Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji z Buforem +Kocioł automatyczny + kominek pw + gaz


kinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Szanownych  Kolegów

 

Z powodu remontu w domu , chciałbym zasięgnąć rady fachowców J

Od 3 lat posiadam kocioł Klimosz Eko LE 30kw  ze sterownikiem SPPV2 , jestem z niego w sumie zadowolony  - palnik starej generacji ciężki do ogarnięcia ,  temperatura w dzień 21stopni , w nocy 19 stopni – sterowanie termostatem pokojowym . Spalanie w Pid , trochę szarpane , zawór 4D – manualnie ustawiony na ½- sterowanie automatycznie nie sprawdzało się , piec albo grzał kaloryfery , albo ochrona kotła ….

Instalacja 4 piony każdy na pompie Alpha  w trybie auto adapt 25/40 oraz 25/60 + pion CWU , instalacja zamknięta.  Rozdziałka  wg zaleceń kolegi Sambor  czarna 6/4 cala  , dodatkowo wpięty awaryjnie piec gazowy. Niestety  zbiornik CWU  odmówił posłuszeństwa , zakupiłem zbiornik kombinowany Drazice Nado V1 750/250 , w sumie aby pracował jako sprzęgło , oraz trochę  wygładził spalanie w kotle .

Ponieważ w ciągu 3 lat przeprowadziłem termomodernizację domu,  okna  3 szybowe ,  drzwi  zewnętrzne na takie ze współczynnikiem  1,1 , ocieplone  sufity podwieszane  wełną 15 cm 0,33 , elewacja była ocieplona – 10 cm styropianu , po termomodernizacji zapotrzebowanie domu wg OZC wynosi  18 KW.

 

Aktualnie jestem na etapie wymiany kominka z DGP na kominek z płaszczem wodnym ponieważ  rozprowadzenie powietrza bardzo brudzi sufity.  Kominek również do układu zamkniętego , więc chciałbym go wpiąć do bufora  który znajduje się w kotłowni poziom -1  , kominek na 1 piętrze .

Moje pytanie jak to podłączyć ??

Czy kominek za pomocą Laddomatu ? Jeśli tak to jaka temperatura wkładki ?

Jak ustawić kocioł aby ładował możliwie najbardziej ciepłą wodą bufor ?? – też laddomat czy  zawór  TZM 3D ? Posiadam dwa zawory na 6/4 cala Esbe  TV  – może da się je wykorzystać ? wkładka 72 stopnie   problem w tym że na sterowniku maksymalna temperatura 80 stopni .

Czy możecie podpowiedzieć jak to najlepiej podłączyć aby dobrze pracowało J

Z góry bardzo dziękuję za każdą informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek musi byc przystosowany do ukladu zamknietego!

Wezownica schladzajaca, zawor bezpieczenstwa, zbiornik przeponowy (takie same wiec jak przy kotle lub buforze).

Odpowietrznik(i) w instalacji lub na kominku.

Jesli nie musi byc „specjalnej” ochrony powrotu to start/stop pompy obiegu kominka od czujnika (termostatu) w plaszczu. Temperatura wody w plaszczu powyzej zadanej - start pompy. Pompa robi wrzutkę ciepla do bufora i podciaga chlodna do kominka. Temperatura w plaszczu spada do wartosci ustawionej min.  to pompa stop.
 

Dla przykladu: Temperatura startu pompy np. 55C histereza 5, czyli jak kominek osiagnie 55C pompa startuje, spadnie do 50C pompa stop. Czujnik umieszczony u gory plaszcza, zimna z bufora podlaczona u gory, wyjscie do bufora od dolu. Dobrac/ustawic wydajnosc pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info 

kominek jest przystosowany do układu zamkniętego , posiada wężownice schładzająca  Lechma PL-200 / Uz Exclusive SBJ 22 kW, zalecana temperatura powrotu to 55 stopni aby nie wytwarzała się smoła w  kominku, druga sprawa jak z kotłem na Eko groszek ? Co zastosować aby ladowal bufor najwyższa możliwa temperatura ? Oraz Oczywiscie ochrona powrotu , laddomat czy może układ na podstawie schematu Kolegi Nilsan w forum muratora ?  

D2FDDEA1-2F1A-4B8E-AB8F-ADB57FD08DE4.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.