Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant 186/5, podłogówka. Nie mogę dogrzać domu


dawideo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak w temacie. Nie mogę dogrzać domu do ustawionych 21 stopni. Kocioł Vaillant 186/5 + regulator eRelax. 100% podłogówki. Dom nagrzewa się do 20 stopni. Pisałem do pomocy technicznej Vaillant i tam kazali zwiększyć krzywą grzewcza i nic pozatym. Z kolei serwisant, który montował mi kocioł, mówił aby tego nie ruszać, i zejść do kotłowni i tam ustawić temperaturę zasilania na 45 stopni. Kto ma rację i co mam zmienić? Obecnie krzywa ogrzewania jest ustawiona na 0.2. A temperatura zasilania 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za niską temperaturę zasilania. Przy takiej pogodzie minimum 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kondensacji to się zgadza. Czym niższa temperatura, tym więcej kondensatu.

Krzywa grzewcza służy do automatycznej zmiany temperatury, zależnej od czujnika temperatury na zewnątrz.

Nie zmieniaj krzywej na chwilę obecną. Prawdopodobnie jest prawidłowa.

Dźwignij tylko temperaturę zasilania na 35 stopni. Jak w ciągu 24 godzin temperatura się nie dźwignie, to o kolejne kilka stopni.. Masz po prostu za niską temperaturę na kotle.

U mnie krzywa grzewcza tak wygląda.

image.png.39b244bb109c014add0114fee8820289.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza/ zasilania to jedno, ale są jeszcze przepływy w pętlach - może wystarczy podnieść przepływy przez regulację na rozdzielaczach lub przez podkręcenie pompy w kotle.

Nic nie wiemy o tej podłogówce, może jakieś dane na jej temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podniesienie temperatury kotła do 40 stopni, i krzywej grzewczej do 0.3 pomogło. Ostatnie pytanie. Jak będzie oszczędniej. Całą  dobę ustawić na 21 stopni, czy też dzień na  21, a noc na 19.

W pierwszym przypadku kocioł będzie tylko utrzymywał cały czas zadaną temperaturę (wtedy mało pali?). Natomiast w drugim przypadku, w nocy pewnie nie będzie grzał, ale za to w dzień będzie musiał więcej spalić gazu aby podnieść temperaturę do tych 21 ( to co spadnie przez noc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakie straty ma dom. Jak utrzymie tą temperaturę przez kilka godzin, to kocioł będzie stał. Jak nie utrzymie, to kocioł się odpali. Musisz potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2022 o 17:22, wacio1967 napisał(a):

Co do kondensacji to się zgadza. Czym niższa temperatura, tym więcej kondensatu.

Krzywa grzewcza służy do automatycznej zmiany temperatury, zależnej od czujnika temperatury na zewnątrz.

Nie zmieniaj krzywej na chwilę obecną. Prawdopodobnie jest prawidłowa.

Dźwignij tylko temperaturę zasilania na 35 stopni. Jak w ciągu 24 godzin temperatura się nie dźwignie, to o kolejne kilka stopni.. Masz po prostu za niską temperaturę na kotle.

U mnie krzywa grzewcza tak wygląda.

image.png.39b244bb109c014add0114fee8820289.png

Jakie masz spalanie gazu przy takich ustawieniach? (miesięczne, roczne w m3)

Kocioł grzeje na pogodówce tzn działa cały czas z pominięciem sterownika wewnętrznego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale nie jestem już w stanie podać tych danych. W zeszłym roku grzałem prądem, a teraz w taniej taryfie lecę na prądzie, a w drogiej na gazie. Ale i tak się zastanawiam nad całkowitym odejściem od gazu. Coś z tym gazem jest nie tak. U sąsiadów i znajomych jest dziwnie wysokie zużycie gazu U mnie grzanie w dzień CO + CWU średnia z dziesięciu dni wychodzi około 4m3 na dobę. To jest bardzo dużo. Kocioł nie chce pracować cały czas, tylko się włącza i wyłącza co jakiś czas. Na prądzie temperatury cały czas stabilne. Najlepiej to widać na poniedziałku. Złą datę miałem ustawioną i sterownik myślał że to niedziela. 🙂 

 

image.png.c584f73d7cbcb9f9413624ed41cb2495.png

image.png.da0d9f14b700eeb2c96abf7ea473734b.png

image.png.cf25e4d0ccf3abf4080493564c769ca0.png

image.thumb.png.86f58ef2205b3259aaabd4be81fbd09e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.