Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bosch czy Ariston? A może co innego?


Ardea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niebawem będę wymieniać kocioł gazowy i mam problem z podjęciem ostatecznej decyzji - a im dłużej przeglądam te wszystkie modele, tym większy mam mętlik w głowie. Będę wdzięczna za wszelką radę.

Rzecz wygląda tak: kocioł ma być kondensacyjny, dwufunkcyjny, do ogrzania jest dom 130m2.

Obecnie po eliminacji paru innych modeli rozważam te dwa:

- Bosch CONDENS GC2300iW 24C

- Ariston CLAS ONE 24

 

Co przemawia za Boschem? Z tego co widzę, ma nieco lepsze parametry, być może jakościowo jest ogólnie lepszy (a może niepotrzebnie kieruję się marką...). Minusy: wyższa cena, tylko 2-3 serwisantów w okolicy, oraz wątpliwość: płytowy wymiennik ciepła - to chyba rzadko stosowana w kotłach konstrukcja? Przedstawiane jest to jako atut, natomiast ja mam wątpliwości czy taki wymiennik zbyt szybko się nie zasyfi, jeśli woda nie będzie odpowiedniej jakości.

 

A teraz Ariston: plusy to niższa cena i jakieś 6 serwisów w okolicy. Ale: dzwoniłam do tych serwisantów celem zorientowania się w sytuacji i trzech z nich kategorycznie odradziło mi Aristona... Zaskoczyło mnie to nieco, ale mam też wrażenie, że panowie mi raczej nie ściemniali.

 

Wcześniej rozważałam też Termet (Silver), jednak po zapoznaniu się z różnymi opiniami w internecie mam wrażenie, że te kotły mają sporą awaryjność i często problematyczne serwisy. Viessmann i Vaillant zdyskwalifikowałam ze względu na rzekomo wysokie koszty serwisu, napraw i części, Immergas w okolicy serwis ma chyba jeden, więc odpada, Buderus za drogi, Saunier Duval z tego co widzę ma bardzo wysoką moc minimalną, więc też sobie odpuściłam... Innym markom się nie przyglądałam.

 

Tak więc drogą eliminacji został mi chyba ten Bosch i Ariston... Jeśli ktokolwiek z Was potrafiłby mi doradzić w wyborze jednego z tych dwóch (ale może i z innych?), albo wskazać na jakiś czynnik, którego nie wzięłam pod uwagę - będę ogromnie wdzięczna!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przed zakupem rozważałem te dwa kotły, no może jeszcze Buderusa (bliźniaczy model dla w/w Boscha). Jednak ze względu na najlepszy kontakt z serwisem Ariston wybrałem Clas One 24, z tym że jednofunkcyjny. 

Ciekawe skąd taka opinia serwisantów Aristona. Może dlatego, że Ariston Aristonowi nierówny 😉

Z tego co się orientowałem przed zakupem, problemy dotyczyły serii Genus. Wg moich serwisantów ponoć już poprawiono płyty główne, które były bolączką tych kotłów. Natomiast Clas nie cierpiał na żadne "choroby". Jedyny minus to taki, że Clas nie schodzi z mocą minimalną tak nisko jak Genus. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.