Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Zaworem 4d - Niska Temp. Powrotu (foto)


Grochu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam kocioł 12kw firmy nie pamiętam, przerobiłem w tym roku instalację na miedź, wszystko działa bardzo dobrze, tylko jest problem z temp. powrotu.

Zasilanie mam ustawione na 60st. cwu na 45, ale niestety temp. powrotu jest w granicach 42-44st. ( chyba że załącza się pompka od cwu wtedy automatycznie wzrasta do dobrze ponad 50.

Co zrobić, żeby temp. powrotu była cały czas taka wysoka?

 

Pozdrawiam

post-2163-1256918734_thumb.jpg

post-2163-1256918779_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić, żeby temp. powrotu była cały czas taka wysoka?

wrócić do starej instalacji grawitacyjnej na grubych rurach i grzejnikach zeliwnych

ale to bedzie trudne do zrealizowania

 

rurki masz poukładane estetycznie ale sam zawór NIC nie da jak masz w ten sposób zrobione

 

ZAWÓR NIE KIERUJE WODY z zasilania na powrót jak nie ma pompy w małyn obiegu

jak by był zamontowany zgodnie z zasdami i sztuka to by zadziałał

niechaj twój instalator poczyta o tych zasdach a potem "wykonaj to jeszcze raz "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, obieg kotłowy (mały) może nie działać grawitacyjnie przy takich cienkich rurkach i takiej odległości zaworu od kotła. Najprościej będzie przekonać się o tym zamykając całkowicie zawór 4d i zamknąć obieg c.w.u. Jeżeli powrót nie będzie się rozgrzewał to grawitacyjny obieg kotłowy nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, obieg kotłowy (mały) może nie działać grawitacyjnie przy takich cienkich rurkach i takiej odległości zaworu od kotła. Najprościej będzie przekonać się o tym zamykając całkowicie zawór 4d i zamknąć obieg c.w.u. Jeżeli powrót nie będzie się rozgrzewał to grawitacyjny obieg kotłowy nie działa.

 

Witam

Z tego co dowiedzialem na forum.A też miałem problem.Grubość rur w małym obiegu ,taki jak wyjscie z kotła.Kolanek jak najmniej[najlepiej jedno]Zawór zamontowany jak najbliżej wyjścia z kotła[max.1m].Grawitacja w małym obiegu powinna działać bez dod. pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam kocioł 12kw firmy nie pamiętam, przerobiłem w tym roku instalację na miedź, wszystko działa bardzo dobrze, tylko jest problem z temp. powrotu.

Zasilanie mam ustawione na 60st. cwu na 45, ale niestety temp. powrotu jest w granicach 42-44st. ( chyba że załącza się pompka od cwu wtedy automatycznie wzrasta do dobrze ponad 50.

Co zrobić, żeby temp. powrotu była cały czas taka wysoka?

 

Pozdrawiam

Cała instalacja przy kotle powinna być , jeśli jest w miedzi co najmniej średnicy 28 mm . Od kotła do baniaka C.W.U. i do zaworu 4d , zarówno na zasilaniu jak i na powrocie. Zamiast kolan 90stopni , można zastosować 2x45 stopni 1k , zmniejszy się opór wody, rura w zbiorcza do naczynia też standardowo 28 mm. Tak mi się pokrótce wydaje.

post-8331-1256932504_thumb.jpg

post-8331-1256932523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jaką temperaturą zasilasz CO np przy 0C, warto również skontrolować temperaturę powracającą z kaloryferów , może zapotrzebowanie cieplne w stosunku do ich wielkości jest takie że po prostu dosyć znacznie się schładzają ,skręcasz zawór by podnieść temp. powrotu a wtedy uwidacznia się brak pompy na małym obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa , kocioł 60, na CO 50, z kaloryferów 42-44, powrót 42-44, bilans się nie zgadza, po włączeniu CWU uzyskujesz podmieszanie poprzez powrót z CWU, chyba faktycznie brakuje pompy na małym obiegu . a co się dzieje jak zawór dasz na połowę? Proponuję podnieść też zadaną na CWU ze względu na legionellę. Jeśli bardzo chcesz to jak ustawisz CWU na 60 to i podmieszanie się pojawi ale to oczywiście rozwiązanie najgorsze ze wględu na koszt pracy 2 pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na stronę producenta i okazało się, że mam źle podłączony zawór 4d, w mojej instalacji musi być podłączony jak w pierwszym przykładzie, a jest jak w trzecim. Trzeba będzie zmienić położenie zaworu i sprawdzimy.

Po niedzieli dam znać co wypaliło.

 

Dorzucam schemat podłączenia ze strony producenta

v5442_k_pl01r0206.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj śmiem twierdzić że się nic nie zmieni. To są schematy prawidłowego zamontowania zaworu ale daj znać czy coś się zmieniło, możesz również zwiększyć temp i po problemie albo zakup regulator pogodowy + siłownik do zaworu 4d.

Przeważnie krótki obieg robię z rury 35 i zawór 4d 5/4 jeśli mowa o obiegu kotłowym bez pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem.

Zmierzyłem się z nim w ubiegłym sezonie grzewczym. W tym celu zamocowałem czujnik DS1820 i podłączyłem do PC. Dzięki temu rozwiązaniu udało mi się ustabilizować pracę pieca (Elektromet EKO KWP25 95r.) ale nie mogę uzyskać parametrów pracy, które zaleca producent w instrukcji np; temp. na kotle 65 st. a na powrocie 55 - 50 st. W układzie CO mam założony Z4D.

Przykładowe wyniki temperatur można zobaczyć na załączonym wykresie; linia czerwona temp. na piecu, linia niebieska temp. na wejściu obiegu CO za Z4D, linia różowa temp. mierzona na powrocie między Z4D a piecem.

Wykres w załączeniu.

post-1184-1257104385_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.