Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogówka


qubeq

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm

Mam instalowany piec MPM + bufor i szukam jakiegos sprawdzonego rozwiazania na sterowanie grzejnikami i podłogowką.

Uklad pomieszcen i ogrzewania jak na foto:

czerowne grzejniki - / niebieskie podłogowka 2 pętle (parter, pół piętro)

Niestety nie moge w 100% zaufac instalatorowi, musze go kontrolowac bo w tej chwili zamontowal 3 zawory 3d z silownikami

1. obieg grzejników

2. obieg podłogowki

3. ochrona powrotu - tutaj juz kazalem zmienic na Zawór VTC ESEBE 60' (bedzie ok czy dac 55' na ochronie)

Teraz pytanie jak sensownie sterowac podłogowka i grzejnikami?

Zostawic te zawory z silownikami czy wystarcza zawory termostatyczne. ( instalator twierdzie ze zawor termostatyczny na podłogowce stanie po 2-3 latach, zakamieni sie czy cos w tym stylu??)

Sterownik pokojowy planuje w salonie gdzie bedzie sie mieszalo powietrze z grzejnika i podłogowki.

Moj pomysł na sterowanie: grzejniki, zawor 3d termostyczny ustawiam na 50' i sterownik wł./wył. pompe aby utrzymac zadana temp.

podłogowka: zawor 3d termostatyczny ust. np. na 25" i teraz czy pompa musi chodzic caly czas czy mozna ustawic w sterowniku wł./wył. cykliczne po wygrzaniu podłogi np. 1godz grzeje/ 30min. przerwy. W pol godz podłoga nie wystygnie na tyle zeby w godzine sie znowy nie nagrzala.

Nie jestem zwolennikiem jakis wymyslnych i drogich technologi skoro na prostych bezawaryjnych podzespolach mozna osiągnac podobny cel.

Moze pomozecie cos wymyslic lub podpowiecie jak macie u siebie to rozwiązane

 

 

ogrzewanie.PNG

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uklady steruj zawormi na silownikach.Podlogowka staly obieg,regulowana temperatura silownikom dla pogodowki.Grzejniki možno wl/wyl dla termostatu pokojowego,czy glowicemi i temp.zasilajaca pogodowka,czy kilku razy w sezonu zmieniac.Tech i2,lub i3 ogarnie wszystko z palcom w .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to nie jest troche przerost formy nad trescia? 

Tutaj podlogowka nie grzeje pomieszczen uzytkowych jak salon, w wiekszosci kotytarze. 

My nie lubimy wysokich temp, grzejemy max 21'C

Tech ma duzo funkcji i mozliwosci podlaczen ktore w wiekszosci nie bada wykozystane, i swoje kosztuje. 

Piec bedzie chodzik z 4-5 godz, nagrzeje bufor, zasobnik i koniec jego pracy. 

Podlogowka by chodzila na niskich temp. Ustawilo by sie do swoich potrzeb zaworem 3d termostatycznym, sterownik sterowal by cykliczna praca pompy np. 30min przerwy / godzina grzania

W ciagu doby sa spore oszczednosci w grzaniu. 

Grzejniki maja juz zawory termostatyczne, stetownik w salonie utrzymywal by temp sterujac pompa. Zawor 3d termostatyczny regulowal by wyjscie wody na grzejniki. 

Przy duzych mrozach podnosze temp na zaworach 3d, grzejniko mocniej grzeja, podlogowne mozna puscic w trybie ciaglym i na wyzszej temp. 

Ma to sens, moze dzialac przyzwoicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta inwestycja bedzie szybko z powrotom.Nic,niž sprytne sterowanie ukladmi nie osczedni wiecej.Cykliczne zalaczanie podlogowki,to najgorsze rozwiazanie.Slabiutko grzac,ale stalo.Nawet ten sterownik daje rady z wszystkimi pompkami,silnikmi,i.t.p. aj tak musisz jakis 1,czy dwa kupic.I nie nad to,kiedy po ustawieniu wszystko dziala samo,madro i w domu komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze jakiego sterownika szukac do sterowania pompa ladujaca bufor? 

Obsluzy to zwykly sterownik C. O czy musi byc kotlowy a te znowu sa ze sterowaniem nadmuchu itp. Ktore jest zbedne. 

U mnie jest MPM DS II 14kw na drewno + bufor

Edytowane przez qubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na stronę Tech sterowniki. Mają tam wszelaki asortyment. Sprzęt jest dobrej jakości. Jest dobry i szybki serwis. Wiem bo korzystałem już z serwisu. Urządzenie sam zepsułem, przez niewłaściwą ingerencję, więc nie mogę powiedzieć że urządzenie było wadliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.