Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam, 2 sezon pale w kotle buderus funke econo 25kw.
z biegiem czasu metoda prob i bledow udalo mi sie jakos dojsc do w miare optymalnych ustawien i pracy pieca zarowno w trybie praca jak i w podtrzymaniu. problem zaczal sie w tym roku gdy podlaczylem sterownik pokojowy (tybox h-n). gdy rozpalam kociol i dochodzi on do temp zadanej (65stC) wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy sterownik pokojowy osiagnie zadana temperature (21stC) i wylacza pompe CO - piec przechodzi w stan podtrzymania.
zauwazylem ze gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie i sterownik pokojowy znowu zalacza pompe CO to piec nie wchodzi w tryb praca i po jakims czasie pracy popmy CO temp na kotle spada do 45-55 stC.
ponad to gdy w pomieszczeniu dlugo utrzymuje sie cieplo i np nad ranem gdy sie wyziebi i sterownik zalacza pompe CO na piecu wyskakuje brak oplau (przy napelnionym oczywiscie zasobniku).
mam cos zle ustawione z podawaniem w trybie podtrzymania? czy ktos ma podobne doswiadczenia?

bez strwonika pokojowego piec pali worek groszku na 24h lecz chodzi znakomicie, zarowno w trybie praca szybko nagrzewa mi sie instalacja i dom jak i w trybie podtrzymania wszystko jest ok, chcialem ograniczyc zuzycie ekogroszku stad wymyslilem ze podlacze sterownik pokojowy ale zaczely sie klopoty.... :-/

czy przy sterowniku pokojowym glowice termostayczne na grzejinkach maja byc otwarte na maxa?
jak ustawic temp. podlogowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chciałem u siebie zamontować sterownik pokojowy (dalej mi leży) jednak instalator mi powiedział że w przypadku pieca na paliwa stałe nie ma to większego sensu ze względu na zbyt wolną reakcję kotła.

 

Jeżeli chodzi o twój przypadek to wygląda na to że kocioł zwyczajnie wygasł bo temperaturę miałeś optymalną jednak obniżenie pracy kotła spowodowało jego kompletne wygaśniecie. Niestety tak jest, to nie tak jak w przypadku instalacji gazowej. Tam wszystko działa tzn reaguje o wiele szybciej i nie ma możliwośći wygaśnięcia a więc sterowanie jest bardziej dokładniejsze

 

W przypadku pieca na węgiel czy drzewo jest o wiele trudniej. Tak to ja widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez mniej wiecej tak to widze tylko zastanawiam sie czy.... jesli mam sterownik pokojowy i pilnuje on mi temperatury w pokoju to czy nie powinno dzialac wspolnie z tym co jest zaprogramowane na sterowniku kotla (wg mnie nie dziala) tzn jesli kociol sie nagrzewa do temperatury zadanej np 70stC i w tym czasie nagrzewa sie tez pomieszczenie w ktorym jest sterownik pokojowy do temp zadanej np 21stC czyli pompka CO chodzi piec jest w stanie pracy i w tym czasie np w pokoju mam 19,5 stC wiec pomoka CO nadal chodzi / piec w tym czasie osiaga 70stC i przechodzi w tryb podtrzymania to pompka caly czas wymuszajac obieg schladza w nim wode co powoduje ze pomieszczenie sie nagrzewa ale piec wychladza i tu temperatura spadnie o 5stC (histereza tak ustawiona) i piec powinien sie zalaczac a tego nie robi...a robil gdy nie bylo sterownika pokojowego, sterownik nie wiedzac jaka temp jest na piecu caly czas trzyma pompe CO wlaczona co wychladza jeszcze bardzoej piec a sterownik pieca tego nie widzi zeby wyjsc z trybu podtrzymanie do trybu praca

 

tak to mniej wiecej jest jesli to co napisalem jest dla kogos zrozumiale to prosze o wypowiadanie sie w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czegoś tu nie rozumiem. Po co sterownik pokojowy ma współpracować z kotłem?

Powinien tylko załączać i wyłączać pompę w razie potrzeby. Jak za gorąco to wyłącza, jak za zimno to włącza.

W takim przypadku kocioł ma trzymać zadaną temp. i do tego się jego rola ogranicza. Wtedy będzie działał zgodnie z histerezą. A sterownik pokojowy z pompą.

 

Podejrzewam jednak, że u Ciebie ten sterownik jest podpięty (również) do (sterownika) kotła i wpływa na jego ustawienia. Byłoby to ciekawe rozwiązanie w niektórych układach.

