Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła do podłogówki


Aldenham

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie

Dzięki wam zdecydowałem się w nowo budowanym domu na ogrzewanie gazowe. Teraz zastanawiam się nad wyborem kotła. Dom ma poddasze użytkowe, łącznie po podłodze ok. 130 m2. W całym domu ma być podłogówka - tak mi najbardziej pasuje, jest niskotemperaturowa, nie ma kaloryferów na ścianach i podobno nie unosi się tak bardzo kurz.

Majster podpowiada kocioł kondensacyjny (oczywiście) jednofunkcyjny (chyba sensownie) z buforem 80l.

W kwestii wyboru kotła ktoś mnie kiedyś namawiał na Buderusa, ale majster twierdzi, że jeśli chcę Buderusa, to mogę równie dobrze wziąć Termet, bo oba są teraz chyba robione w tych samych fabrykach i większość takich kotłów ma podobne parametry i awaryjność. Za to jeśli chciałbym wyższą półkę, to Viessmann. I tutaj jestem ciekaw, co o tej kwestii sądzicie? Nie chcę przepłacać przy zakupie i serwisie, ale nie chcę też wdepnąć na minę. W Viessmanna używam teraz i wiem, że naprawy nie są najtańsze.

Jak to jest w tym temacie - czym naprawdę różnią się marki o modele? Jest sens dać więcej za Viessmanna, czy rzeczywiście dać sobie spokój i wziąć np. Termet?

A ten zbiornik buforowy to też ciekawa kwestia. Myślałem, żeby wybrać 150l, ale majster twierdzi, że zakłada do takich domów 80l i jest optymalny bo woda nagrzewa się w 10 minut. Tylko co jeśli no. zabraknie prądu? Wtedy 150l ma przewagę.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka, że nie o piecu, ale nie jestem na czasie i będę w zasadzie się przezbrajal na PC, ale ja bym zbiornik większy na cwu dawał.
Te małe zbiorniki się szybko wychladzaja, ja mam wbudowany w piec immergas taki 54L i z cyrkulacja grzanie cwu załącza się wielokrotnie w ciągu dnia, jak temp spadnie o 10st C. Woda też się szybko kończy i grzeje przepływowo zużywając dużo więcej gazu, bo wtedy musi grzać na full.
Wykres temperatur z 1 doby i zobacz jak w ciągu dnia często piec wchodzi na grzanie cwu.
Edit: nie sugeruj się godzinami, bo widzę, że sterownik nie ustawiony, po braku zasilania wczoraj przez parę godzin. Dopiero teraz jak wykres wkleiłem to poszedłem przestawić czas na sterowniku

Screenshot_20220218_223254_io.homeassistant.companion.android.jpg.acbe78ebf129ed96323d397a99855b7c.jpg

A, z doświadczenia, jeżeli chodzi o piec to montuj taki który potrafi zejść do niskich mocy, np 1.9kw, a może nawet mniej.
W okresach przejściowych będzie modulowal i nie będzie taktowal. Jak bym miał osobny duży zbiornik CWU to by na taki mertaz wystarczył nawet ok 12kw, ael trzeba duży zbiornik, bo wtedy nie ma grzania przepływowo, jak w 2 funkcyjnym.







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@esselite

Dzięki za odpowiedź. Mogę wiedzieć z ciekawości jaki masz kocioł?

Rzeczywiście zbyt częste to grzanie na małym zbiorniku. Czyli lepiej celować w coś ponad 100l? Podejrzewam, że kocioł masz dobrze zaizolowany i wychładzanie nie jest kwestią izolacji?

Nadal jestem ciekaw porad nt. wyboru marki/modelu kotła. Zdecydowanie będę szukał czegoś z szerokim zakresem regulacji, tak jak radziłeś. Tylko jestem ciekaw, czy Buderus, Termet, a może rzeczywiście jednak rzucić się na Viessmanna? Wiem, że wszystko kosztuje, a nie mam kasy na przepłacanie, ale jeśli jakość ma być lepsza, to może lepiej dopłacić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o piecu junkers smart 14kw startuje z mocą min 2.1kw do tego zasobnik 100-150 l zalezy jak duża rodzina. 

