Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Niestety instalator (dobrze znany na tym forum) zostawił mnie w polu z połową roboty i się zwinął Posiadam kocioł z buforem.

 

Potrzebuję możliwości sterowania pompy CO za pomocą dwóch różnych sterowników "raz jeden, raz drugi". Jak rozwiązać takie podłączenie? Chyba nie można po prostu spiąć równolegle zasilania pompy z jednego i drugiego sterownika?

 

Przepraszam jeżeli pytanie jest poniżej poziomu, ale mam blade pojęcie o elektronice, dostępnych elementach itp.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Witam,

 

Trochę mało precyzyjnie określiłeś sposób wyboru, który sterownik w jakiej sytuacji ma przejmować sterowanie. Raz jeden raz drugi - ale kiedy (dlaczego) jeden a kiedy drugi. Kto (co) ma to przełączać?

 

Generalnie do odseparowania tych obwodów wystarczy 1 przekaźnik na 230V (8A) z 3 parami nóżek na wyjściu (dla sterownika1, dla sterownika2, do pompy) no i naturalnie parą sterującą. Czyli 8 nóżek.

Kosztuje w sklepie elektronicznym 15-20 zł.

 

Jak to podpiąć? Zależy od tego co napisałem na początku.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Dzięki za szybka odpowiedź i pierwszą sugestię.

 

W uproszczeniu instalacja oparta jest na kotle z buforem. W trakcie palenia obieg CO jest zasilany przez kocioł, nadmiar energii ląduje w buforze. Po wygaśnięciu kotła przestawiam zawory kulowe i ta sama pompa pobiera ciepłą wodę z bufora zamiast kotła.

 

Pompą CO steruje estyma unicontrol na podstawie temperatury kotła. Po przełączeniu na bufor są z tym same problemy (np. dla zdrowia kotła pompa startuje powiedzmy od 45 stopni na kotle, a 45 stopni w buforze to jeszcze sporo grzania; powiedzmy, że startujemy pompę od 30 stopni i kotłem się nie przejmujemy, ale wtedy i tak czujnik jest na kotle, więc jak kocioł wystygnie to pompa zatrzyma się niezależnie od zawartości bufora).

 

Mam "wolny" sterownik pompy auratona i chciałbym po wygaśnięciu kotła przełączyć zawory kulowe na bufor i sterowanie pompy CO z estymy na auratona. Wtedy auraton mierzy temperaturę bufora i może sobie chodzić od 30 stopni, a estyma może sterować tą samą pompą przy paleniu w kotle.

 

Czyli podsumowując przełączanie ręczne (estyma musi cały czas działać, bo steruje innymi urządzeniami np. siłownikiem 3D, drugą pompą itp.)

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

witam

jeśli masz estymę to musisz ją mieć zamontowaną na szynie euro.Kup sobie przełącznik trópozycyjny w obudowie jedno modułowej S-ki na szynę i po kłopocie.Podłącz wej1 do jednego sterownika, wej2 do drugiego sterownika a wyjście do pompy CO

Opublikowano

Dobrze Ci kolega elektryczny napisał.

Przekaźnik robi dokładnie to samo, tylko że można go sterować bardziej automatycznie (np. przełączać na Auraton dokładnie w momencie gdy Estyma przestaje kręcić pompką. Jakbyś miał zawory elektryczne zamiast ręcznych, to również one mogłyby się wtedy same odpowiednio ustawiać). Ale myślę, że w tym przypadku byłaby to "sztuka dla sztuki", bo i tak tam jesteś i możesz po prostu ręcznie przełączyć ręczny :D przełącznik.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Super Panowie właśnie o to mi chodziło, bardzo dziękuję :D

 

Mam jeszcze pytanie, czy ten przełącznik nie powinien być "dwusekcyjny"? Czy wystarczy, żeby rozłączył jeden przewód (domyślam się, że to podstawy, ale wolę spytać)?

 

Pozdrawiam.

Opublikowano
Witam,

 

Niestety instalator (dobrze znany na tym forum) zostawił mnie w polu z połową roboty i się zwinął Posiadam kocioł z buforem.

 

Potrzebuję możliwości sterowania pompy CO za pomocą dwóch różnych sterowników "raz jeden, raz drugi". Jak rozwiązać takie podłączenie? Chyba nie można po prostu spiąć równolegle zasilania pompy z jednego i drugiego sterownika?

