Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji co i c.w.u instalacja otwarta czy poprawnie ?


Cyfra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zwracam się do was o pomoc, muszę zamontować piec oraz zbiornik na ciepła wodę użytkową .

Moja instalacja  CO  zrobiona jest z zgrzewanych rur PP  stabilizowanych włóknem szklanym .

Na górze znajdują się grzejniki aluminiowe  ,łazienka podłogówka na parterze całość  w podłogówce plus DO TEGO W KAZDYM pomieszczeniu dodatkowo grzejniki 

na dole do podłogówki mam Rozdzielacz 8 sekcji z pompa Vilo yonos pico z zaworem  AFRISO ATM 366 20-43C .

Dół zasilanie i powrót rura pp32 miało być osobne  zasilanie na grzejniki i osobne na podłogówkę ale hydraulik zrobił na jednym .

Góra  zasilanie i powrót tez rury pp 32  

i teraz mam kilka pytań czy obieg pompy co  zainstalować 5/4 takie wyjście mam z pieca i zawór 4 drogowy 5/4 czy wszystko jeden 1cal bo zasilania z rur pp32 . 

2. czy powrót może być wykonany z rury pp  przynajmniej myślałem z zbiornika cwu 

 

GOTOWE4.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Cyfra zmienił(a) tytuł na Schemat instalacji co i c.w.u instalacja otwarta czy poprawnie ?

Schemat jest zły.

Jest tu na forum kilka wzorcowych schematów. Porównaj a sam szybko znajdziesz błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od tych schematów oczopląsu dostałem i co źle narysowałem nie wiem.

1.może że powrót z cwu nie idzie do zaworu 4 drożnego 

2 brak pompy do cwu ? Chciałem to Zrobić na jeden pompie.

A tak wogule nie lepiej by było zrezygnować z zaworu 4 drożnego i dać jeszcze jedna pompę na powrocie głównie tylko chodzi mi o  ochronę pieca przed niską temperatura na powrocie 

Jeśli ktoś poświęci swój ceny czas to proszę o sugestie i pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób podłączenia to ile musisz dać temperatury za 4D żeby mieć dużo-długo ciepłą wodę w bojlerze (z 65 celcjusza) no i tyle potrzeba ci na dom?

Sałne chcesz zrobić .

Daj drugą pompe na CWU a będziesz miał regulacje

W dniu 2.01.2022 o 22:29, Cyfra napisał:

Moja instalacja  CO  zrobiona jest z zgrzewanych rur PP

Mamnadzieje że od kotła do zbiornika jak to mówi przepis jest stal 1'' lub Cu28? a nawet od kotła do 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schematy jest tyle na tym forum że jest w czym wybierać. Trza lupki używać i chwilkę posiedzieć przy kompie. Oczywiście trza pamiętać o ZZ, filtrach itp.

shemat1.png

schemat4.jpg

shemat2.png

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mironw to jest nowa instalacja w nowym domu tylko musze do niej podpiąć piec i zbiornik cwu 

oczywiście rura bezpieczeństwa 1 cal stal do zbiornika wyrównawczego reszta do połączenia z pp  tez stal bo odcinki do powrotów i zasilań będą około 1.5 m 

głownie to chciałem, to jakoś połączyć wszystko prosto i żeby na jednej pompie działa instalacja co i cwu bez zaworu 4 d nie był by to problem raczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Cyfra napisał:

chciałem, to jakoś połączyć wszystko prosto i żeby na jednej pompie działa instalacja co i cwu bez zaworu 4 d nie był by to problem raczej?

"Jakoś" czyli żle. Jak chcesz dobrze, aby działała, wykorzystaj jeden z powyższych schematów.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Cyfra napisał:

oczywiście rura bezpieczeństwa 1 cal stal do zbiornika wyrównawczego reszta do połączenia z pp  tez stal bo odcinki do powrotów i zasilań będą około 1.5 m 

 

Wkoło kotła stałopalnego tylko i wyłącznie stal/miedź. Żadnych tworzyw i nie dlatego że odcinki krótkie, ale ze względu na bezpieczeństwo. Na tym forum są prezentowane sprawdzone instalacje (np. moja jest praktycznie taka jak ta 3 przedstawiona  przez @buska3). A odwiedza to forum także cała masa ludzi, która pyta dlaczego im instalacja nie działa i co muszą przerobić. Pamiętaj że masz specyficzną instalację w której masz obieg wysoko i nisko-temperaturowy. "Wyrzuć" trochę kasy więcej i miej spokój na całe życie. Jest sporo firm robiących gotowe zestawy. Całą kotłownie składa się z klocków. Jak będziesz w przyszłości wymieniał kocioł to instalacja zostaje, podłączasz tylko rurki i musi działać.

Tutaj na forum chyba @tomekb prowadzi firmę, która takie zestawy składa. Na YT zobacz kanał Afriso i Glob Energy (są tam odcinki z demonstracyjnej budowy kotłowni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zaangażowanie. Właśnie wcześniej oglądałem parę filmów ,z akcesoriami afriso do instalacji co i dobraniu odpowiednich elementów faktycznie lepiej zainstaluje pompę na c.w.u .Teraz mam pytanie jaki zawór 4 drożny do mojej instancji zakładając ,że piec mam Mocy 12 kw i kaloryfery więc pewnie różnica między zasilaniem a powrotem będzie różnicy pewnie 15/20 stopni chodzi mi o rozmiar 1 cal  5/4 czy jakiś większy skoro zasilanie jest i powrót 1 1/2  i o jakim KVS z tego co liczyłem to mi wychodziło kvs 10  lub 15 nie wiem czy dobrze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.