Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie strefowe a sterownik pokojowy kotła na pellet.


Marcin241291

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przygotowuje budowę pod tynki więc muszę pomyśleć o puszkach pod sterowanie strefowe. Otóż mam pytanie. Czy stosując sterowanie strefowe mogę również zastosować sterownik pokojowy do kotła na pellet? Czy oba rozwiązania nie będą się gryzły i wzajemnie sobie przeszkadzały? Proszę o porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz strefy to musisz również hydraulikę podzielić na strefy . Jeśli chodzi o sterowanie strefami jest  kilka rozwiązań . Można sterować pracą pomp przypisaną do strefy na zasadzie on / off lub pracą mieszaczy ( ile stref tyle mieszaczy ) w takim przypadku możesz sterować obniżeniem  temperatury zasilania obwodów grzewczych ( podłogówki , grzejniki , itp) Instalacja elektryczna pod strefy nie jest niezbędna ale termostaty sa tańsze dla wersji przewodowej  . Co do sterowania strefami będziesz musiał mieć w każdej jakiś sterownik pokojowy najlepiej programowalny ( daje dużo więcej możliwości ustawień niż zwykły termostat on/off przewodowy ) . Cały ten system może obsłużyć jeden sterownik kotła pod warunkiem że będzie mógł sterować wymaganą ilością obwodów mieszaczy . W przypadku sterowania pompami w strefach on/off wystarczy termostat pokojowy napięciowy 230 V ze stykiem zwierno / rozwiernym .

Czy będą się gryzły - nie powinny w przypadku mieszaczy bo wszystko masz w sterowniku kotła . W przypadku sterowania tylko pompami te układy sa niezależne od sterownika kotła warunek kocioł musi pracować .

Sterownik pokojowy jest również termostatem pokojowym i może być centrala zarządzającą kotłem ( w takim przypadku dedykowany do sterownika kotła ) w przeciwnym razie bedzie tylko termostatem on / off wg ustawień które mu sie wprowadzi .

Strefy to dość drogie rozwiązanie dlaczego chcesz je stosować ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chcę je zastosować ze względu na to że w całym domu oprócz garażu będzie podlogówka. Chodzi o komfort cieplny. Oboje z żoną wolimy spać przy niższej temperaturze ale za to w łazienkach chcemy mieć cieplej. Druga sprawa to salon. Mam tam bardzo dużą powierzchnię i jakby nie było tam się spędza najwięcej czasu więc chcę żeby temp. w salonie była trochę wyższa od temperatury w sypialniach. Poza tym hydraulik powiedział że są oszczędności dzięki takiemu rozwiązaniu

Co do termostatów to chciałem zastosować termostat w salonie odpowiedzialny za sterowanie temperaturą w salonie i kuchni a sterownik kotła chciałem umieścić tak jakby w przedsionku salonu. Tylko teraz nie wiem jak to wygląda bo z tego co ja się orientuję to sterownik kotła działa również jako termostat. Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko jasne, tylko że pojawia się mały problem . Podłogówka to układ niskotemperaturowy a grzejniki wysokotemperaturowy . Grzejniki maja małą bezwładność nagrzewają się szybko i szybko stygną podłogówka wręcz odwrotnie . czyli w zasadzie potrzebujesz 3 obwody o różnych temperaturach 1 podłogówka , 2 grzejniki (sztuk niewiele )  , 3  zasobnik CWU  i to ma zasilić kocioł wysokotemperaturowy bo takim jest kocioł na pelet . Oszczędności to tutaj raczej nie będzie za to kocioł będzie się rozpalał i wygaszał kilkanaście razy w ciągu dnia  a to dobre nie jest dla kotła za który dasz ponad 10 k . Przy tak dużym udziale podłogówki w ogrzewaniu  oszczędności można się spodziewać jedynie dzięki magazynowaniu nadwyżki ciepła która kocioł wyprodukuje ale do tego potrzebny jest bufor ciepła z którego dopiero zasila sie wszystkie obwody . Takich sterowników nie ma za wiele a i tak mogą one współpracować tylko z jednym termostatem pokojowym z funkcja obsługi kotła resztę realizują termostaty zależne od niego przez komunikacje radiowa Twoich wymagań jak obniżenie temperatury w sypialniach można również osiągnąć  przez stałe nastawy hydrauliczne ( bez termostatów pokojowych ) mieszaczy zasilających podłogówkę ( po prostu pójdzie tam zimniejsza woda  w podłogę ) . W takiej sytuacji wystarczy jeden termostat pokojowy dedykowany do kotła który będzie pilnował temperatury w najcieplejszym i największym pomieszczeniu natomiast reszta będzie do tego dostrojona mechanicznie .

