Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam panowie mam pytanie a mianowicie przy przekroczeniu na piecu temp.65 stopni coś zaczyna piszczeć syczeć jak otworze na chwilke drzwiczki zasypowe to przestaje a po zamknieciu po chwili znowu zaczyna,piec 12kw.dolnego spalania.

 

Z góry dzieki za odpowiedz!!!

Opublikowano

Witam.Moze sie rozszczelnil przy tej temperaturze cisnienie wzrasta i ucieka nieszczelnoscia zobacz czy z komina nie leci bialy dym -para wodna

Opublikowano

wiesz lepiej na zimne dmuchac ,wylacz piec nabij cisnienie takie jak ci syczy i obserwuj gzie sie cos dzieje jeszcze mrozow nie ma to mozesz zrobic a jak nie szukaj fachowca

Opublikowano

może to normalne jest,przecież w każdym kotle zasypowym słychać różne dźwięki typu mruczenie,syczenie itp. jak dochodzi do zadanej temp.

patrz tylko czy wody nie ubywa (odpowiedni manometr wskazujący poziom cieczy)

Opublikowano

Witaj kris2s

 

Dołączę się do opinii kolegi z cytowanego postu. Oczywiście nie zaszkodzi, jak dokładnie poobserwujesz swój kocioł pod kątem ewentualnych strat wody, co by sugerowało nieszczelność - licho nie śpi.

Myślę jednak, że piszczenie które słyszysz w swoim kotle jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem, szczególnie po przekroczeniu przez kocioł pewnej temperatury. Po przekroczeniu 65 *C na pewno będzie coś słychać.

Przypomnij sobie co słyszymy z czajnika, gdy temperatura wody szybko wzrasta. Czajniki elektryczne, szczególnie te czyste dość głośno szumią, czajnik aluminiowy, podgrzewany intensywnie na palniku gazowym, szczególnie taki, w którym osadził się kamień wydaje dźwięki zbliżone właśnie do piszczenia. Tak w czajnikach jak i w kotłach zjawisko to wynika z tzw. miejscowego podgotowania wody. Zdecydowanie szybciej występuje w kotłach dolnego spalania. W kotłach tych gorące spaliny wciągane są w dół (bądź tył kotła) do komory spalania i dalej do wymiennika - takie jest założenie eksploatacyjne i tak ma być. W komorze spalania i na początku wymiennika jest najwyższa temperatura i tam powstają niepokojące dźwięki. Gdy w kotle intensywnie się pali i kocioł przekroczy pewną temp. zaczyna piszczeć, szumieć itp. Wystarczy na dłuższą chwilę otworzyć drzwiczki zasypowe i piszczenie ustaje. Bierze się to stąd, że gdy całkowicie otworzymy drzwi zasypowe, to wpuszczamy na raz tak dużą ilość zimnego powietrza, że palenisko i komora spalania zostanie szybko ochłodzona. U mnie kocioł (fabrycznie tzw. uniwersalny, dolno - górny, przerobiony przeze mnie na dolny) zachowuje się dokładnie tak, jak opisujesz.

Ważne jest, aby proces spalania paliwa w kotle odbywał się w miarę wolnym tempie, ale ciągle.

Jeśli kocioł będzie sterowany sterownikiem elektronicznym, np UNISTER, który działa w dwóch cyklach -klapa dolotu powietrza otwarta lub zamknięta, to zjawisko to będzie występowało szczególnie. Aby je zminimalizować należy tak ustalić pozycję klapy dolotu powietrza, aby w pozycji "zamknięta" istniała mała szczelina (podstawiamy klapkę śrubą regulacyjna na klapce), przez którą kocioł będzie pobierał na tyle powietrza, że nie zacznie gwałtownie przygasać i dymić (z komina), ale i nie będzie się rozbiegał. Spalanie jest wtedy bardziej równomierne, nie ma gwałtownych skoków temperatury a więc i zjawisko miejscowego podgotowania nie występuje.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

A moze mysz tam weszla i powyzej 65 stopni piszczy bo jest jej za cieplo :)

 

A tak na powaznie, moze to zawor bezpieczenstwa wydaje takie dzwieki. Moze w gornych warstwach ''zalega'' powietrze i po prostu uchodzi przez zawor. Moze sprobuj go lekko przekrecic wypuszczajac powietrze. Tylko z czuciem bo ''rzygnie'' woda.

 

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.