Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Siłownik 3D i sterownik pokojowy


Irek14
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez 1mps,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamontowany zawór  trójdrogowy afriso 343 na instalację CO (grzejniki). Sterownik na kotle st 880 z pid i pokojowy st 296. Dokupiłem do tego siłownik arm 343. W sterowniku pokojowym mogę ustawić np. 22 st C. I do takiej nagrxewa mi się w pokoju. A jak ustawić siłownik? Czujniki na zaworze i powrocie są założone. 🤔🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ekranie zawór ustawiasz temperaturę zadaną i tyle. Wcześniej ustawiasz czas otwarcia zaworu zgodny z czasem na tabliczce, naklejce znamionowej siłownika. Skok jednostkowy i minimalne otwarcie fabrycznie są po 5% tu można dowolnie do swoich potrzeb. Następnie kontrola temperatury fabrycznie 30 s ,proponuję 50s nie będę się rozpisywał ale tak jest lepiej. No i oczywiście zawór w sterowniku trzeba załączyć. Samo podłączenie można sprawdzić w praca ręczna ,-zawór otwieranie zamykanie. Jeżeli kierunek nie jest zgodny wystarczy zamienić przewody od siłownika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki o takie dane mi chodziło. A w moim sterowniku nie trzeba zamieniać przewodów tylko ustawić to w menu. Pozdrawiam. Rozumiem że w menu sterownika muszę ustawić jako pompa zaworu? 🤔 

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z pompa nie zmieniasz jak wcześniej chodziła dobrze. Tam masz wybór pomp. Jeżeli chcesz żeby chodziła jako pompa zaworu to musisz podłączyć ją na listwie jako pompa zaworu wtedy będzie chodziła. Jeżeli jest podłączona jako pompa c.o zawór też będzie działał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na listwie nie ma pompy zaworu. Jest dodatkowa. Sprawdziłem i działa w menu jako pompa co i zaworu. Z tym że jako pompa zaworu to znikają dodatkowe ustawienia takie jak histereza itd. Zostawię tak jak było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam to samo, 4 pompy. Dodatkową pompa c.o mam podłączoną do pompy powrotu ale mam zawór 4 d. Zostaje wolna cyrkulacyjna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej kombinuję jakby to dobrze ustawić. Ustawiam na temp. zadaną 50 st. (to temp na wyjściu zaworu) i zawór po osiągnięciu w/w temp. się przymyka. A jak ustawię w sterowniku pokojowym zadaną w pokoju np. na 22 st C to i tak zawór się przymknie bo osiągnie te 50 st na zaworze... A, w pokoju dojdzie tylko do 21 st C. Jak to dobrze zgrać? 🤔 Ogarnąć? 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu oczywiście wyłączona. Temp. zadana na zaworze 50 st C. i taka osiągnięta.Zawór otwarty na 80 proc.. Ale temp. na sterowniku pokojowym 21 st C a zadana jest 22 st. 

Tak myślę bo nie znam się na sterownikach, ogrzewaniu itp. ale czy to nie jest tak że zamiast np. grzać temp. jaka idzie z bufora np 70 st C (zawór 100 proc. otwarty i powiedzmy taka by była ustawiona na zaworze (zadana) przez co szybciej by się nagrzało w pokoju ustawić sobie np na 50 st C to dłużej się nagrzewa ale chyba dłużej trzyma ciepło? 🤔 Wolniej wystygnie bufor.. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno. Skoro aby osiągnąć na zaworze 50 st zawór musi otwierać się na 80% przy zasilaniu 70 st. !!! Wychodzi mi na to że w tym momencie powrót wynosi zaledwie 30 st. Więc tu bym szukał przyczyny. Druga sprawa ustawienie zaworu jak i regulatora pokojowego. Tam są różne opcje np. może być załączone obniżenie pokojówki, regulator tech, standardowy, może być załączony zawór podłogowy zamiast c.o. Zapoznaj się dobrze z instrukcją i po kolei sprawdzaj dostępne funkcje. Dasz radę.👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję to jakoś ogarnąć. Zastanawia mnie jeszcze czemu przy wygaśnięciiu kotła i spadku temp. na buforze do powiedzmy 40 st. zawór jest zamknięty? 🤔 Nie powinien być otwarty na 100 proc. aby zimna woda z powrotu nie mieszała się z zasilaniem grzejników? 🤔 

sketch-1697561594620.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś mi tu nie gra. Kolego sprawdź sobie czy zawór otwiera się we właściwym kierunku. Abyś zbytnio się nie głowił, zamień przewody napięciowe siłownika na połączeniu ze sterownikiem. Trzy minuty roboty, daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarcie w lewo czyli na 10 według skali. Teraz patrzę że było załączone na - zamykanie poniżej progu - chyba przez to zamknął się zawór zamiast otworzyć.. Człowiek całe życie się uczy 😁... Po mału ogarniam.. Nie wiem jak lepiej ustawić w menu instalatora -  ppompa dodatkowa-tryb pracy ... Czy na - pompa zaworu - czy - pompa CO? - 🤔 Jak pompa zaworu to jak wspomniałem wcześniej znikają dodatkowe opcje.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Pompa zaworu chodzi cały czas, pompa c.o wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu zasygnalizowane przez sterownik pokojowy. Przynajmniej tak ja mam. Zaworu może dodatkowo obniżyć temperaturę zaworu ale musisz sobie sprawdzić, trening czyni mistrza 🤣👍.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sterownik zaworu 3D powinien zatrzymać pompę obiegową, jak zawór 3D będzie całkowicie zamknięty.

Ja w praktyce mam podłączone tak, że pompa obiegowa pracuje cały czas jak jakieś pomieszczenie ma zapotrzebowanie na ciepło. Zawór może być zamknięty, a pompa działa. Pompa zatrzyma się tylko w przypadku jak wszystkie pomieszczenia będą dogrzane. Dodatkowo wyłączy się również kocioł gazowy. Grzałki w buforze działają niezależnie od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Jak świeci słońce to grzeją cały czas. Wyłączą się tylko w przypadku, gdy bufor osiągnie 90 stopni. Nigdy jeszcze do tego nie doszło. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.