Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Niedźwiedź- podłączenie pomp?


MaciejJar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Pierwszy raz na forum ,więc witam wszystkich i proszę o pomoc.

Mam zamontowany kocioł niedźwiedź , który obsługuje tylko podłogówkę na parterze i piętrze i do tego zasobnik na CWU. Na wyjściu z kotła dwie pompy jedna do CO druga do CWU na wspólnym rozdzielaczu. Przy rozdzielaczach podłogówki pompy razem z zaworami mieszającymi.

Problem polega na tym że w momencie załączenia się pompy CWU pompy podłogówki zasysają ciepłą wodę przez niepracującą pompę CO, i obniżają temp. grzania zasobnika. Próbowałem zmniejszyć moc pomp podłogowych ale wtedy spada przepływ na rotametrach. Rozważam montaż zaworu przełączającego AZV 643 na obieg CO. Czy ktoś stosował z was takie rozwiązanie ewentualnie czy macie może jakiś inny pomysł?

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na CO masz trzy pompy jak rozumiem i jedna do ładowania zasobnika ? Niestety instalacja jest błędnie wykonana i na pewno brak zaworów zwrotnych. Wstaw zdjęcia kotłowni i pomp oraz zdjęcia rozdzielaczy. Poniżej wstawiam prawidłowy schemat instalacyjny dwóch obiegów podłogówki parter i piętro oraz trzeci obieg bezpośredni na ładowanie zasobnika. Nie potrzebujesz zaworu przełączającego AZV 643. Ciekawe mnie w jaki sposób sterujesz pompami i zaworami mieszającymi ?

Prawidłowe sterowanie w tym kotle polega na podaniu napięcia na pompy obiegowe gdy nastąpi żądanie z zastosowanej automatyki. Do poniższego układu powinieneś mieć sterownik MiPro (obieg podłogówki parter) oraz  MiPro remote (obieg podłogówki piętro) plus RED5 moduł do pomp obiegowych i mieszaczy)

image.thumb.png.c1eeb54c3c2adc545dd2326aabf0b132.png

 

Mam nadzieję że w rozdzielaczach nie masz zaworu mieszającego termostatycznego z pompą obiegową

image.thumb.png.c11ccf8dd745f0942384dae95be64bc0.png

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielaczach są zawory mieszające. Instalacja była też pod grzejniki ale jest niewykorzystana. Pompy w rozdzielaczu są włączone teraz na stałe. Pompy obiegowe CO i CWU sterowane z kotła. Mam jeszcze zamontowany czujnik temp. zewnętrznej i sterownik Exacontrol E7C przewodowy. Zawory zwrotne tylko nad pompami.

20240122_191847.jpg

20240122_192215.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na teraz to jedno mi się nasuwa i jest to bardzo brzydkie słowo. Wstaw zdjęcia kotła i jak wychodzą od niego rury do ogrzewania i do zasobnika lub nagraj film. Tak z ciekawości montaż własny czy zleciłeś ?

Te dwie pompy obiegowe która do czego ?

Ta niższa z prawej pompuje w górę i w dół do podłogówki ? Ilu portowe są rozdzielacze ? Jaka średnica rury PP na piętro i jaka na parter ?

Ta wyższa z lewej do czego ?

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż robiony na raty, przez dwóch różnych instalatorów w odstępie 2 lat. Najpierw instalacja potem podłączenie pieca bo wchodziła ekipa do gładzi a było już zimno i na szybko instalator i zrobione. Oczywiście grzało ok do momentu jak w tym roku zaczęliśmy mieszkać i problem się pojawił. Rury z pieca miedź do rozdzielaczy fi 28. pompa lewa do podgrzewania zasobnika prawa do CO. Rury plastik fi 32 parter i piętro. Rozdzielacze 10 pętli na dole 8 na górze. Może jest jakaś możliwość zablokowania przepływu ciepłej wody do CO w momencie podgrzewania zasobnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.