Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłączenie kolektora do bojlera elektrycznego


Tomek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam bojler elektryczny 80l który chcę(muszę) wymienić na elektryczny w grę wchodzi Bojler + Grzałka z Wężownica ELEKTROMET 120 L lub ELPROM 98L z wężownicą do której planuję podłączyc ok 2 m2 netto kolektora budynek jest ogrzewany tylko kominkiem.

pytania z mojej strony

1. czy ma sens taka instalacja jesli tak to dlaczego, jesli nie to dlaczego?

2.czy mógł by ktoś przedstawic schemat takiej instalacji?

Z góry dziekuje za pomoc

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Raczej pomysł odpada.  Oczywiście, koncept ok - ciepłą wodę miałbyś za darmo, lecz:

1. Nagrzanie 100L wody z 10 stopni do ok. 80 stopni przy jednym kolektorze płaskim będzie trwało ok. 4-5 godzin w zależności od kilku parametrów, min. odległości kolektora od bojlera, izolacji instalacji, kąta nachylenia kolektora tym samym nasłonecznienia i ilości pozyskanej energii w ciągu dnia;

2. W czerwcu, lipcu - tych słonecznych dni masz po ok. 8-9 h jeśli kolektor "patrzy" na południowy wschód

3. W związku z pkt nr 2 - czeka Cię pilnowanie instalacji na wypadek gotowania wody - cudowanie z przykrywaniem solara - no chyba, że w obieg puścisz glikol - to spokój jednak dzień w dzień będzie robiła się galareta - glikol szybko straci swoje parametry. 

Reasumując, chcąc mieć spokój, do jednego kolektora zamontowałbym zbiornik z wężownicą o dużej wymiany powierzchni i pojemności minimum 200 L.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tomek1 napisał:

 

pytania z mojej strony

1. czy ma sens taka instalacja jesli tak to dlaczego. 

2.czy mógł by ktoś przedstawic schemat takiej instalacji?

Z góry dziekuje za pomoc

Pozdrawiam.

 

1. Oczywiście, że tak. Koszty miesięczne ( praca pompy, bo o takim rozwiązaniu będę pisal, to koszt ok 5 zl/miesiecznie przy pompie, która pobiera 25W przez 8 godz dziennie). 

2. Schemat z zasobnikiem CWU z dwoma wężownicami ( górna Ciebie nie dotyczy) 

3. Praca na wodzie ( glikol zbędny) , bez pierdół i innych dupereli,które pakują w obecnych instalacjach. 

4. Temp zasobnika pilnuje sterownik, oraz prace pompy. Jak nie pracuje pompa, to caly zład wody spływa do ZD. Nawet gdyby doszło do krytycznej temp zasobnika( ustawiona w sterowniku) , to pompa robi stop, a woda z kolektora ląduje do ZD.

5. Zasobnik mam Neptun kombi 140L i w połączeniu z kolektorem 2m2 idalnie się sprawdza. Jedynie co, to zaworem kulowym "zdusiłem" przeplyw, bo pompa za szybko tłoczyła wodę. 

6.Czynnik ( w mojej sytuacji woda) " skaleczyłem" trzema litrami plynu do chłodnic ( - 25st). Instalacja caly czas zalana, nawet jak jest - 20 na zewnątrz.Kolektor zimą jest pusty. Instalacja gotowa do pracy w każdej chwili, nawet niedawno w lutym podgrzała wode do 43 st. Fakt, że potrzeba było trzech dni, ale caly zasobnik mial ok 6 st, a słońce nie grzalo, tak jak grzeje np. w maju... Za 15 gr miałem 133 L wody o temp ponad 40st. 

7. Reasumując :. 

Montuj i się nie zastanawiaj, a jak bedziesz potrzebował pomocy, to pisz na PW lub tutaj. 

 

Screenshot_2022-02-20-14-16-27-1.png

Screenshot_2022-02-20-14-25-56.png

Screenshot_2022-02-20-14-26-09.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wspaniała rzecz na pierwszy rzut oka, muszę zgłębić temat.   

Rzeczywiście, w tym przypadku nie ma znaczenia jaką pojemność będzie miał zbiornik z wodą. 