Przykład zestawu  takiego sterowania do kotła peletowego z buforem  :

https://www.plum.pl/pellet/

Układ na sterowniku 920 + panele (termostaty pokojowe ) + moduł radiowy + moduł wifi ( niekonieczny acz pomocny )

masz tam wersje przewodowe jak i bezprzewodowe termostatów pokojowych do systemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej chcę zastosować bufor . Żona uparła się też na dodatkowe grzejniki w sypialniach ale moim zdaniem będzie tam tylko wypuszczone zasilanie i nigdy ich nie założę bo wiem doskonale jak działa poprawnie wykona podłogówka. Co do regulacji temp. Na rozdzielaczu to nie przemawia to do mnie. W chłodniejsze dni będę musiał iść i to regulować. Wolę to pozostawić automatyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System do zarządzania temperatura jaki by nie był będzie drogi ( nie wiem czy się zwróci a napewno nie w krótkim okresie). Ale zapewni komfort.

Przewaga systemu zdalnego jest możliwość przeniesienia regulatora w inne dowolne miejsce w pomieszczeniu np. inna ściana, komoda, półka, itd.. Wada baterie i zasięg.

Do połączenia podłogówki i kaloryferów wykorzystałem Danfoss Link. Według mnie jest ok.

Policz ile stref tyle czujników, pod każda strefę można podłączyć kilka(naście) obiegów podłogówki + grzejniki. CC jest kontrolerem nadrzędnym. Listwa zarządza słownikami pętli PWM sekwencyjny.  Głowice na grzejnikach. Sterowanie to nie wyklucza oddzielnego sterowania pogodowego na mieszaczach! Oba sterowania można łączyć.

Jesli oczekujesz szybkich zmian temperatury to tylko na grzejnikach, podłogówki jest za wolna ale zapewnia miły komfort cieplej podłogi.

Wybor bufora jest dobrym rozwiązaniem. Jest on łącznikiem między kotłem a instalacja budynku. Jedno i drugie działa wtedy niezależnie. Dobre ocieplenie i niezależne wyjścia na odbiory/zasilanie (funkcja sprzęgła).

Bedzie to droga i dobra instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa z grzejnikami wygląda w ten sposób że mają one być stosowane jedynie w okresie przejściowym na dogrzanie domu. Jak sezon zacznie się już na dobre to grzejniki zakręcę i będzie działać tylko podłoga. A co sądzicie o sterowaniu Aferiso? Poczytałem o nich trochę i wydaje mi się to całkiem sprytne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin241291 napisał:

A co sądzicie o sterowaniu Aferiso

Szukaj regulatorów z funkcja PID/PWM.

Regulator ma płynnie i cały czas przekazywać informacje o temperaturze i jej zmianach a nie na zasadzie on/off. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. A możesz mi polecić jakiś konkretny? Co do Afriso to podoba mi się to że jak zadasz mu zbicie lub podniesienie temperatury na daną godzinę to zrobi to w taki sposób że np. o 7 chcę mieć 22 stopnie to Afriso zrobi to w taki sposób że o 7 będę miał tą temperaturę a nie że o 7 dopiero zacznie działać aby tą temperaturę uzyskać. Tak twierdzi producent a co do działania systemu to 100% pewności nie mam

PioBin widzę że operujesz wiedzą w tym zakresie. A co ze sterownikiem pieca w domu? Jeden z drugim się nie pogryzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marcin241291 napisał:

A co ze sterownikiem pieca w domu?

On niech się zajmie ładowaniem i obsługa palnika i bufora. Możesz wykorzystać pogodowej do regulacji temperatury za mieszaczami (o ile będzie miał taka funkcje). Ten co wyżej podałem (Danfoss) tak działa, inne nie wiem (szukaj i czytaj dtr’ki to jest podstawa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.