Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Do grzejników aluminiowych 20 i 25 żeberkowych dać fi15 czy już Fi18 ?

Grzejniki 20=1000w , 25=1250w

delta =10 stopni 45/35 

Dodatkowo czy piony gdzie rozchodzi się podłączenie do 2 grzejników można nie zważając na koszt dać 1 cal tak jak od kotła idzie czy lepiej zestopniować na fi22 lub Fi18 ?

Czy za duży przekrój niesie ze sobą jakieś wady , znam przypadek gdzie podobne grzejniki z zaworami i Fi18 słychać szum , a ten z fi15 cisza …

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

czy szumi to zalezy od pomoy i szybkosci przeplywu. co do rurek do grzejnikow w poziomach ja dalhym Fi-18.Co do pionów to się nie wypowiadam ale na moje to 28 z kotla byloby ok jeśli to kocioł na paliwo stale

Opublikowano

Ważne jest to czym grzejesz. Jak masz instalacje niskotemperaturową i chcesz mieć dobry przepływ, to lepiej dać większe przekroje bez konieczności żyłowania pomp obiegowych. Nie ma co przesadzać ze średnicami w żadną ze stron.

Opublikowano

Aktualnie eko , a w przyszłości pewnie jakaś pompa czy tam inny wynalazek z temperatura zasilania wiadomo im mniej tym lepiej . Do grzejników dam Fi18 , pion 1cal tak jak od źródła zasilania . Co do szumów pompa ten sam niski bieg i akurat tam gdzie dane Fi18 do Alu 25 żeberek tam pojawia się głośny szum , a w innym grzejniku na tym samym poziomie tylko pod fi15 jest cisza dlatego mnie to zastanawia zawory z nastawa 110l/h.

Opublikowano
W dniu 20.12.2021 o 12:47, carinus napisał:

Ważne jest to czym grzejesz. Jak masz instalacje niskotemperaturową i chcesz mieć dobry przepływ, to lepiej dać większe przekroje bez konieczności żyłowania pomp obiegowych. Nie ma co przesadzać ze średnicami w żadną ze stron.

Grzejniki aluminiowe maja chyba niskie opory przepływu dlatego lepiej montować zawory termostatyczne z nastawami wstępnymi dla kryz . Czy powrót przy grzejnikach 20 żeberkowych dać z drugiej strony naprzeciw zasilania , może warto zakupić Alu z zasilaniem/powrotem dolnym tylko ciekawe czy wtedy cały grzejnik będzie grzał ?

Opublikowano

Woda w grzejniku uwarstwia się i nie ważne gdzie będzie wyjście z grzejnika, tylko z jaką prędkością/wydajnością będzie przepływać przez ten grzejnik woda. Możesz mieć stałą temperaturę na zasilaniu grzejnika, a temperaturę w pomieszczeniu możesz do pewnego stopnia regulować wydajnością pompy obiegowej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.