Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przygotowuję się do wymiany instalacji c.o. i wydaje mi się, że przeczytałem dużo, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi na sposób, określający średnicowanie  rur, tzn. stopniowe zmniejszanie średnicy rur w zależności od odległości od pieca.

Muszę zmienić całą instalację i zamierzam zrobić ją w rurach pex, z zastosowaniem zaworów i głowic termostatycznych. Kilka lat temu zrobiłem instalację na poddaszu i średnicowanie wykonałem "proporcjonalnie" ponieważ rozgałęzienie było w miarę równoległe i grzejniki w każdej gałęzi były oddalone od siebie w równych odległościach.(działa, ale ..)

Awaria (cieknąca rura po pozostałości zbiornika wyrównawczego) powoduje, że będę przerabiał cały dół i tu jest problem, ponieważ odległości są nieproporcjonalne, a inaczej się nie da.

Proszę o pomoc doświadczonych kolegów, którzy podpowiedzą, jaką średnicą rury "wyjść z pieca" i w których miejscach zmniejszać średnice.

Dodam, że układ jest wyposażony w pompę, jednak nauka przy wykonywaniu instalacji na poddaszu: średnicowanie rur, instalacja pod poziomicę (zachowane spadki), przy braku prądu, powoduje, że na grawitacji też ładnie schładza piec (mam miałówkę). 

Nie wiem jak będzie gdy wszędzie założę termostaty, ale nie wiem jak fachowo dokonać tej redukcji średnic.

Dla jasności dołączam szkic pomieszczeń z rozmieszczeniem grzejników. Dodam, że grzejnik nr 4 jest w zasadzie nad piecem, a grzejniki 6 i 7 dzieli tylko ściana.plan domu do grzejników.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.