 

Przepraszam jeżeli pytanie jest poniżej poziomu, ale mam blade pojęcie o elektronice, dostępnych elementach itp.

 

Pozdrawiam.

 

witam kolego musisz sprawdzic czy sterowniki sterują przekaznikami odbiorniki jeżeli tak możesz podłączyc równolegle pompę pod jednym warunkiem na obu obwodach musi byc zachowana napięcia i zero ,Czyli niebieski przewód zera ze sterowników ,kolor faza ze sterowników ,żółtozielony przewód PEN.STEROWNIKI NIE MOGĄ BYĆ ZASILANE Z RÓŻNYCH OBWODÓW

Opublikowano

Cześć, sądząc po odgłosach (pstryk, pstryk....) to właśnie obydwa działają na przekaźnikach. Takie rozwiązanie było by dobre na "tymczasem", bo zanim się przekopię do elektrycznego to może potrwać.

 

Na pewno może się zdarzyć sytuacja kiedy obydwa będą włączone i będą jednocześnie zasilały pompę. Np. estyma może jeszcze wieczorem "widzieć" grzejący kocioł (np. 46 stopni), pomimo wygaszenia i wtedy na noc załączam auratona, który już mierzy temp. z bufora. W tej sytuacji obydwa mają "załączone" przekaźniki. Czy to przeszkadza, przy założeniu, że dobrze podłączę "neutral" i fazę?

 

Pozdrawiam.

ps. będą zasilane powiedzmy "z jednego gniazdka".

Opublikowano

To rozwiązanie działa. Jednak wolałbym mieć ten przełącznik, bo nie wiadomo kto tam co kiedy zrobi i jaki sterownik dołoży.

 

Znalazłem przełącznik, o którym mówiliście, ale on przełącza tylko jedną linię, rozumiem, że w tym wypadku faza z wybranego sterownika idzie do pompy. A co z "zerem"? Ma być wspólne dla obu sterowników?

 

Dziękuję za wszystkie porady.

Opublikowano

Witam,

 

Kolega roberthond może mieć rację, ale nie radzę tak łączyć. Jest to niebezpieczne dla ludzi i tych urządzeń.

Najlepiej odseparować oba zasilania i mieć spokój (skoro i tak przełączasz zawory ręcznie).

Ja się znam na przekaźnikach (przełączniki ręczne to już dla mnie za mało automatyczne :D ), ale sugerowałbym, żeby zrobić tak:

1. Znaleźć przełącznik, który ma 3 PARY styków, działąjący tak, że 1 parę (nazwijmy to wyjściową, DO POMPY) łączy z parą2 lub parą3 w zależności od przełączenia.

2. Do pary1 wpiąć pompę

3. Do pary2 wpiąć sterownik1

4. Do pary3 wpiąć sterownik2

 

Para to 2 końcówki, które nigdy nie są zwarte i należy do nich zapiąć fazę i zero.

 

W efekcie uzyskasz taki efekt, że przełącznik w położeniu 1 będzie zwierał zero sterownika1 i zero pompy oraz fazę sterownika1 i fazę pompy; w położeniu 2 będzie zwierał zero sterownika2 i zero pompy oraz fazę sterownika2 i fazę pompy.

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

vernal dzięki za podsumowanie. Tak to sobie mniej więcej wyobrażałem. Rozwiązanie równoległe miało być na tymczasem. Nie widzę w sieci takiego dwutorowego przełącznika trójpozycyjnego w obudowie jednomodułowej, więc musiałby być taki zwykły, ale...

 

...niestety cały plan wziął w łeb, bo estyma po spadku temperatury poniżej zadanej oprócz pompy przestaje też kręcić mieszaczem :D Włączanie pompy CO za plecami estymy nie ma sensu.

 

Dzięki wszystkim za pomoc, trochę się douczyłem.

Pozdrawiam.

=============================

Ostatecznie zrobię inaczej: Auraton będzie sterował pompą podczas palenia w kotle (od np. 45 stopni na kotle). Po wygaszeniu w kotle przełączenie ręczne z Auratona na Estymę, która włącza pompę w zależności od temp CO (np. od 33) a nie kotła. Czyli odwrotnie niż było plus zmiana zachowania Estymy. Przełącznik jednak będzie potrzebny.

 

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.