Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie pieca gazowego poprzez wymiennik z wężownicą


wilczasty

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Piszę z dość nietypowym zapytaniem, a mianowicie połączeniem kotła gazowego kondensacyjnego z instalacją otwartą w której pracuje kocioł na paliwo stałe. Z reguły wymiennik podłącza się do kotła na paliwo stałe z instalacja w układzie zamkniętym w której jest kocioł gazowy. Z uwagi na mocno zanieczyszczoną instalację (głównie osadem z grzejników żeliwnych) oraz wiekiem instalacji grawitacyjnej wolałbym uniknąć jej zamykania. (Tak, wiem, że są kotły które mogą pracować w układzie otwartym)

 

W części domu (około 20m2 - dwie łazienki) jest ogrzewanie podłogowe oraz 2 grzejniki do  którego jest podłączony kocioł gazowy Vaillant (ogrzewa również cwu). W przyszłości dojdzie do tego jeszcze garaż oraz część klatki schodowej. Instalacja została tak podłączona ze względu na brak możliwości przerobienia instalacji grawitacyjnej.

 

Do wyżej wymienionego kotła gazowego o mocy 20kW chcę dołączyć poprzez własnej roboty wymiennik oparty na wężownicy miedzianej pozostałą część instalacji grzejnikowej w układzie otwartym która ogrzewa około 150m2. Teraz jak dobrać długość wężownicy oraz pojemność zbiornika w którym będzie się znajdować ta wężownica? Myślałem również o wężownicy miedzianej karbowanej, ale chyba jest problem z jej zakupem. Na zbiornik z wężownicą mam miejsce obok pieca zasypowego. Docelowo piec zasypowy pozostaje w tej instancji jako awaryjny .

 

Rozważałem ewentualnie wymiennik płytowy, jednak ze względu na zanieczyszczenie instalacji wolałbym tego uniknąć.

 

Ktoś może spotkał się z takim połączeniem? Z tym, że straty będą występować oczywiście się liczę jednak chciałbym spróbować. O kondensację pieca raczej się nie obawiam, bo wodę zasilającą będzie skutecznie chłodziła pozostała cześć instalacji podłogowej + 2 grzejniki, która w przyszłości będzie jedzie rozbudowana.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem tę książkę, jednak ciężko coś zrozumieć 😄 

A co sądzicie o wymiennikach typu JAD? cenowo są przyzwoite a powierzchnia grzewcza jest spora. Rozumiem, że ewentualne przewymiarowanie pola wymiennika nie będzie negatywnie wpływać na całą resztę. 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od :

Mocy jaką chcesz wymienić

Przepływu w wymienniku

i różnicy temperatur we/wy

Musisz podać min 2 parametry z w/w i wtedy coś jest.

PS

W tej książce o wymianie ciepła było prawie identyczne zadanie o doborze rurki miedzianej jako wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.