Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tryb Pracy Grunfos UPM3 AUTO L 15-70 130 ZZZ


RUFUSOWATY

Rekomendowane odpowiedzi

Tak z ciekawości zapytam, mam w całym domu ogrzewanie podłogowe. Jest to nowy dom, wszystko podłączałem sam, w wakacje się przeprowadziłem i teraz z racji tego że zaczyna się sezon grzewczy i dom jest umeblowany postanowiłem podregulować instalację. Od momentu podłączenia do teraz wszystko chodzi tak jak należy, mam kocioł gazowy Vaillant EcotecPro, grupę pompową (2 pompy Grunfos UPM3 AUTO L 15-70 130 ZZZ, sprzęgło zawory 3D itd) każda na piętro. Wcześniej nie miałem za bardzo czasu aby się tym bardziej szczegółowo pobawić więc... do dzisiaj tryb pracy pompy miałem ustawiony na fabryczny tj. 3 poziom ciśnienia proporcjonalnego i rotametry ustawione na 1 l/min z możliwością regulacji do 4l/min. teraz postanowiłem pobawić się trybami, doczytałem w instrukcji pompy, że na podłogówkę najlepszym trybem jest ciśnienie stałe, także tak zrobiłem, według obliczeń do mojej instalacji max długość pętli z dopływem i powrotem to około 120m, mam 2 rozdzielacze (7 sekcji na parterze i 10 na poddaszu). Z moich obliczeń przepływ nominalny mojej instalacji wynosi 0.92 m3/h natomiast wysokość podnoszenia 3,2mH2O.

Według instrukcji powinienem ustawić na 3 prędkość ciśnienia stałego czyli największego który wynosi 4,5 mH2O (2 prędkość wynosi 3mH2O)

Czy to normalne w tych pompach, że wybierając tryb ciśnienia stałego przy odkręconych wszystkich sekcjach, mogę manewrować rotametrami maksymalnie do 1,5l/min natomiast w przypadku trybu proporcjonalnego jak i charakterystyki stałej mogłem wybrać nastawę nawet 3,5l/m? Dodam, że zakręcając wszystkie obiegi w trybie ciśnienia stałego ustawionego na maksymalną wydajność, przepływ jakiejkolwiek sekcji mogę ustawić maksymalnie na 2,5l/min,

Nie przeszkadzają mi takie przepływy bo instalacja bardzo fajnie grzeje w każdym trybie pompy, ale zauważyłem że w trybie ciśnienia stałego podniesienie temperatury w pomieszczeniu i 1 stopień jest ponad 2 krotnie szybsze niż w pozostałych trybach, po tygodniu zabawy z trybami stwierdzam, że zużycie dobowe gazu jest jednakowe.

Jak by to było ważne to rury w instalacji mam fi16 natomiast doprowadzenia z grupy pompowej do rozdzielaczy mam fi 20.

Pytanie jest z czystej ciekawości bo chciałbym to zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie ciśnienia stałego pompa nie rozkręca się na maksa. Skoro ustawiasz na 4,5 a z nazwy pompy wynika że może dać maksymalnie 7 wiec jest jeszcze potencjał który wykorzystują tryby pracy: proporcjonalny, stała prędkość obrotów.

Dzięki temu że pompa nie rozkręca się na maksa nie ma nadmiernie dużych przepływów, oraz masz mniejsze zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, także wszystko się zgadza, gdy ustawiam mniejsze przepływy na rotametrach prędkość pompy automatycznie się zmniejsza. Wychodzi na to że śmiało mogę ustawić rotametry na pełne otwarcie bo 1,5l/min to wcale nie jest tak dużo. Ale obawiam się jednej rzeczy, że w domu jest ciepło i wszystkie regulatory pokojowe są w czuwaniu, to jak załączy się ogrzewanie np w pokoju dziecka to wtedy przeplyw na tej jednej sekcji bede miał 2,5. 

Dodam że nie mam regulatora pogodowego. 

Może w moim przypadku lepszy był by inny tryb pompy. 

Proszę o jakąś opinie.

Dam taki przykład.

Mam na parterze 7 sekcji. 

Salon z kuchnią otwartą jest podzielony na 3 sekcje (30m2) i nimi steruje jeden regulator pokojowy.

Jedna sekcja w pokoju dziecka z jednym regulatorem

Jedna sekcja w łazience z jednym regulatorem 

Jedna sekcja w wiatrołapie z jednym regulatorem regulatorem

Hol z klatką schodowa bez regulatora. 

Podłączylem wszystko w ten sposób że sekcja w holu załącza się tylko wtedy kiedy zostaje załączona jakakolwiek inna sekcja.

Jak wcześniej wspominałem wszytko chodzi jak trzeba ale zawsze mogło by być lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulatory mam tylko pokojowe, zrobiłem je sobie sam z czujników temperatury dostępnych na allegro tak samo jak sterowniki, kilka przekaźników diody. Do regulatorów ładne ramki po 3 zł za sztukę w kolorze gniazdek i obudowa sterownika. Marka zrób to sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba trzeba zostawić tą nastawę stałą na 4,5.

Nawet jak popłynie 2,5l dla jednej pętli to nic takiego się nie wydarzy. Tym bardziej ze to nie będzie częsta sytuacja. Taka wartość jest normalna dla dłuższych pętli. W tym wypadku trochę gorętszy będzie powrót no i szybciej nagrzeje pomieszczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za opinię, tak już zostanie, jak wcześniej napisałem na tych nastawach szybciej osiąga zadaną temperaturę, a zużycie gazu bez zmian, sezon rozpoczęty także zostają tylko obserwacje do wiosny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.