U mnie 4 szt kolektora potrafią spocić prawie 900 L wody..

Ok, nasunęło mi się już pytanie, dylemat.  W przypadku kolektora płaskiego, temp dochodzą do wysokich wartości z czynnikiem.  Ciekaw jestem, co w przypadku gdy tego czynnika nie będzie ..  Co z lutami, połączeniami.  Czy to się po czasie nie rozszczelni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność zasobnika ma znaczenie. Przeważnie przeliczają  2m/2 na 100L  zasobnika. Wtedy właśnie ludzie mają problemy z gotowaniem wody i zaczynają się kombinacje z zasłanianiem kolektorów przy instalacji ciśnieniowej. Dlatego ja założyłem 140L.

Masz 4 kolektory, tylko jakiej powierzchni (moze masz 2.65m/2 kazdy ),bo zagrzać 900L do 80 st kolektorami 2m2, to jakoś trudno mi uwierzyć. No chyba, że w ogóle  nie ma  poboru wody przez kilka dni. 

Co do pyt na temat lutów... 

Malo kiedy miałem postój pracy kolektora w okresie letnim. Przyjmując, że wyłączą prąd i pompa nie ruszy, to nic się nie stanie. Nawet gdyby kolektor osiągnał 180st w czasie postoju i nagle pompa zaczęła by pchać czynnik, to też nic mu nie zaszkodzi. 

Jedynie co może się uszkodzić podczas braku pracy pompy , to czujnik w kolektorze, gdyż one wytrzymuja ( chyba do 140 st). Ja od 2014r nie mialem z tym problemu. 

Jak całość zamontowałem, to zapomniałem co to kolektor, nie mówiąc już o jakiś usterkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stety / niestety 4 szt kolektora płaskiego ( 2mkw powierzchni brutto jedna sztuka ) potrafią rozgrzać porządnie taki zbiornik.  Rozbiór wody na cele użytkowe latem oczywiscie jest, ale pomyśl sobie - Kto zechce kąpać się latem w gorącej wodzie po całodziennym upale ?  Każdy myśli raczej o letnim prysznicu :-)

Ponadto, jak temp w cieniu oscyluje ponad 30 stopni w cieniu i tak przez kilka dni to nie ma bata - włącza się schładzanie nocne zbiornika.  I to wystarczy. 

System celowo poniekąd przewymiarowałem - gdyż np. w styczniu - jak tylko wyszło słonko, 4 sztuki kolektora potrafiły cisnąć ponad 40 stopni do bufora.  Obecnie, już uzyskują ponad 50 stopni.  Wszystko oczywiście idzie w zasilanie podłogówki. 

Insza inszość to ile my mamy tego słońca w zimie ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedź.

Sprawa wygląda u mnie tak, że dach jest pod kątem 34 stopnie, pokryty ciemnym grafitem. Kolektor byłby od strony wschodnio-południowo-zachodniej wiem, że dziwnie to brzmi ale słońce jest od godz 5-19 a zapotrzebowanie na wode pomimo upalnych dni jest duże szczególnie kiedy dzieci co chwile dolewają ciepłej wody do basenu itp. itd. co do kolektora jesli chodzi o rurki czy alternatywa dla miedzi może być pex? jeżeli miedź to lepiej twarda czy miekka? co do zbiornika jednak będzie 140l.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomek1 napisał:

a zapotrzebowanie na wode pomimo upalnych dni jest duże szczególnie kiedy dzieci co chwile dolewają ciepłej wody do basenu itp. itd.

Wiem, że nie cytuje się ost postów, ale odniosę się do tego co powyżej... 

Skutkiem dużego zużycia cieplej wody w ciagu dnia będzie brak cieplej wody do prysznica/kąpieli w porze wieczornej. Kolektor, to nie grzałka 2-2.5 KW. 

Co do kolektora z pex lub miedzi pomalowanej na czarno, to się nie wypowiadam, ale żeby nie skonczylo się tak jak na filmiku w 12m30sek. Gdzie autor swojego wynalazku sam doszedł do wniosku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na podłączenie kolektora do bojlera elektrycznego

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.