Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki instalacji PEX - kompatybilność rur i złączek pex


wolanm

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie przeróbki instalacji c.o. wykonanej na na rurkach pex16. Sprawa wydaje się dość prosta, do przesunięcia grzejnik o 0,5m. Trzeba dosztukować w ścianie te 0,5m t.j. dać dwa kolanka pex i dwa kawałki rury. Wiem, że zaleca się stosowanie systemu jednego producenta ale niestety nie wiem jaki jest producent istniejących rur i złączek (całkiem możliwe, że jakaś taniocha noname użyta przez dewelopera).

1. Kupiłem rurę i złączki zaciskane Kisan pex16 i tu zaczął się problem. Kalibrator o średnicy wewnętrznej 12mm (zmierzonej) wchodzi bardzo ciasno w rurę Kisan - trzeba użyć b. dużej siły, żeby skalibrować rurę. Po zmierzeniu jeszcze nie kalibrowana rura nie trzyma wymiarów 16/14mm choć producent takie deklaruje w specyfikacji. Po skalibrowaniu rury kształtka Kisan wchodzi bardzo luźno w rurę, są luzy na poziomie dziesiątych części mm (kształtka, nawet w miejscu gumowych oringów ma wymiar grubo poniżej 12mm). Próbę spasowania robiłem po zdjęciu zewnętrznego pancerza służącego do zaprasowania. Po założeniu zewnętrznego pancerza problemu nie widać bo to on trzyma rozepchaną rurę od zewnątrz.

2. Zniesmaczony kupiłem kształtki Wavin M5 - okazało się, że też mają grubo poniżej 12mm (zmierzone suwmiarką) i też "latają" wewnątrz rury potraktowanym kalibratorem 12mm.

3. Kupiłem kształtki i kawałek rury w markecie budowlanym (jakieś noname). Okazało się, że rura idealnie trzyma wymiar 16/14 i bez większej siły da się ładnie skalibrować. Kształtki marketowe mają wymiar zbliżony do 12mm, z oringami nawet niewiele ponad, wchodzą z lekkim oporem do rury.

Co jest grane? Czy to normalne, że markowe systemy nie trzymają wymiarów? Czy trzeba do nich stosować tylko dedykowane kalibratory? Może to jest niepotrzebne bicie piany i nie ma się czym przejmować i sprasowanie załatwi sprawę?  Proszę o pomoc bo jest przeróbka bez spuszczania całej wody z instalacji i nie ma tu miejsca na próby ciśnieniowe, dodatkowo jak coś pójdzie nie tak nie będzie miejsca na dalsze skracanie rur w ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odpowiem sobie sam. Może komuś się przyda. Zrobiłem próby ciśnieniowe powietrzem 5 BAR z różnymi rurami oraz złączkami PEX Kisan jak i innymi. Czekałem kilka dni - nie było żadnych problemów. Oczywiście nie wiadomo jak luźnie przed zaciśnięciem złączkibędą się zachowywały np. po roku lub dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odnośnie przeróbek  PEX na jakich systemach pracujecie? Ostatnio miałem sytuację w której musiałem zaślepić nie potrzebne przyłączą wody. Na pierwszy rzut oka, patrzę 16. Skompletowałem materiał, ustaliłem z właścicielem że zakręcam wodę na 20min. Było chwilę przed zakończeniem zmiany a ów instalacja zasilała pomieszczenia socjalne. Po odcięciu rurek okazało się że to system TECE FLEX. Masakra..  ludzie z branży ( akurat Ci wokół których się obracam) nawet nie słyszeli o takim systemie. Inne średnice rurek. Ale dałem radę. Ktoś z Was lubi pracować w tym systemie?

Pozdrawiam

Edytowane przez KML93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.