Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogowa przez bojler


Marcin993
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez wacio1967,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie podłączenia podlogowki, otóż: 

Mam już w domu zrobiona instalacje piec na ekogroszek bojler i grzejniki i wszystko działa ale przez lato zrobiłem sam frezowanie w podłodze położyłem rurki i płytki. Wyszło 8 obiegów, dociagnalem do kotłowni i tu mam problem. Mam 2 rozwiązania podłączenia i się waham.

1. CIEPLO Od rozdzielacza pompka, odpowietrznik, trójnik (do podłączenia z powrotem) zawór termostatyczny i dalej do pieca

POWRÓT Podgrzewacz co, trójnik (ten z ciepłego obiegu) i do pieca

Trójnik jest po to że jak zawór zamknie dopływ ciepłej wody to z powrotu będzie brana i jak temperatura spadnie to znów go otworzy i weźmie ciepło z pieca, a podgrzewacz podłącze do zestawu off grid który grzeje wodę w bojlerze ale jak dojrzeje do 80 C to się wyłączy, nie ma odbioru i energia przepada więc szkoda i pasuje coś dołożyć.

2. Z pieca obieg na drugi bojler (mam 100 l) i z bojlera obieg na podlogowke. Pompka będzie się załączała tylko jak spadnie temp w bojlerze. Do bojlera oczywiście grzałka pod panele. Bojler zgromadzi więcej ciepła, bo przepływowy ogrzewacz tylko jak będzie przepływ a jak go termostat odłączy to i on się wyłączy.

Które rozwiązanie będzie lepsze?

W obu przypadkach rury PEX 25 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Do OP na pewno grupa pompowa z mieszaczem i zaworem trójdrożnym, lub termostatycznym. Przy termostatycznym nic nie wysterujesz. Przy trójdrożnym i odpowiednim sterowniku masz już jakieś pole manewru. To jest jeden temat.

Drugi to rozwiązanie zasilania OP. W takim przypadku najlepszy byłby bufor z dwoma wężownicami. Jedna wężownica do CWU, a druga do Solarów. Sam bufor miałby w środku wodę kotłową. Jakby solary zagrzały bufor, to piec by się nie włączał. Dodatkowo można dołożyć grzałkę elektryczną, która mogłaby się włączać przy zbyt niskiej temperaturze na zasilaniu CWU, ale tylko w przypadku korzystania z CWU.

Wszystko trzeba "ubrać" w jakieś sterowanie i nie mam na myśli jakiejś zaawansowanej automatyki. Można to ogarnąć termostatami za parę złotych i przekaźnikami.

Została ostatnia kwestia. Czy OP jest wszędzie, czy został gdzieś jakiś grzejnik?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marcin993 napisał(a):

Witam.

Mam pytanie odnośnie podłączenia podlogowki, otóż: 

Mam już w domu zrobiona instalacje piec na ekogroszek bojler i grzejniki i wszystko działa ale przez lato zrobiłem sam frezowanie w podłodze położyłem rurki i płytki. Wyszło 8 obiegów, dociagnalem do kotłowni i tu mam problem. Mam 2 rozwiązania podłączenia i się waham.

1. CIEPLO Od rozdzielacza pompka, odpowietrznik, trójnik (do podłączenia z powrotem) zawór termostatyczny i dalej do pieca

POWRÓT Podgrzewacz co, trójnik (ten z ciepłego obiegu) i do pieca

Trójnik jest po to że jak zawór zamknie dopływ ciepłej wody to z powrotu będzie brana i jak temperatura spadnie to znów go otworzy i weźmie ciepło z pieca, a podgrzewacz podłącze do zestawu off grid który grzeje wodę w bojlerze ale jak dojrzeje do 80 C to się wyłączy, nie ma odbioru i energia przepada więc szkoda i pasuje coś dołożyć.

2. Z pieca obieg na drugi bojler (mam 100 l) i z bojlera obieg na podlogowke. Pompka będzie się załączała tylko jak spadnie temp w bojlerze. Do bojlera oczywiście grzałka pod panele. Bojler zgromadzi więcej ciepła, bo przepływowy ogrzewacz tylko jak będzie przepływ a jak go termostat odłączy to i on się wyłączy.

Które rozwiązanie będzie lepsze?

W obu przypadkach rury PEX 25 

Pozdrawiam.

Załóż sobie w rozdzielaczu grupę pompową i po sprawie ustawisz raz i prawdopodobnie wcale tego nie będziesz ruszał lub ewentualnie jak bardzo przymrozi to dodasz ciutkę , ja miałem piec na ekogroszek i tak to było ,druga pompka szła stale zasilając bojler to taka swoista ochrona powrotu kotła działa jak ta lala ,z podłogówki wraca ci np 24 stopnie a mieszając się z tą od powrotu bojlera masz na wlocie do kotła ponad 50 stopni, u mnie kocioł na 65 stopni ustawiony był zawsze a na podłogę 26-28 w domu 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.