Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optymalizacja Ustawień Kondensata


wojtaszekm

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem kotła beretta kompakt grenn 16 S e.s.i. Dom z poddaszem użytkowym 173m2 kubatura ok. 430 m3. Ściany suporex 24 ocieplone 10cm styropianu. Zasobnik c.w.u. 120l ustawiony na 43 stopnie. Czas działania cyrkulacji dostosowany do obecności w domu. Zastanawiam sie nad optymalizacja ustawień kotła. tzn.

1. jaką krzywą grzewczą mu ustawić (fabrycznie ma 20 (2.0))

2. jaką temperaturę zasilania co, aby zużycie gazu było sensowne.

To będzie mój drugi sezon - w tamtym roku chodził na ustawieniach fabrycznych, bo wygrzewałem dom - temp. 18 w dzień i 17 w nocy. Palił ok 10m3 gazu

( może on ma tyle palić a ja się czepiam - chociaż można poeksperymentować przecież)

Kocioł ma zewnętrzną sondę temperatury (instalator mówił że to pogodówka), Mam tez podłączony do niego regulator pokojowy Auraton 2005 TX plus.

 

Mam małe dziecko wiec ustawienia na regulatorze są następujące: noc od 23 do 6 - temperatura 20 st. dzień od 6 do 23 temperatura 21 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niższa temperatura zasilania tym większa kondensacja, ale bez przesady. jeśli dom jest "świeży" to niestety trzeba początkowo liczyć się z trochę większym zużyciem gazu, jak długo? nie wiem. Ale z dnia na dzień zapotrzebowanie ciepła na osuszenie budynku powinno spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza służy do optymalizacji temperatury zasilania w stosunku do temperatury zewnętrznej.

Występują takie elementy jak początek krzywej grzewczej (przy temp. 20 st. C na zewnątrz budynku) oraz nachylenie krzywej grzewczej np. od 0,2 do 3. Część z nich służy do ogrzewania podłogowego ( 0,2 do 0,8) do dobrze ocieplonych budynków (0,5 do 1,5) oraz starych instalacji (1 do 3). początek krzywej grzewczej to ok. 20 - 25 st. (temperatura zasilania). Przy kotle kondensacyjnym chodzi o to aby ta krzywa była jak najmniejsza (0,8 do 1,2). Co to oznacza?

przy temperaturze zewnętrznej 10 st. C początek krzywej grzewczej 25 st. C krzywa grzewcza 1,2 w tym momencie mamy 20st. C -10 st. C =10st. C x 1,2 krzywa grzewcza=12 st. C + 25 st. C p. k. g.=37 st. C temperatura zasilania

przy -20 st. mamy 20st. C - (-)20 st. C = 40 x 1,2= 48 st. C + 25 st. =69 st. C temperatura zasilania. Dla kotła kondensacyjnego jest już dawno po kondensacji, kocioł pracuje jak zwykły kocioł. Zwiększając powierzchnie grzejników na etapie projektowania instalacji powinno się dążyć do krzywej 0,6 - 0,8

wtedy przy -20st. C na zewnątrz mamy 40x0,6=24+25=49 st C temp. zasilania

40x0,8=32+25=57 st. C temp. zasilania

zaś przy temperaturze -5 st.

25x0,6=15+25=40 st. C

25x0,8=20+25=45 st. C

Wynika z tego, że przy najczęściej występujących zimą temperaturach zewnętrznych tj. w przedziale od + 10 st. do - 5 st. kocioł pracuje jeszcze w zakresie kondensacji. Oczywiście nadrzędnym sterownikiem, jest sterownik temperatury wewnętrznej (pokojowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde w instrukcji do mojej beretki na str 31 (http://www.beretta.pl/berettapl/web/download?idroot=xproot&nome_file=/berettapl/web/upload/catalog/pol/documents/Kompakt_green_Sesi_10028296_1.pdf) są inne krzywe niż te które podajesz np: 7,5 ; 10; 12,5 . Która krzywa byłaby dla mnie odpowiednia???

 

Dom z poddaszem użytkowym 173m2 kubatura ok. 430 m3. Ściany suporex 24 ocieplone 10cm styropianu. Zasobnik c.w.u. 120l ustawiony na 43 stopnie. Czas działania cyrkulacji dostosowany do obecności w domu.

 

a tak obok tematu - ile może mój kociołek palić gazu przy obecnych tempereturach grzeją pomieszczenie do 21 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko musisz dobrać doświadczalnie. We wspomnianej instrukcji masz wykres zależności temperatury wody od temperatury zewnętrznej.

 

Np przy krzywej o numerze 10 masz:

 

przy 0 na dworze: 40 stopni na kaloryferach;

przy -10 na dworze: 50 stopni na kaloryferach;

 

Dodatkowo z pewnością masz w parametrach przesunięcie tej krzywej. Jeżeli więc chcesz, aby przy 0 na dworze było 45 a przy -10 na dworze było 55 ustawiasz +5 jako ten parametr. Chcesz aby było odpowiednio 35 i 45 - ustawiasz -5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest - doświadczalnie pogrzebałem w ustawieniach kociołka i na razie jest zadowalajaco - 6 m3 gazu na dobę. Powiedzcie mi jeszcze jaka jest zależność i ewentualny wpływ regulatora pokojowego na pogodówkę (czy w ogóle istniej między nimi jakaś korelacja i wpływ jednego na drugie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quitar powiedz mi czy dobrze myślę - jeżeli mam na kotle zadaną krzywa 1.0 to ze tak powiem "czytsa krzywa" działa przy temperaturze 20 st w dzień o 18 st. w nocy. A jeżeli mam 21 w dzień i 20,5 w niocy na regulatorze pokojowym, to te nastawy skoryguja mi krzywą 1.0 (jak ja to rozumuję - przesuna ja) o tą róznicę 1 st na dzień o 0,5 w nocy i kocioł bedzie dobierał temperaturę zasilania c.o. odpowiednio do nastaw regulatora pokojowego wzdłuż krzwej skorygowanej czyli ciut wyższe temperetury zasilania zada niż wynika to z "czystej krzywej"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.