Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska moc minimalna CO kotła gazowego. Jakie ma znaczenie?


ebce

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszytkim piszę tu pierwszy raz, nie znalazłem w internatach odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie

Jakie ma znaczenie minimalna moc kotła gazowego?

Do małego domku z poddaszem użytkowym, góra+dół razem 85m2, ogrzewanie mieszane podłogowe w kuchni przedpokoju, łazience i pom.gosp. (około 20m2) reszta kaloryfery. Podłogówka sterowana termostatami.

Domek dobrze ocieplony. 20 cm styropianu na ścianach i 35cm wełny na poddaszu.

Pytanie ogólne, jakie ma znaczenie moc minimalna CO kotła gazowego przy dobrze ocieplonym domku / mieszkaniu o niewielkiej powierzchni- kubaturze?

Czy niska moc minimalna CO pieca ma znaczenie na oszczędności gazu i komfort użytkowania takiego małego domku?

Czy zwraca się to w okresach przejściowych jesień/wiosna?

Dla przykładu, proponowany mi jest kocioł Viessmann 050-W , który jest w 2 wariantach : BOKA i BOKA-M

Mam zagwozdkę, czy muszę szukać kotła z niższą mocą, czy mogę mieć ten z większą mocą minimalną?

Zakres znamionowej mocy cieplnej 50/30°C 80/60°C

BOKA
3,2 – 25,0 kW
2,9 – 22,4kW

BOKA-M
7,0 – 25,0kW
6,3 – 22,9kW

https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/PDF/KP/Kotly-gazowe-olejowe/Viessmann-KP-Vitodens_050-W_B0KA_2021_11_15.pdf/_jcr_content/renditions/original./Viessmann-KP-Vitodens_050-W_B0KA_2021_11_15.pdf

trochę lepiej poszukałem i coś znalazłem, będę studiował w nocy. Jednak jeśli ktoś ma jakieś pewne informacje, w szczególności poparte badaniami to proszę o komentarze. Poniżej wyszukane linki z forum:

https://www.google.com/search?q=site:https://forum.info-ogrzewanie.pl/+moc+minimalna+CO&sxsrf=APq-WBtbgrpOn0N1KGEdjB63GEmDHwU6-Q:1644794269077&ei=nZEJYt6VBMaprgTiuZPIDg&start=10&sa=N&ved=2ahUKEwie2IuR6P31AhXGlIsKHeLcBOkQ8tMDegQIARA4&biw=1346&bih=939&dpr=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc minimalna ma ogromne znaczenie. Załóżmy, że Twoje mieszkanie będzie potrzebowało przy -20'C na zew  aby zapewnić komfort +20'C w pomieszczeniu 3,5-4kW mocy cieplnej. Jeśli wybierzesz kocioł o mocy min 7kW to prawie 2x za dużo. Przypominam, że to przy -20'C na zewnątrz. Gdy temperatura na zewnątrz będzie w okolicach 0'C będziesz potrzebował jeszcze mniej mocy cieplnej. Przykładowo kotły które ja montuję min moc mają 1,8 lub 2,8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc minimalna w dobrze ocieplonym domu odczujesz w okresach przejściowych przy - 20 każdy kocioł się sprawdzi bo będzie zapotrzebowanie. Najgorzej będziesz mieć prz zew. Plus 5-10C i wyżej. Wtedy kocioł będzie pracował na zasadzie włącz wyłącz. Tzw. Taktowanie a wtedy jest Start kotła i moc idzie np na 50% aby nie zgasl palnik. Pomnóżmy takie starty razy np. 100 dziennie i wychodź nam ładny rachunek za gaz. Z mocą min około 2 kocioł potrafi długo utrzymać grzanie nie przegrzewając i praca jego jest dłuższa zanim się wyłączy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.