Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozmieszczenie grzałek w buforach.


Xelbv

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Ponoć mówią, że hydraulicy i elektrycy to jedna rodzina (dobrze jest dopóki się nie zjadą razem). Pytanie jest. Mam u siebie dwa bufory podłączone szeregowo. Układ monitoring  daje mi znać że mam nadprodukcje energii z pv.  Pomyślałem o grzałkach w buforze tylko jak je zamontować?  W jednym czy symetrycznie w obu? Zacząć od góry czy od dołu. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę mało informacji.

  1. Bufory są do CO, czy do CWU
  2. Pojemność buforów
  3. Pionowe, czy poziome
  4. Ile energii jest do wykorzystania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufory pionowe dwa po 400 litrów. Posiadam układ instalacji Sieć -> On-grid -> Off grid.  W pełnym słońcu instalacja  off gridowa pokrywa mi  zapotrzebowanie na energię w domu (w dzień nie ma nikogo w domu) oraz trzyma naładowane aku, które w przypadku braku sieci podtrzymują mi newralgiczne obwody (choćby Wasze, hydraulików, pompki) Dołożona teraz instalacja on-grid to 5,5 kWp. Zbyt krótko ją mam by móc ją pomierzyć.

Stąd pomyślałem o grzałkach. Układ monitoringu pv włączałby je wg ustawień (do tego dojdę, jak tylko będzie trochę  mrozu i słońca i.... czasu)

Pytanie stricte hydrauliczne - czy jeden "ogrzałkowany" bufor nagrzeje drugi, czy też grzać je symetrycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak woda się będzie w jakiś sposób między nimi przemieszczać, to ogrzeje. Jak woda będzie stała, to marne szanse na ogrzanie dwóch buforów.

Teoretycznie grzałkę najlepiej umieścić jak najniżej. Ciepła woda sama się przemieści do góry.

Ja u siebie grzałkę 2kW off-grid mam na dole bufora, a grzałkę 3x2kW około 2/3 wysokości bufora. Trochę dziwnie mam nagrzany ten bufor. U góry 40 st, środek 35 st, a dół 38 st.

W tym okresie dolna grzałka mało grzeje, a górna wszystko co zagrzeje, to oddaje do instalacji. Taki "dziwny" rozkład temperatur mam na 100%, bo pomiary są zdublowane.

 

image.png.3744c3b337cc96e25f3c85439347644e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.