Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus U26 Herkules Ii


renata

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!!

mam mały problem. posiadam piec Viadrus u26 herkules II o mocy 22,5kw. nie jestem pewna czy ta moc jest odpowiednio dobrana.proszę o pomoc.

budynek jest parterowy 200m, ok,19 kaloryferów, 77m podłogówka, 140l woda użytkowa i 300l bufor. dodam tylko iż budynek jest nowy ale dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekreślałbym całej pracy instalatora na podstawie skąpych informacji bez znajomości schematu całej instalacji. Po pierwsze ten "bufor" to jest to prawdopodobnie zbiornik akumulacyjny pełniący rolę wymiennika ciepła i jest to rozwiązanie prawidłowe, powszechnie stosowane w przypadku bardziej rozbudowanej instalacji, a przynajmniej mającej w perspektywie jej rozbudowanie. Poniżej zamieszczam schemat takiej instalacji, jak najbardziej prawidłowej.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&id=2875

W instalacji takiej rzeczywiście kocioł rozgrzewa najpierw zbiornik akumulacyjny a dopiero później grzejniki i podłogówkę, i jest to rozwiązanie jak najbardziej prawidłowe.

Renata, zamieść najpierw schemat całej instalacji, dopiero w tedy będzie można wydawać sądy na jej temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po tych fotkach, trudno będzie dojść jak to jest wszystko podłączone, ale przy Twoim problemie to nie ma znaczenia. Kocioł jest duży i spokojnie wystarczy do ogrzania budynku. Bufor jeśli nawet z początku pobiera trochę ciepła to później go oddaje i na pewno nie ma wpływu na niską temp. w mieszkaniach. Taki mały bufor w instalacji pełni prawdopodobnie rolę stabilizacji temperatury c.o.

Zastosowanie zaworu 3d na pewno nie podniesie temp. w mieszkaniach.

Napisz w takim razie ile godzin w ciągu doby pali się w kotle, ile spalasz węgla w ciągu doby i czy regulujesz szybkość spalania węgla tym miarkownikiem ciągu zamontowanym na kotle.

Zauważyłem na tych fotkach rzecz o wiele bardziej istotną. Nie chcę Cię straszyć, ale ta butla z gazem propan-butan z tym wężykiem poprowadzonym prawdopodobnie do kuchenki, umieszczona w kotłowni, gdzie jest otwarty ogień, to bomba z opóźnionym zapłonem. Zabraniają tego przepisy, ale i zdrowy rozsądek!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili palę ok.6-9godz. Temperatura na zewnątrz jest narazie dodatnia. Dzisiaj w budynku jest akurat ciepło ok. 22-23st.C

Natomiast w dziecinnych pokojach jak i sypialni oddalonych od kotłowni ok.19m(budynek jest parterowy) jest naprawdę chłodno.

 

Węgla spaliłam ok.40kg a miarownik ciągu jest prawie cały czas otwarty, gdy go zamknę lub będzie minimalnie otwarty zaraz temp. spada.

Temperatura na piecu utrzymuje się 60-65st.C w buforze ok.40-45 a na powrocie 30-40st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne, jeżeli przyjdą mrozy w kotle musi palić się przez większą część doby, a może nawet przez całą dobę. Bufor jest mały i nie jest w stanie zmagazynować tyle energii aby grzejniki były ciepłe przez całą dobę. Wg moich wyliczeń magazynuje tyle energii ile powstaje ze spalenia około 3 kg węgla. Przy spalaniu dobowym to jest mniej niż 10%.

Nierównomierny rozkład temp. w pomieszczeniach to już inna sprawa. Rozwiązaniem byłyby tutaj zawory termostatyczne na grzejnikach, które nie pozwalałyby na nadmierny wzrost temperatury w pomieszczeniach najcieplejszych, dzięki czemu lepiej dogrzane byłyby pomieszczenia najchłodniejsze.

Acha, ociepliłbym te wszystkie ciepłe rurki w kotłowni bo jest ona pewno najcieplejszym pomieszczeniem w budynku, a to akurat nie jest wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz mozliwosc to odłacz ten bufor ,bo jest tak potrzebny jak nie wiem co na kotle dociagnij do 80-90st i wygrzej ten dom ,na spalanie nie patrz bo nowy budynek trzeba wygrzac a im wyszza bedie temp na kotle tym wczesniej wygrzejesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bufor potrzebny czy nie, to dyskusja typu:" wyższość świąt Wielkiej Nocy, nad świętami Bożego Narodzenia". Z pewnością taki bufor ani nie pomoże ani nie zaszkodzi, ja mam więcej wody w starej instalacji z żeliwnymi grzejnikami i grubymi stalowymi rurami niż jest w tym buforze, a na zimno w domu nie narzekam. Obecność bufora w instalacji wcale nie przeszkadza w tym aby na kotle było 80-90st., tylko dłużej się do takiej temperatury dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.