Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia nadzoru w trybie letnim


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam kocioł Defro Komfort Eko Lux 20 KW.(oprogramowanie 3.6.3). Bojler Galmet pionowy 140 l. Po przełączeniu na tryb letni problem z kopceniem i przesypywaniem opału.

Ustawiona temp. na 60 st. Przebija na 68-72. Pompa CWU była włączona na stałe, ale za dużo i tak nie pracowała bo co rusz bojler dobija do temp. kotła. Obecnie zmieniłem i ustawiłem bojler na 45 z histerezą 1 st. (może pompka częściej będzie się załączać?). 

Dziś po południu coś tam pozmieniałem w nadzorze, ale do tej pory było tak:

Tryb nadzoru: czas podawania 3s, przerwa podawania 6 min; czas pracy wentylatora 10s; czas przerwy wentylatora 7 min; siła nadmuchu: 100 bieg. Mocy kotła nie zmniejszałem. Praca w Pid.

Spalanie 25 kg starczyło na 3 doby. Ekogroszek Bobrek 28mj(takim palę cały rok).

Generalnie kocioł większość czasu w nadzorze. Mam pytanie jak zmienić parametry nadzoru żeby poprawić proces spalania? Czy to spalanie nie jest za duże?

 

Z góry dzięki za wszelkie porady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 osób + 1 niemowlak. Generalnie kocioł pracuje tylko wieczorem po kąpielach(w domu prysznice). W ciągu dnia jakieś zmywanie, mycie rąk itp. ale to dla kotła prawie nieodczuwalne. 

Mimo to wydaje mi się duże to spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Menu serwis i tam zmieniamy parametry pracy. Nadzór 1 s co 5 min, dmuchawa może zostać co 7 min ale moc na 30%. Co do zmian parametrów pracy to jeżeli do tej pory było dobrze to albo obniżysz min i max podawanie lub wydłużysz min i max przerwę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w nadzorze zrobiłem mu 4s co 30 min i wentylator co 20 min na 45 bieg. Generalnie zrobił mi problem na pracy, bo po dużym poborze wody kiedy wszedł w pracę to mimo wejścia w nadzór od razu rozbujał się na ponad 80st. W efekcie załączenie pompy CO. Może wrócić z pompka CWU do załączenia na stale?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W trybie lato pompa cwu powinna być załączona. Ale nie tu leży problem jak podejrzewam a w instalacji o której nic nie wiadomo a bez tej informacji wszelkie rady można o kant d... potłuc. Więc może zacznij od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jak wspomniałem. Osobny obieg z pompą CWU na bojler. Za pompą zz. Powrót z bojlera wpięty w powrót przy kotle. Za pompą krótkiego obiegu również zz. Co wg. Ciebie jest źle w tej isntalcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja powiedziałem że coś jest źle w instalacji. Czytaj ze zrozumieniem. A teraz do rzeczy to ma być opis instalacji..   czy opis obiegu. 

Ale dobrze, jedno pytanie , ile pomp i jakie posiada instalacja, o dwóch wiem co i cwu, są jeszcze jakieś inne ? Czy jest pompa krótkiego obiegu, powrotu ,przewałowa czy jak ją tam różnie nazywają.

Jaka jest temperatura powrotu i jak jest zapewniony tzw ciepły powrót wody - zawór 4 drogowy, zawór 3 drogowy, zawór termostatyczny, sprzęgło. Jak widzisz pytań jest wiele. Jeżeli myślisz że tryb lato będzie działał dobrze tylko z jedną pompą cwu która na dodatek wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury przez bojler to jesteś kolego w błędzie. Bojler nagrzany, pompa wyłączona w nadzorze pozwany jest groszek ,ciąg kominowy działa a temperatura na kotle śmiga w górę.

No więc teraz odpowiedz sobie sam. A może się mylę to wyprowadź mnie z błędu. Sorry nie zauważyłem pompa krótkiego obiegu jest i ona powinna chodzić ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę, ale za chwilę ja mogę podobnie pisać, że masz czytac ze zrozumieniem, bo ja nic o pompie CO nie pisałem.

Ale nie o złośliwości tutaj chodzi. Do rzeczy: Instalacja posiada zawór 4 drogowy. Są 3 pompy: CWU, CO, krótkiego obiegu(tzw. przewałowa). Powrót ciepłej wody o który pytasz jest zapewniony jest przez zawór 4 drogowy, ale to tylko podczas ogrzewania domu, bo w trybie letnim omijam zawór 4 drogowy i pompy: CO i powrotu. Obecnie powrót w zależności: jeśli na kotle około 68 st, na powrocie około 60 st. Poniżej poglądowe zdjęcie:

20190924_152908.jpg.6615cbde879409b7540024e6ac70662e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to teraz wszystko jasne. Mam to samo . Przy włączeniu trybu lato zawór się zamyka i pozostaje otwarty krótki obieg. Pompa powrotu chodzi cały czas u mnie różnica temperatur to 4 stopnie. Bojler płaszczowy 140 l. Spalanie 25 kg groszek Chwałowice 27  ,6-7 dni. Plus minus 100 kg/miesiąc.

Jedna uwaga zawór przy zamknięciu zmieniłem na sterowanie ręczne aby nie puszczał wody na grzejniki w przypadku kalibracji, i nawet nie muszę zamykać głównego zaworu na dom. Choć mamy inne sterowniki to wszystko jest bardzo podobne jak nie to samo sterowniki Tech. Więc zrób podobnie i się przekonasz. Inna kwestią to ustawienia w PID . Zwróć uwagę że po wyłączeniu się pompy cwu woda w kotle nie jest mieszana i wtedy następuje wzrost temperatury ponieważ palenisko jest rozżarzone a później w nadzorze dochodzą nowe porcje węgla no i ciąg kominowy. Ja mam RCK i święty spokój że wzrostem ciągu.

Możesz podać ustawienia z PID praca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.