Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabezpieczenie kotła GS przed korozją niskotemperaturową a ekologia.


Szymszel1972

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdcznie,

Wiadomo, że w kotłach GS dąży się do jak najefektywniejszego wypalenia zasypu bez jego "kiszenia" w czasie procesu pirolizy. Jednocześnie by chronić kocioł przed korozją niskotemperaturową, na powrocie kotła instalujemy zawór mieszający tak by woda powracająca do kotła miała odpowiednio wysoką temperaturę. Cieplejsza woda wymaga krótszego czasu na jej podgrzanie do temperatury zadanej a to oznacza, że przy odpowiednio wysokiej sprawności kotła czas na jej podgrzanie jest krótszy niż w przypadku braku cieplejszego powrotu. Jak więc zrobić by nigdy nie dochodziło do "kiszenia" zasypu po uzyskaniu temperatury nominalnej? Czy jest jakiś sposób sterowania prędkością wypływu wody z kotła by utrzymywać w ten sposób temperaturę nominalną na kotle ale nie blokować dopływu powietrza pierwotnego? Czy zaobserwowaliście, że zastosowanie ochrony kotła powoduje jednocześnie wcześniejszą reakcję miarkownika gdyż kocioł wcześniej uzyskuje temperaturę nominalną? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc się nie zmienia, bo zapotrzeboqanie budynku też nie zależy od ochrony powrotu, zatem i tempo spalania się nie zmieni. Prawdopodobnie o to Ci chodziło w tych pytaniach z przetwórstwa warzyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że tempo spalania się nie zmieni ale jak się ma szybkość podgrzewania wody przez kocioł w sytuacji dostarczania do kotła wody już podgrzanej? Na chłopski rozum to szybciej zagotujemy wodę o temp. 45 stopni niż wodę o temp. 5 stopni. W kotle nie będzie tak samo? Przecież będzie. Ja mam obecnie "ochronę" kotła dzięki obejściu przez wężownicę CWU. Woda na powrocie jest cieplejsza ale jeszcze nie spełnia kryteriów dla ochrony kotła. Temperatura na kotle rośnie na tyle wolno, że miarkownik reaguje pod koniec procesu pirolizy, zasyp zbytnio nie dymi. Obawiam się że zastosowanie ciepłego powrotu skróci na tyle czas reakcji miarkownika od momentu rozpalenia, że spadnie efektywność spalania zasypu bo miarkownik zamknie dopływ powietrza. W teorii sterowanie efektywnością spalania w kotłach zasypowych nie powinno mieć miejsca bo wiąże się to zawsze ze zwiększeniem dymienia, dlatego wszyscy polecają stosowanie buforów by w krótkim czasie odebrać całe wygenerowane ciepło, hajcując w kotle bez ograniczeń. Każdy kocioł potrzebuje określoną ilość czasu aby podgrzać określoną ilość wody do temperatury nominalnej.  Czas ten się skraca jeśli kocioł otrzymuje cieplejszą wodę do podgrzania. Jeśli ciepło z kotła nie będzie odbierane odpowiednio szybko to może dojść do zagotowania wody. Czy istnieje sposób na regulację tego odbioru ciepła z kotła celem magazynowania w buforze bez regulacji efektywności spalania przy pomocy miarkownika (jakaś pompa z czujnikami i automatyką)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepłynie większa objętość i ciepła odbierze tyle samo. 

Jak to działa w praktyce najprościej zobaczyć na filmikach o Laddomat, w skrócie - na początku woda krąży tylko w kotle, a w miarę rozgrzewania część wody płynie do bufora. W miarę rozgrzewania kotła i bufora-coraz więcej płynie do bufora. Najczęściej robi się to na zaworach trójdrożnych z siłownikiem i sterownikiem z funkcją ochrony powrotu lub wprost z obsługą bufora, są też czysto mechaniczny zawory termostatyczne do ochrony powrotu. No i pozostaje pytanie o sens, bo te zabawki tanie nie są, a GS to i bez ochrony powrotu kilkanaście lat żyje (u mnie wszystkie ponad 15 lat na zimnym powrocie, nawet z pompką).

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.