Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, potrzebuję założyć jakieś zapasowe źródło ciepła do kotła na ekogroszek(16KW). Głównym jego zadaniem byłoby ogrzewanie CWU i CO w okresach przejściowych jesień/wiosna oraz CWU latem. Posiadam poziomy zbiornik CWU 140L dwupłaszczowy, prosta instalacja CO na dwóch pompach i zaworze 4D, w domu grzejniki klasyczne panelowe i 3 małe pętle podłogówki ale bezpośrednio z rozdzielaczy grzejnikowych bez dodatkowych pompek i sterowania, tylko głowice termostatyczne. Na razie nie planuję wymiany ekogroszku ewentualne przejście na pellet dokładając/wymieniając palnik.  Chciałbym jak najmniejszym kosztem wpiąć się w obecną instalację z dodatkowym źródłem ciepła i zastanawiam się czy kocioł gazowy np. na butle 33kg byłby dobrym i przyszłościowym rozwiązaniem.

Opublikowano

Najmniejszy koszt to dostosowanie istniejącej instalacji i grzanie CWU groszkiem, niż dodawanie jakiegoś kotła na gaz i też przerobienie instalacji aby to działało.

Opublikowano

Nie doprecyzowałem ale CWU mogę oczywiście grzać groszkiem, tylko chcę powoli odchodzić od węgla na coś wygodniejszego a tym samym mieć zapasowe źródło ogrzewania.

Opublikowano

Wygodniej to PC, gaz lub pellet.

Opublikowano (edytowane)

Moja instalacja wygląda w uproszczeniu następująco: układ otwarty, zbiornik cwu dwupłaszczowy, jak najprościej wpiąć się z kotłem gazowym 1 funkcyjnym ?

schemat-instlacja-zawor-4D.jpg

Edytowane przez lukastob
Opublikowano

@lukastob Kocioł gazowy musi działać w tzw. układzie ciśnieniowym zamkniętym (ok. 1,5-2 bar) - wymagane naczynie przeponowe i demontaż oraz uszczelnienie naczynia przelewowego, pewnie masz na strychu. Natomiast kocioł węglowy powinien działać w układzie otwartym z naczyniem przelewowym. Aby te dwa źródła ze sobą połączyć należałoby zamontować pośredni wymiennik ciepła i dodatkowe pompki cyrkulacyjne (dużo większe przeróbki). Albo stworzyć schemat na zaworach odcinających ale wiąże to się z obsługiwością oraz pamiętaniem, które należy zamknąć a które otworzyć i w jakiej kolejności aby nie doszło do awarii (rozszczelnienia kotła węglowego).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.