Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bakterie Legionella ?


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Ma ktos pojecie jak w ukladzie cwu pozbywac sie tych bakteri majac kociol weglowy ze sterownikiem tlokowym.Prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj kotła chyba niewiele ma do rzeczy.

 

Za wikipedią (http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella#Za..._i_zapobieganie):

 

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

PRAWDA CZY MIT:

Fachowiec który montował mi instalacje (kocioł weglowy + zasobni) stwierdził (...) bzdura, Legionella nie rozwija się w systemach wody płynącej, a taka jest w całej instalacji i w zasobniku. Następuje nieustanna wymiana wody i bakterie nie rozwijają się w tym środowisku

 

Prawda czy kolejny mit?

 

Temat nurtuje mnie od dłuższego czasu, niektóre kotły mają również opcję (czasami) dogrzewania wody w zasobniku powyżej 70*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sterownik w piecu który mam zamówiony (key RK 2006L) ma opcje pozbycia się tych "zwierzątek".

Polega ona na jednorazowym nagrzaniu cwu do 75 st.C. I podobno ma tym sposobem likwidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym te bakterie miałyby odżywiać się w zbiorniku z dość jałową wodą ?

Na mój rozum to bajki z rozwojem bakterii w instalacji.

Problem z legionellą polega nie na ich obecności w instalacji, tylko raczej

NA instalacji CWU. Siedzą i rozmnażają się np. na (w) sitkach prysznicowych, w odpływie wanny, we wszelkich wilgotnych i ciepłych zakamarkach instalacji, gdzie przy okazji mają coś do skonsumowania, bo bez tego żaden organizm nie przeżyje.

 

Tak więc bez przesady z bakteriami w rurach czy zbiornikach. Taki mit powstał jak to zwykle bywa z nieporozumienia. Czytałem o szkodliwych skutkach obecności legionelli w wannach z hydromasażem - to dopiero jest piękne miejsce na ich legowisko. Domownicy korzystający regularnie z takiego urządzenia mogą zapadać w związku z tym równie regularnie na rozmaite dolegliwości - taki przypadek opisany został jako osobiste doświadczenie przez pewnego usera na forum muratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.