt wysoka temp. otoczenie może powodować zakłócenia w pracy zaworu. Jak to jest w praktyce, czy u kogoś tak działa. Co w przypadku gdy przez rozdzielacze popłynie woda 65st w skrzynce zrobi się gorąco a zawór ustawie na 40st? Wydawało mi się że rtl różni się od zwykłych termostatów tym że ma na niego wpływ tylko temp. wody a tu czytam inaczej. Pomóżcie bo jeszcze nie zapłaciłem fachowcowi a później to go już chyba nie namierze. Dzięki. Zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,może się zdażyć taka sytuacja że na belce powrotnej na ktorej zamontowane są rtl są też zamontowane powroty z grzejników wtedy woda w belce powrotnej jest dużo cieplejsza niż sam powrót z danej petli podłogówki ,RTL potrafi to wyczuć i może już się nie otworzyć .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Takie zjawisko występuje np. gdy podłogówkę zapniemy zamiast grzejnika - niekoniecznie uciążliwe, ale się zdarza.

 

Z tym, że nie jest to odpowiedź na problem tematu.

RTL działa oczywiście na "wodę". Take więc aby się zamknął, to woda musi mieć te 40C a nie powietrze. Oczywiście istnieje możliwość, że woda w okolicy RTL zagrzeje się od tego powietrza, ale na to trzeba trochę czasu przy niewielkim przepływie. I to pewnie miał na myśli producent...

Nie wiem jak to wygląda w praktyce - może ktoś doświadczony się wypowie.

Myślę jednak, że jeżeli skrzynka nie jest szczelna, to szansa na to zjawisko jest znikoma.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,może się zdażyć taka sytuacja że na belce powrotnej na ktorej zamontowane są rtl są też zamontowane powroty z grzejników wtedy woda w belce powrotnej jest dużo cieplejsza niż sam powrót z danej petli podłogówki ,RTL potrafi to wyczuć i może już się nie otworzyć .pozdrawiam

 

Rzeczywiście u mnie na powrotnym rozdzielaczu są powroty z grzejników ale przed rtl jest jeszcze zaworek kulowy i złączka (pex). Układ jest na chodzie i mimo wysokiego powrotu podłoga działa. Bardziej martwiła mnie temp. w skrzynce bo narazie nie ma jeszcze drzwiczek a docelowo skrzynka będzie zabudowana szafą.

I jeszcze pytanko: czy kiedy zdejmę głowice zaworu (rtl) to woda płynie bez żadnych ograniczeń temperatury, tak jakby tego zaworu nie było?

dzięki zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.