Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Efekt 14 kW


veliside88
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez kubutek11180,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będę remontował dom o pow. ogrzewanej 160 m2 powierzchni. Będzie ogrzewanie 100 % podłogówka + 150 litrów zbiornik CWU. Dom dwukondygnacyjny, izolacja parteru 15 cm styropian, strych 10 cm. Ściany styropian 5 cm cegła silikatowa 12 cm, pustka powietrzna min. 5 cm i beton komórkowy 24 cm. Podczas remontu postaram się usunąć większość mostków termicznych które zaobserwowałem przez lata użytkowania domu. Ze strony Ciepło Właściwe wylicza zapotrzebowanie 11,4 kW. Planuję zamontować kocioł SAS Bio Efekt 14 kW wraz ze sprzęgłem hydraulicznym dwoma zaworami mieszającymi z siłownikami osobno podłogówka dla każdego piętra oraz jako zabezpieczenie powrotu pompa kotłowa na powrocie. Kocioł ten wybrałem ponieważ obejrzałem dużo pozytywnych filmów na jego temat oraz dzięki temu że posiada rurowy poziomy wymiennik ciepła.

Pytania:

1. Czy ktoś próbował palić w takim kotle lub o podobnej konstrukcji drewnem suchym, sezonowanym gdy zabranie pelletu bądź razem z pelletem aby obniżyć jego zużycie.

2. Czy pompa kotłowa na powrocie wystarczy aby zabezpieczyć kocioł ? Czy trzeba montować zawór 3-drogowy?

3. Czy na dogrzewanie CWU trzeba wychodzić ze sprzęgła hydraulicznego czy można dać trójnik przed sprzęgłem ? 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie teraz paliwo polecacie pellet czy ekogroszek ? Chciałbym być ekonomiczny nie stać mnie na mega ekologię. Wczoraj rozmawiałem z właścicielem hurtowni hydraulicznej tydzień temu zamontował kocioł na ekogroszek 5 klasy, zrezygnował z ogrzewania gazem. Z racji ograniczeń kotłowni nie zamontuję kotła zagazowującego drewno z buforem to odpada. Pozostaje pellet lub ekoroszek z naciskiem na to drugie ze względu na to że w podajniku/ palniku na ekogroszek mógłbym przy znacznym wzroście cen ekorroszku mieszać go z pelletem, owsem lub trocinami. Lub skonstruować ruszt na którym mógłbym dokładać drewno. Jaki kocioł polecacie? Ale też nie za 20 czy 30 tyś. Dom do ogrzania 150m2, moc 14 - 15 kW. 

Druga sprawa, że instalacja miała być na sprzęgle hydraulicznym dwa wyjścia zawory mieszające z siłownikami osobno podłogówka na piętrze i parterze. Teraz pytanie w kotle SAS sterownik Tech 555 obsługuje 2 zawory mieszające, natomiast jeśli kupię tańszy piec z podstawowym sterownikiem jak rozwiązać problem regulacji temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze żaden kocioł 5 klasy nie posiada rusztu awaryjnego więc w jaki sposób chcesz tam palić drewnem. Jaki taki ruszt chciałbyś sobie skonstruować, zasyfisz cały kocioł, zwłaszcza ten wymiennik w SASie. 

Pompa na powrocie wystarczy, ale przy tych dwóch obiegach musisz dać 80tke. 

W jakim rejonie Polski mieszkasz? Drogi masz tam pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kotła z największym wymienikiem . Żeby temperatura spalin była jak najniższa. Powierzchnia wymienika przekłada się na temp spalin i sprawność.

Jego powierzchnia jest podana w Dtr każdego kotła w metrach kwadrat. 

Każdy kocioł 5 klasy i Eco design ma certyfikat z badania że jest tam podana sprawność max min. I średnia okresu grzewczego. 

Warto na to wszystko spojrzeć przywyboże kotła. 

Ja mam Defro delta ekopell 15 kw  powierzchnia wymienika 1.8 m2. Kocioł czyszczę kiedy temp spalin oscyluje ok 100st. Po wyczyszczeniu kotła jest ok 75-78 st . Temp kotła 65 st.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego paletę pochłaniaczy wilgoci,przydadzą się do komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, eliks napisał:

Po pierwsze żaden kocioł 5 klasy nie posiada rusztu awaryjnego więc w jaki sposób chcesz tam palić drewnem. Jaki taki ruszt chciałbyś sobie skonstruować, zasyfisz cały kocioł, zwłaszcza ten wymiennik w SASie. 

Pompa na powrocie wystarczy, ale przy tych dwóch obiegach musisz dać 80tke. 

W jakim rejonie Polski mieszkasz? Drogi masz tam pellet?

Myślałem, że pompa na powrocie jest tylko po to aby zapewnić krótki obieg pomiędzy sprzęgłem a kotłem. Jak się ma montaż pompy 80 do jej poboru prądu? Czy montaż zaworu na 55 stopni pozwoli zamontować pompkę 40 pobierającą np. 2 - 5 W ?

Mieszkam w woj lubelskim blisko Ukrainy. Niska średnioroczna temperatura powietrza = większe zapotrzebowanie na ciepło.

Aktualnie cena pelletu A1 w rejonie wacha się w cenie 1600 - 1700 zł, natomiast bezklasowy 1300 - 1400 zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa bez zaworu 55* musi gonić mocniej niż suma pomp na instalacji. Z zaworem ATV/VTC wystarczy 40stka.

Masz bardzo drogi pellet jak na miejsce w którym mieszkasz (granica z Ukrainą). Zrób małe rozeznanie cenowe po drugiej stronie granicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.