Podłącz wszystko pod kocioł, jak przepływy będą za małe do rzucisz sprzęgło plus pompa. 

Na vismana narzeka xxxludzi piszą o tym na muratorze, jak wiatr chula Wiesiek szaleje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Aldenham napisał:

@esselite

Dzięki za odpowiedź. Mogę wiedzieć z ciekawości jaki masz kocioł?

Rzeczywiście zbyt częste to grzanie na małym zbiorniku. Czyli lepiej celować w coś ponad 100l? Podejrzewam, że kocioł masz dobrze zaizolowany i wychładzanie nie jest kwestią izolacji?

Nadal jestem ciekaw porad nt. wyboru marki/modelu kotła. Zdecydowanie będę szukał czegoś z szerokim zakresem regulacji, tak jak radziłeś. Tylko jestem ciekaw, czy Buderus, Termet, a może rzeczywiście jednak rzucić się na Viessmanna? Wiem, że wszystko kosztuje, a nie mam kasy na przepłacanie, ale jeśli jakość ma być lepsza, to może lepiej dopłacić?

Ja mam VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26kw. Moc minimalna 4,7kW.

https://www.immergas.pl/produkty,5398/victrix-zeus-superior-26-2-erp?dest=1

Teraz widzę, że już się producent opamiętał i ta serię produktu robią w wersji z mocą minimalną 2,3kW.

Nie, wychładzanie nie jest kwestią izolacji, Zbiornik w piecu jest obłożony czymś a'la styropian. W kotłowni mam ciepło. Wychładza się głównie przez cyrkulację i krótkie spuszczanie wody w celu przemycia rąk , czy opłukania naczyń, właśnie dlatego, że jest mała objętość zgromadzonej w nim ciepłej wody.

W dzisiejszych czasach zwróć też uwagę na sterowanie zdalne. Często się to przyda przy podłogówce. Jak wyjeżdżasz na ferie, czy dłuższy weekend i nie będzie was w domu dłużej, to skręcasz grzanie, ale 1 dzień przed powrotem wypadało by zacząć grzać, bo podłoga musi przyjąć ciepło z rurek i oddać do otoczenia. W innym wypadku jak wrócisz do domu i dopiero włączysz grzanie do komfortowej temperatury, przez dobę będzie zimno w domu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ejay3333

Dzięki za poradę. Dam sobie spokój z Viessmannem. Mówisz, że bez pompy może dać radę? Zasugeruję majstrowi.

A tych Junkersów w wariancie Smart jest kilka modeli. Ale i tak już wiem, na co patrzeć - dzięki.

@esselite

Widzę teraz, że ten Victrix ma wbudowany zasobnik wody. Czyli pewnie będę szukał czegoś z zasobnikiem zewnętrznym. 

I dzięki za radę odnośnie zdalnego sterowania. Trochę się boję wystawiać kocioł w sieci domowej na zewnątrz, ale z drugiej strony z kamerą i inteligentnymi gniazdkami nie było nigdy problemu. Zerknę na taką opcję.

Na pewno będę chciał sterownik z czujnikiem temperatury przenośny, bo teraz mam zamontowany na ścianie i ktoś zamontował w takim miejscu, gdzie jest zwykle w miarę ciepło, a przez to nie dogrzewa pomieszczeń na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole podpiąć sie pod temat gdyż mam ten sam dylemat,

Na placu boju Viesiek 100-W , nowy model buderusa  GB122i bądz stary GB072  oraz nowy ekotek vaillanta.

Gdzie można poczytać o problemach z vieskiem ? Ponoć to okrojona z sterowania 200ka. Jeśli chodzi o budersa to ma może ktoś ten modele na forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.