Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Miedzi Z Aluminium


czaki142

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów

 

Czy można założyć aluminiowe grzejniki w instalacji, jeżeli mamy rury miedziane w układzie. Podobno dochodzi wtedy do przecieków, twrzy się ogniwo galwaniczne. Czy to prawda?Słyszałem różne opinie na ten temat i chciałbym żeby wypowiedzieli się fachowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie prawda praktycznie nie ponieważ nigdy nie łaczysz bezposrednio grzejnika z miedzą tylko przez zawory które na ogól sa ze żeliwa ciagliwego lub innych stalowych a wiec ogniwa nie ma ,a z wody po zagrzaniu wydziela sie tzw sadza kotłowa co powoduje szry lub czrny nalot i juz nic nigdy nie bedzie reagowało ,jedynym przeciwienstwem sa układy zamnkiete gdzie powietrze z wody nie ma gdzie ujsc bo nigdy do konca nie wyjdzie i tam dochodzi do dziwnych zjawisk ale przecieków z tego powodu jeszcze niestwierdzono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata użytkuje instalacje z miedzi i grzejniki aluminiowe kfa, nic się z instalacja nie dzieje, grzejniki są przystosowane do współpracy z miedzią. Wiec szukaj grzejników w których producent podaje ze można stosować je przy instalacji z miedzi.

Znajomy zaś 8 lat użytkuje instalacje miedzianą z grzejnikami aluminiowymi które nie były przystosowywane do takiej współpracy i również nic się nie dzieje.

Czytałem również nie raz ze ktoś ma problemem z grzejnikami bo mu się non stop zapowietrzają i że to prawdopodobnie przez wodór który powstaje podczas reakcji miedzi z aluminium.

Ja jednak uważam że to nie żaden wodór tylko instalator był za przeproszeniem do d...y i nie zrobił wszystkiego tak jak trzeba.

Ja instalacje centralnego zrobiłem sam, znajomy również robił ja sam i problemów nie mamy. Najważniejsze jest poprawne odpowietrzenie instalacji c.o ,a to trwa niestety długo nie da się jej odpowietrzyć w ciągu kilkunastu minut czy godzin u mnie się odpowietrzała kilka dni zanim woda całkowicie odgazowała. Nie da się również dobrze jej odpowietrzyć jak grzejniki będą idealnie wypoziomowane, muszą iść delikatnie pod skosem żeby powietrze szybciej mogło się wydostać przez odpowietrznik na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kupnem grzejników zobacz ich instrukcję i kartę gwarancyjną. Ja spotkałem się zarówno z takimi, gdzie producent wykluczył możliwość pracy z instalacją miedzianą jaki z takimi, gdzie dopuścił pod warunkami:

1) wstawka mosiężna (zawór) pomiędzy miedzią i kaloryferem

2) dodanie inhibitora korozji

3) moc instalacji do 30kW

4) ubytek wody rocznie do 10% zładu

5) Ph wody w przedziale 7-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata użytkuje instalacje z miedzi i grzejniki aluminiowe kfa, nic się z instalacja nie dzieje, grzejniki są przystosowane do współpracy z miedzią. Wiec szukaj grzejników w których producent podaje ze można stosować je przy instalacji z miedzi.

Znajomy zaś 8 lat użytkuje instalacje miedzianą z grzejnikami aluminiowymi które nie były przystosowywane do takiej współpracy i również nic się nie dzieje.

Czytałem również nie raz ze ktoś ma problemem z grzejnikami bo mu się non stop zapowietrzają i że to prawdopodobnie przez wodór który powstaje podczas reakcji miedzi z aluminium.

Ja jednak uważam że to nie żaden wodór tylko instalator był za przeproszeniem do d...y i nie zrobił wszystkiego tak jak trzeba.

Ja instalacje centralnego zrobiłem sam, znajomy również robił ja sam i problemów nie mamy. Najważniejsze jest poprawne odpowietrzenie instalacji c.o ,a to trwa niestety długo nie da się jej odpowietrzyć w ciągu kilkunastu minut czy godzin u mnie się odpowietrzała kilka dni zanim woda całkowicie odgazowała. Nie da się również dobrze jej odpowietrzyć jak grzejniki będą idealnie wypoziomowane, muszą iść delikatnie pod skosem żeby powietrze szybciej mogło się wydostać przez odpowietrznik na zewnątrz.

 

Również posiadam grzejniki aluminiowe z KFA, piony Stabi, podejścia PEX, miedź jest tylko w kotłowni.

Problem swój (ciągła konieczność odpowietrzania) opisywałem w oddzielnym wątku.

 

Dlatego nie zgadzam się z kolegą, że instalator był do d..y. Powodem zapowietrzania był palny gaz (chyba siarkowodór - smrodek zgniłych jaj) powstający w wyniku reakcji w układzie.

