Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nożyce do cięcia rur z tworzywa


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Jestem nowy na forum i jestem laikiem jeśli chodzi o sprawy instalacyjne :) No może nie do końca, bo we wrześniu pomagałem hydraulikowi przy wymianie kopciucha na piec na pellet (miało być tanie paliwo, ehhhh......) i coś tam widziałem. W przyszłym roku będziemy rozbudowywali budynek, wymieniali dach, być może ocieplali budynek oraz, o ile jakimś cudem wystarczy środków, także chcielibyśmy wymienić instalację CO z blisko 30 letnich rur stalowych różnych średnic na jedną średnicę (tam, gdzie dostaniemy się do nich - na pewno nie wymienimy rur znajdujących się pod podłogą na parterze, gdyż nie będziemy mieli do nich dojścia - jest tam rura o średnicy pewnie z 5-6 cm albo i trochę więcej - nie ma izolacji pod podłogą, a jest jedynie piach i przy okazji wymiany podłogi, o ile aktualna będzie wymagała wymiany, będziemy także ocieplali podłogę na parterze). Dowiedziałem się do tej pory, że warto użyć rur pex o średnicy 32 w pionach i o średnicy 20 przy odejściu z pionu do grzejników. Z moich prostych i szybkich wyliczeń wynika, że w instalacji może być ok. 80 litrów wody, a może być i więcej licząc dokładnie grzejniki płytowe. W piecu mam 80 litrów, więc uwzględniając zmniejszenie ilości wody w instalacji (zeszłoby pewnie do 40 litrów), piec miałby zasób nawet na dwa przeloty i woda na powrocie nie byłaby taka chłodna.

Kończąc ten mój przydługi wstęp i wracając do tematu chciałbym na razie zakupić sobie trochę sprzętu na początek tej roboty. Chciałbym Was, bardziej doświadczonych, zapytać, czy takie nożyce do cięcia rur pex lub pp za 50 zł z popularnego portalu aukcyjnego spiszą się dobrze przy takiej domowej robocie? Chciałbym też, może, kiedyś takie nożyce wykorzystać do budowy instalacji małego, domowego browaru 😉 :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem więc się wypowiem 🤪

Kilka lat temu robiąc pierwszą instalację zakupiłem nożyce w ciastoramie . Zwykle czerwone i tanie. Działają do dziś , instalacja nie haha .

Instalacja na pex skręcana , zapchał się trójnik.  Niestety to jest bolączką tego rozwiązania . Na plus jest to że ciągniesz rurę gdzie chcesz , tniesz i łączysz.  Minus to te zwężenia .

Teraz jak mam coś zrobić to robię na zgrzewanej ppm . Bardzo prosto się to robi nie ma zwężeń , łączysz gdzie chcesz . Jedynie to fakt jest to grube .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Zakupiłem już nożyce i kalibrator z gratownikiem do rur z pionu do grzejników.

Mam nadzieję, że poradzimy sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chciałbym jeszcze zapytać o rury pex. 

Muszę zakupić ok 70 m do pionów. Firma Hydroland ma ciekawą cenę. Za taką ilość metrów musiałbym zapłacić ok. 900 zł. Czy ta firma produkuje dobrą rury pex dobrej jakości? 

Edytowane przez markus383
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.