Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedowymiarowane Grzejniki A Zużycie Gazu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

zachodzi podejrzenie, że dewelpoer zamontował u mnie niedowymiarowane grzejniki. Efekt jest taki, że podczas ostatnich mrozów mimo pieca pracującego praktycznie non stop (Viessmann Vitopend 100, sterownik pokojowy PT21) i gorących grzejników temperatura w mieszkaniu (68mkw) osiągała ledwo 19,5st.C

Czy jeżeli zamontuję większe grzejniki, czy zwiększy się zużycie gazu? Obecni wynosi ono ok. 12m3 na dobę, chyba trochę za dużo jak na (-10stC) na zewnątrz... Piec chodzi non stop, zużywa gaz a efektu nie ma - mam wrażenie że grzejniki są zbyt małe aby oddawać ciepło.

Moje rozumowanie jest takie: zwiększam moc grzejnika, pomieszczenie szybciej osiąga zadaną temperaturę (np. 21stC), piec się wyłącza - czyli teoretycznie zużycie gazu może nawet zmaleć? Wybaczcie naiwność pytania ale jestem laikiem w dziedzinie ogrzewania.

 

W sumie w mieszkaniu znajdują się 4 grzejniki ścienne Viessmann, 2x512W, 1x623W, 1x1661W (moce określiłem sam na podstawie wymiarów grzejników i katalogu Viessmann) i grzejnik łazienkowy (nie znam mocy, ale w łazience zawsze jest ciepło więc chyba jest dobrze dobrany). Okna 6 komorowe, ściana z silki + styropian 10cm.

 

Teoretycznie poza lekkimi nieszczelnościami okien (do regulacji) strat ciepła nie powinno być, a ciepło gdzieś ucieka... Wilgotność w pomieszczeniach to ok. 35%.

 

Dorzucać większe grzejniki czy szukać przyczyny gdzie indziej?

 

Pozdrawiam świątecznie!

Opublikowano
Czy jeżeli zamontuję większe grzejniki, czy zwiększy się zużycie gazu?Moje rozumowanie jest takie: zwiększam moc grzejnika, pomieszczenie szybciej osiąga zadaną temperaturę (np. 21stC), piec się wyłącza - czyli teoretycznie zużycie gazu może nawet zmaleć?

 

Od samego zastosowania większych grzejników - nie. Od będącego konsekwencją tego zamiaru wzrostu temperatury w pomieszczeniu - tak. W rozumowaniu należy dodać dwie myśli:

1) skoro grzejnik ma większa moc to i kocioł pobiera w tym czasie więcej gazu - iloczyn czasu pracy i zużycia gazu okaże się taki sam.

2) przy wyższej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem i otoczeniem wzrośnie strata ciepła przez przegrody i wentylację. Zatem po cyklu pracy kotła temperatura będzie szybciej spadać i skróci się czas przestoju kotła a w konsekwencji ogólne zużycie gazu wzrośnie.

 

Zasadniczo dla osób dorosłych 18 stopni w zimie jest odpowiednią temperaturą. Tym bardziej dla dzieci. Dla starszych osób z problemami z krążeniem będzie z kolei za mało.

Opublikowano
1) skoro grzejnik ma większa moc to i kocioł pobiera w tym czasie więcej gazu - iloczyn czasu pracy i zużycia gazu okaże się taki sam.

Czyli jak rozumiem kocioł zużyje tyle samo gazu, ale pomieszczenie szybciej osiągnie żądaną temperaturę?

 

Zasadniczo dla osób dorosłych 18 stopni w zimie jest odpowiednią temperaturą.

Spróbuj powiedzieć to mojej żonie;) Nie wymagam wiele - ale 20-21st.C chciałbym osiągnąć - a 20st. osiągam ledwo ledwo po kilkunastu godzinach nieprzerwanej pracy pieca.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.