Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ATMOS DC32S + 3000l bufory ekonomia


AWE1

Rekomendowane odpowiedzi

Może to kogoś zainteresuje ekonomika ogrzewania na drewno.

Mieszkam w domu jednorodzinnym o powierzchni 330m dość dobrze ocieplonym (20cm styropianu) ogrzewanym gazem i sporadycznie kominkiem z płaszczem wodnym. Na początku roku po przewidywanych podwyżkach cen gazu stwierdziłem że trzeba coś zrobić bo koszty ogrzewania zjedzą mnie. Zdecydowałem się na piec zagazowujący drewno ze względu na rodzaj paliwa (nie kopalny i odtwarzalny zasób oraz to że ciężko zmonopolizować jego sprzedaż). Wybrałem piec ATMOS DC32S i 3000l bufory. Dlaczego ten? Założyłem że w piecu będę palił maksymalnie raz dziennie (przy maksymalnych mrozach (założenie -10C). Energia zmagazynowana w buforach powinna wystarczyć na 24h grzania. Piec chciałem ładować jak najrzadziej. Model DC32S ma komorę załadunkową 150 litrów i bardzo dużą moc 32kW. Można wkładać duże 50cm kawałki drewna

Paliwo:

Na początku roku kupiłem zrzyny tartaczne w wiązkach (głównie sosna) po pocięciu na 50cm kawałki suszy się w stosach. Średnia cena to 112zł na 1 mp. (tak wyszło). Do testów odłączyłem odbiór ciepła chciałem tylko załadować bufory.

Po rozpaleniu w piecu załadowałem komorę do pełna, zmieściło się 92 litry drewna co ważyło 27,5kg. Potem, dokładałem jeszcze dwa razy i w sumie spaliłem 0,184 mp co ważyło 54,7 kg. Bufory 3000l zagrzały się do temperatury około 72C. (W buforze 1 mam 2 termometry o w buforach 2 i 3 mam po 4 termometry).

Wielkość energii zmagazynowanej to 185kWh.

Energia uzyskana z 1kg drewna 3,36 kWh/kg.

Waga 1mp to 300kg ( sosna dość drobna sucha)

Energia 1mp to około 1000kWh

Koszt 1kwh ciepła to 11,27 groszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.