Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d A Grawitacja


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam mam pytanie czy ktoś z forumowiczów ma układ z zaworem 4D i pracuje bez pompy. Otóż w zeszłym sezonie zamontowałem na starej instalacji piec zasypowy dolniak SAS NWT, za piecem mam zawór 4D 1,5 cala, potem pompa i zawór różnicowy, w tamtym sezonie używałem pompki , w tym próbuję grawitacyjnie i jestem zdziwiony bo działa (nawet przy otwarciu 40%). Mam również sterownik zaworu Estyma ale na razie nie włączałem, przy pompce sprawdza się bardzo dobrze ale nie wiem jak będzie bez. Na pewno przy grawitacji musiałem podnieść o kilka stopni zasilanie CO- mniejszy przepływ i wolniejsze oddawanie ciepła przez żeliwne kloryfery , na pompce układ pracował od 36-46 C , w tej chwili muszę mieć ok 45 więc jak się zrobi zimno będę ustawiał i ponad 50. Myślę , że to zawsze jakaś oszczędność 80W/hx24h itd. Proszę o uwagi i wskazówki. Pozdrawiam

Opublikowano

Widzę że nikt nie eksperymentował, ja próby zakończyłem prawie pomyślnie, sterownik Estyma regulował zaworem bez udziału pompki, niestety w takim układzie na najniższej kondygnacji miałem pół zimne kaloryfery bo zawór jest dosyć wysoko.Grawitacja pozostanie opcją . Wracam do trybu pompka i wentylator.Wiem , że jest wielu przeciwników tej metody ale każdy ma swój patent , u mnie sprawdza się chwilowa praca a potem odcięcie powietrza aby nie zdymiać opału . Nie sprawdziła się opcja podawania małej ilości powietrza . Pozdrawiam palaczy.

Opublikowano
, u mnie sprawdza się chwilowa praca a potem odcięcie powietrza aby nie zdymiać opału . Nie sprawdziła się opcja podawania małej ilości powietrza . Pozdrawiam palaczy.

Powyższe zdanie nie ma sensu. Jeżeli bowiem zaktamy dopływ powierza musi nastąpić zadymienie paleniska.

Pozdrawiam

Opublikowano

Chodzi bardziej o odcięcie tak jak w piecu kaflowym , próbowałem podawać ciągle małą ilość powietrza ale ze względu na to że palę też miałem była ona niewystarczająca i wtedy był efekt zdymiania , poza tym skracał się czas palenia opału. Tak więc po próbach pozostałem przy opcji która pozwala na dłuższe palenie , mały dym z komina i ciepło w domu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.