 

Początkowo odpowietrzałem wszystkie grzejniki na piętrze co 2 dni, obecnie po 2 m-cach co 2dni jeden lub czasem 2 grzejniki w stopniu minimalnym. Posiadam przygotowany inhibitor i po zamontowaniu grzejnika w łazience (zdjęty do prac glazurniczych) na pewno go zapodam.

 

Podkreślam, udział instalatora cz tez jego potencjalna fuszerka, w tym przypadku nie ma zastosowania.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryd56 bez urazy ale twój instalator był do d..y. Widać że instalacja jest zrobiona oszczędnościowo każdy szanujący się instalator odradził by Ci robienie instalacji na paliwo stałe w rurach Stabi. Wiec nie wiem co masz tam namieszane ale wodór nie powstaje na pewno z winy miedzi i aluminiowych grzejników, skoro piszesz ze miedz masz tylko w kotłowni. Nie masz przypadkiem wody ze studni w domu, bo to przez nią możesz mieć takie problemy. Ja mam wszystko w miedzi, a nie tylko tak jak ty wyjście z pieca i nie mam takiego problemu mając takie same grzejniki jak Ty. Wiec chyba to nie problem miedzi i grzejników a czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bladyy78, nie czuję się urażony :o , ale muszę bronić mojego instalatora. Materiał (w tym rura stabi) był kupiony wcześniej przeze mnie, a że Stabi, a dlaczego nie?.

Nie sądzę aby materiał z rury Stabi reagował z aluminium, no chyba że czegoś nie wiem. Co prawda człowiek uczy się całe życie, ale w tym przypadku to chyba nie.

 

Układ został zalany wodą z wodociągu. Ten gaz to nie wodór lecz bardziej siarkowodór (zgniłe jajca :huh: )

 

Po zalaniu inhibitora odświeżę mój wątek w którym opisałem całą sytuację (są tam też opinie szacownych forumowiczów m. in. heso i quitar - sorry jeśli kogoś pominąłem) i zdam relację co i jak.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że się nie uraziłeś, rura stabi pewnie nie wchodzi w jakieś reakcje z aluminium. Ja tez bynajmniej o tym nic nie słyszałem, ale mając rury stabi nie możesz doprowadzić do zagotowania kotła i utrzymywać długotrwale w kotle wysokiej temperatury, bo rury pomimo tego ze wytrzymują wysokie temp. to przy zbyt wysokich żywotność ich szybko spada. Pisałem również o tym że wszystko trzeba dobrze odpowietrzyć mi się układ odpowietrzył dopiero po jakimś czasie od zrobienia instalacji, nie był to jeden dzień. Wodę kilkakrotnie utrzymywałem w bardzo wysokich temperaturach prawie ja gotowałem i dopiero po tym grzejniki się dobrze odpowietrzyły. W świeżej wodzie z wodociągów jest dużo powietrza i zanim ono całe wygazuje minie trochę czasu. W instalacji mam 10 automatycznych odpowietrzników. Są zamontowane przy grzejnikach, rozdzielaczach i przy kotle . Dzięki temu instalacje mogłem dobrze odpowietrzyć i nie ma miejsc w których mogło by się powietrze zatrzymywać.

Mam nadzieje że po wlaniu inhibitora problemy twoje ustaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Widzę wiele różnych opinii. Boję sie jednak jakichś problemów przy użytkowaniu instalacji, więc narazie skłaniam się do rur stalowych do rozdzielaczy, a dalej Pex. Grzejniki aluminiowe wychodzą sporo taniej, niż Purmo. Do miedzi jakoś nie mam zaufania, dużo ludzi sie na niej przewiozło. Poza tym, czy można lać inhibitor do układu otwartego, bo stosowanie wymiennika przy palniku retortowym jest zwykłym kretyństwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie twierdzisz, że nie ma sensu ? Ja również mogę napisać, że dla mnie, powtarzanie pierdół usłyszanych od kogoś lub przeczytanych w "fachowym" piśmie i uznawania ich za pewnik to jest dopiero kretyństwo. Masz rację, piec się nie zagotuję, zagotuje się woda w układzie podpiętym do pieca.

BTW, waż swoje słowa, pisząc w ten sposób urażasz wielu użytkowników forum, którzy jednak stosują wymienniki i układy zamknięte do podłogówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie ma sensu robić obiegu zamknietego na podłogówke, jesli bedzie piec z palnikiem retortowym, co próbował wmówić mi pewien fachowiec, przeciez ten piec sie nie zagotuje.

 

No i proszę. Wczoraj u znajomych kocioł z podajnikiem się "zagotował". Nastąpiło sklejenie styków przekaźnika i podajnik władował całą zawartość zasobnika do komory spalania. Dobrze, że w domu był właściciel i umiejętnie zagasił palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.