Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Materiał na instalację CO


Jurek61

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Po  półrocznym zapoznawaniu się z forum, wyszukiwaniu przydatnych mi zagadnień (czyli prawie wszystkich) przyszedł czas by uzupełnić swoją wiedzę na temat budowy CO, a dokładniej z czego budować instalację.  Czeka mnie modernizacja kotłowni, stary  kocioł już pewnie w jakiejś hucie zyskuje nowe życie, a ja mam zamontować nowy podłączyć grzejniki ma być w domu ciepło. Tylko tyle i aż tyle. I pojawiły się pierwsze pytania: z jakiego materiału wykonać część podstawową instalacji tzn. połączenie kotła  stałopalnego z buforem i bufora z rozdzielaczem.

Do tej pory  wyjście z kotła było podłączone do rozdzielacza rurą stalową skąd  rurami AluPEX oddzielnie każdy grzejnik. I już mamy trzy rodzaje materiału: stal, mosiądz i aluminium. Jak w takim przypadku wygląda sprawa występowania korozji chemicznej?  Czy można to zagadnienie pominąć czy też nie?

Najbardziej skłaniam się ku stali czarnej (kiedyś spotkałem się z określeniem „ rura kotłowa”), ale nie wiem czy wszystkie potrzebne kształtki będą dostępne. Na wielu zdjęciach można zobaczyć, że niektórzy instalatorzy montują kształtki ocynkowane (chyba to nie jest polecane rozwiązanie). Nie chciałbym  też stosować żadnych elementów z tworzyw sztucznych.

Jako, że zamierzam to zrobić sam skłaniam się ku stali, miedzi  nie umiem lutować, a stal to można skręcić  lub pospawać w  zależności od potrzeb.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i liczę na wyrozumiałość jeśli coś nie końca właściwie przedstawiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jurek61 napisał:

skręcić  lub pospawać

Kolego spawać umiesz a boisz się lutowania miedzi ?

14 godzin temu, Jurek61 napisał:

Najbardziej skłaniam się ku stali czarnej

i jak podkreślasz czarnej a nie ocynkowanej , jeśli szybko nie chcesz wracać do tematu a już na pewno nie ocynk po miedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.