Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki Do Połowy Ciepłe


pki1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jestem tu nowy i zgóry przepraszam jeśli temat juz sie kiedys pojawił.

Ale biorąc pod uwagę że każda instalacja jest inna pewnie wybaczycie że chiałem mieć oddzielny temat ;-).

 

Mam nastepujący problem:

domek parterowy z poddaszem uzytkowym i piwnicą (200m2).

W piwnicy jest kotłownia.

Kocioł gazowy, kondensacyjny z pogodówką. Instalacja rozdzielaczowa, rozdzielacze na góre i dół, obydwa znajduja sie na parterze.

Instalacja grzejnikowa z jednym małym kawałkiem podłogówki przy oknie tarasowym, ale podłączona do tego samego rozdzielacza co cały dół, bez żadnych mieszaczy, zaworów trójdrożnych itp (z reszta - nie tu problem).

Czujnik temperatury znajduje sie na parterze.

 

Problem jest z dogrzaniem góry. Niektóre grzejniki na piętrze są u góry ciepłe, u dołu zimne. Niektóre znaczy 4 z 9.

Górny rozdzielacz został zrobiony tak, że każde odejście z rozdzielacza obsługuje dwa grzejniki (wiem ze nie tak powinno być ale nie moja to robota :-( ) Tak wiec, te cztery które słabo grzeją wiszą na dwóch odejściach z rozdzielacza.

Inne grzejniki na górze radzą sobie całkiem nieźle.

 

Róźnica temperatur jest dość znaczna bo jeśli na czujniku ustawię 21 stopni to w pokojach gdzie grzejniki szwankują jest 18 albo czasem 17 stopni.

Co robić?

Facet z serwisu pieca mowił że to standard, i poradził zeby przenieść czujnik temperatury na góre. Jakos nie mam przekonania czy to pomoże.

 

Kryzować? Przeglądnąłem zaworki na grzejnikach na pietrze, wszystkie ustawione są na 6. Wprawdzie na dole też, ale u dołu skręcamy gałki termostatów na około 3,5-4. Teorię kryzowania znam, ale jeśli miałbym to robić, to tylko metodą prób i błędów.

 

Może ktoś pomoże rozwiązać gdzie szukać problemu?

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimny powrót z grzejnika świadczy o zbyt małym przepływie wody ,w twoim przypadku trzeba kryzować .zacznij od ustawienia termostatów grzejnikowych na max i sprawdzaj temp powrotów z każdego grzejnika .kryzowanie zacznij od grzejników ,gdzie powrót jest najcieplejszy .spadek przepływów przez skryzowane grzejniki ,zwiększy przepływ przez pozostałe grzejniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Próbowałem i próbuję nadal kryzować metodą prób i błędów. Pewnie to jeszcze troche potrwa.

Problem w mojej instalacji jest taki, że, jak pisałem wcześniej, grzejniki na piętrze są podłączone do rozdzielacza po dwa na jednej rurze. W związku z tym wnioskuje, że decydująca może być średnica rur. Żeby dobrze zasilić nią dwa duże grzejniki trzeba dość mocno zdławić grzejniki na dole (pojedyncze grzejniki wiszą na rurze odchodzącej z rozdzielacza). Niestety nie jestem w stanie sobie tego policzyć bo szkołe już dawno skończyłem ;-).

Przy manipulowaniu nastawami kryz przyszedł mi do głowy inny pomysł:

Dołożenie jednej pompki do pieca, która obsługiwałaby piętro. Zalety:

- Oddzielna regulacja parteru i piętra i w związku z tym potencjalnie mniejsze zużycie gazu (piętro grzane wieczorem na kilka godzin i rano, dół w praktycznie całe popołudnie w ciągu tygodnia i cały weekend).

- prostsza regulacja na kryzach, jeśli będzie potrzebna, bo będzie obejmować tylko jeden poziom

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołożenie pomy nie jest takie proste.teraz masz pompę zamontowaną w kotle .dołożenie drugiej pompy na piętro spowoduje brak przepóywu przez grzejniki na dole (pompa będzie kradła wodę z obiegu)żeby coś takiego zrobić musiałbyś dołożyć sprzęgło hydrauliczne i dwie pompy ,jedna na parter druga na piętro ,do tego dwa regulatory temp .

dwa grzejniki na jednym obwodzie nie powinny stanowić problemu ,rur ą fi 16 można zasilić nawet 3-4 kW ,a podejrzewam że twoje grzejniki takich dużych mocy nie mają, zostaje tylko kryzowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa grzejniki na jednym obwodzie nie powinny stanowić problemu ,rur ą fi 16 można zasilić nawet 3-4 kW ,a podejrzewam że twoje grzejniki takich dużych mocy nie mają, zostaje tylko kryzowanie

 

no toś mnie kolego zmartwił...

te grzejniki które źle grzeją wiszą parami i mają moc odpowiednio:

- 2694+2694

- 2694+2155

 

Jak zamknąłem rozdzielacz dolny to wszystkie nagrzały sie dobrze choć widać było różnice w szybkości nagrzewania sie tych par.

a na jednej z rur znalazłem napis: 26.11.01 = 13:00 (czy to może coś sensownego oznaczać?)

Help :-(

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz problem . Zostaje Ci sugestia serwisanta -przeniesienie regulatora do nachłodniejszego pomieszenia ,wtedy w

pozostałych pomieszczeniach ustawisz na głowicach termostatycznych np 21 st .Kocioł będzie pracował tak długo aż temperatura w najchłodniejszym pokoju wyniesie np 21 , ale w pokojach cieplejszych zawory się wcześniej zamkną ,żeby nie dopuścić do przegrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no toś mnie kolego zmartwił...

te grzejniki które źle grzeją wiszą parami i mają moc odpowiednio:

- 2694+2694

- 2694+2155

 

Jak zamknąłem rozdzielacz dolny to wszystkie nagrzały sie dobrze choć widać było różnice w szybkości nagrzewania sie tych par.

a na jednej z rur znalazłem napis: 26.11.01 = 13:00 (czy to może coś sensownego oznaczać?)

Help :-(

Pozdrawiam

Piotrek

 

 

26.11.01 = 13:00 Data produkcji rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.