Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Siłowniki termoelektryczne NC - PWM?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć wszystkim.

mam ogrzewanie podłogowe - proste bez pogodynki. 
Po awarii prądu (luźne N-0) padła listwa.

Zakupiłem nową listwę Salus KL06 oraz 3x termostaty/regulatory elektroniczne Salus RT10. Listwa i regulatory posiadają  funkcję PWM  

Siłowniki NC 230v zostały stare - Purmo invest

Instalacja działa poprawnie. Nie przegrzewa się itp. Po 2 dniach użytkowania termostaty zaczęły dosyć często, ale na krótki czas otwierać i zamykać siłowniki (zdarzało się że cykl był tak krótki że siłowniki nie zdarzyły się ruszyć). O dziwo temperatury stoją jak skała: w jednym pokoju 21,9- 22,2 a w innych pomieszczeniach 22,2-22,5 także jak na prymitywna podgłówke bez pogodynki to świetne wyniki. Przepływy oczywiście wyregulowane  

Wg technika z Salusa jest to poprawne zachowanie gdyż system PWM się „uczy”. Po kilku dniach powinno ustąpić takie częste cykle  

Moje  pytania do Was:

1. czy siłowniki muszą obsługiwać PWM? Technik z salusa twierdzi że ich siłowniki za ok 40 zł obsługują modulowany sygnał aczkolwiek w notach technicznych nie ma o tym słowa  plus to są siłowniki takie jakich pełno on/off 

2. czy jeśli faktycznie siłowniki muszą być w jakiś sposób przystosowane do obsługi PWM czy moje Purmo invest NC 230v FAW3ANC30NO440P0 obsługują ten algorytm?

3.  Czy PWM na KL06 i RT10 można w jakiś sposób programować/ modyfikować?

 

z góry dziękuję za wpisy 

pozdrawiam serdecznie 

ps nie mogę wysyłać PW - PioBin - czytałem Twoje posty nt PWM - Zachęcam do napisania posta 🙂

 

IMG_7534.jpeg

IMG_7521.png

IMG_7528.jpeg

Edytowane przez Walery
Opublikowano

PWM to nie „nauka” ogrzewania tylko sposob regulacji mocy. Jak dziala mozna znalesc.

Cos co sie uczy to bardziej zaawansowane i nie sadze ze jest w listwie sterujacej. A to co jest nie jest to nic spektakularnego moim zdaniem. To tylko na „nosa” odpowiadam.

Ad1. Nie

Ad2. Tak jak kazde.

Ad3. Nie znam listwy (orpogramowania).

 

  • Przydało się 1
Opublikowano

Podejrzewam, że sama listwa nie wysyła sygnału PWM do siłowników dlatego może obsługiwać zwykłe siłowniki 230v on/of ,  Tutaj chodzi pewnie o sygnał który jest wysyłany ze sterownika do listwy . Ale nie jestem pewien . Spróbuję się dowiedzieć . pozdrawiam  Tomekb

Opublikowano

W moich amatorskich kościach też czuję że to właśnie termostaty są sercem sterowania i one mają zaimplementowany algorytm a listwa tylko służy, w moim przypadku, jako ładna skrzynka z kostkami 

Opublikowano

Sam się kiedyś zastanawiałem na jakiej zasadzie miałaby działać ta regulacja PWM w sterownikach pokojowych, a odnoszę nieodparte wrażenie że to chwyt marketingowy, bo niby jak sterownik pokojowy wyposażony w zwykły przekaźnik miałby dawać taki sygnał do siłownika ?
Z teoretycznego punktu widzenia każdy sterownik wyposażony w przekaźnik będzie regulatorem PWM, bo w końcu włącza i wyłącza styki, tylko że częstotliwość będzie baaaardzo mała.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Jako amator mogę dodać że faktycznie po dwóch dniach bardzo częstego włączania i wyłączania (niestety regulatory nie sa na triaku także słychać moment on/off) system się uspokoił. Temperatura waha się maksymalnie +- 0,6 stopnia - często nawet mniej. Nie wiem czy to zasługa PWM czy prostu dobrze wyregulowałem przepływy. 
Przed awarią na listwie i regulatorach Purmo niestety nie mierzyłem temperatur tak aptecznie. Subiektywnie wcześniej mam wrażenie że były większe odczuwalne wahania 
 

Opublikowano
53 minuty temu, thudy napisał(a):

Sam się kiedyś zastanawiałem na jakiej zasadzie miałaby działać ta regulacja PWM w sterownikach pokojowych, a odnoszę nieodparte wrażenie że to chwyt marketingowy, bo niby jak sterownik pokojowy wyposażony w zwykły przekaźnik miałby dawać taki sygnał do siłownika ?
Z teoretycznego punktu widzenia każdy sterownik wyposażony w przekaźnik będzie regulatorem PWM, bo w końcu włącza i wyłącza styki, tylko że częstotliwość będzie baaaardzo mała.

Okres to np. 10minut lub wiecej. Przy ogrzewaniu to wystarczajace bo bezwladnosc jest duza. Wiec moze byc tak ze 5minut ON i 5minut OFF i mamy 50% mocy cieplnej. I tak dalej…

Gdzie jest „mozg” - podejrzewam ze w regulatorze a sama listwa to tylko wzmacniacz napiecia/pradu. Silownik to jemu wisi co go zalacza i jak czesto.

 

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

@PioBin być może w niektórych systemach jest tak jak piszesz, natomiast ja mam system Auraton'a z rzekomym PWM - tam "mózgu" żadnego nie ma, a działanie jest proste jak budowa cepa - przy zwarciu styków sterownika pokojowego, podawane jest napięcie przez listwę na poszczególne siłowniki. Jedyne co dodatkowo robi listwa, to podaje sygnał do pompy po pewnej zwłoce - na tyle długiej aby siłownik mógł się w pełni otworzyć.
Sterowniki pokojowe - z rzekomym PWM - zwierają styki przekaźnika przy spadku temperatury i rozwierają się po osiągnięciu zadanej wartości - po drodze nic więcej się nie dzieje.

Także przynajmniej w systemie Auris'a można teoretycznie mówić o PWM, jak i w każdym innym systemie, jednak w praktyce PWM działa przy dużo większych częstotliwościach. 

Opublikowano

Czesc @thudy

Godzinę temu, thudy napisał(a):

zwierają styki przekaźnika przy spadku temperatury i rozwierają się po osiągnięciu zadanej wartości - po drodze nic więcej się nie dzieje.

to dziala jak zwykly termostat z histereza. Lipa.

A powinno inaczej i o tym wlasnie piszemy. Dla przykladu „system” Danfossa otwiera silowniki (krotki czas) nawet gdy temparatura jest osiagnieta - po to aby ja podtrzymac.

  • Przydało się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.