Może np. zmieniać temp. zadaną w zależności od tego czy stwierdzi, że jest w pokoju za ciepło lub za zimno.

O to trzeba dopytać instalatora - CO TEN STEROWNIK POKOJOWY ROBI?

Jak bedziesz znał odpowiedź to napisz i się na pewno ustawi dobrze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec buderusa funke econo ma z tylu wyjscie na sterwnik pokojowy i tam tez sie go podpina (2 przewody)

moim zdaniem po to sterownik pokojowy ma wspolpracowac ze sterownikiem pieca zeby wszystko dzialalo, w przypadku jak u mnie cos jest nie tak, sterwonik wlacza pompe CO bez znaczenia czy w danym momencie na piecu jest odpowiednia do tego temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem lepiej sterować temperaturą pracy czynnika a nie samym czynnikiem. Z polskiego na nasze.. Lepiej sterować regulatorem pokojowym zaworem 4d w celu uzyskania odpowiedniej tem. dla pomieszczenia niż sterować pracą pompy "strzelać" ciepłem gdy to potrzebne. Od takiego rozwiązania coraz częściej się odchodzi. Sterowanie ma być jakościowe a nie "logiczne" ( grzej nie grzej). Ja np nie lubię uczucia kiedy w domu załącza i wyłącza się piec gazowy i to ciepło nie jest stale odczuwane. Może jestem przewrażliwiony ? A może to moda na komfort. Względem zachodu jesteśmy w powijakach Panowie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zgadzam się.

Ale Jarek ma co ma - prawdopodobnie brak zaworu 4d a nawet jak jest to bez siłownika. Da się przeżyć :P

Myślę Jarek, że po prostu masz źle ustawione parametry w swoim sterowniku na kotle.

Jak nie używasz ster. pokojowego, to nie ma to znaczenia. Ale po wpięciu trzeba je odpowiednio ustawić.

Ciężko mi powiedzieć co (np. "temp. wył. ster. pokojowego"). Na pewno jest napisane w instrukcji lub wie to producent lub wie to instalator.

Dostrojenie tego jest warunkiem koniecznym poprawnego działania takiego zestawu. W konsekwencji myślę, że warto używać sterownik pokojowy i nie poprzestałbym na Twoim miejscu na odpięciu go.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, 2 sezon pale w kotle buderus funke econo 25kw.

z biegiem czasu metoda prob i bledow udalo mi sie jakos dojsc do w miare optymalnych ustawien i pracy pieca zarowno w trybie praca jak i w podtrzymaniu. problem zaczal sie w tym roku gdy podlaczylem sterownik pokojowy (tybox h-n). gdy rozpalam kociol i dochodzi on do temp zadanej (65stC) wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy sterownik pokojowy osiagnie zadana temperature (21stC) i wylacza pompe CO - piec przechodzi w stan podtrzymania.

zauwazylem ze gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie i sterownik pokojowy znowu zalacza pompe CO to piec nie wchodzi w tryb praca i po jakims czasie pracy popmy CO temp na kotle spada do 45-55 stC.

ponad to gdy w pomieszczeniu dlugo utrzymuje sie cieplo i np nad ranem gdy sie wyziebi i sterownik zalacza pompe CO na piecu wyskakuje brak oplau (przy napelnionym oczywiscie zasobniku).

mam cos zle ustawione z podawaniem w trybie podtrzymania? czy ktos ma podobne doswiadczenia?

 

bez strwonika pokojowego piec pali worek groszku na 24h lecz chodzi znakomicie, zarowno w trybie praca szybko nagrzewa mi sie instalacja i dom jak i w trybie podtrzymania wszystko jest ok, chcialem ograniczyc zuzycie ekogroszku stad wymyslilem ze podlacze sterownik pokojowy ale zaczely sie klopoty.... :-/

 

czy przy sterowniku pokojowym glowice termostayczne na grzejinkach maja byc otwarte na maxa?

jak ustawic temp. podlogowki?

 

Witam.

Regulator pokojowy daje tylko sygnał zał/wył, resztę realizuje sterownik kotła.

W ustawieniach sterownika jest coś takiego jak

-temperatura minimalna kotła;

-temperatura załączania pompy CO

Poczytaj w instrukcji sterownika (nie wiem jaki sterownik) do której temperatury obniża się po zadziałaniu regulatora pokojowego i podwyższ ją np. do 60'C.

Wtedy przy 60'C kocioł przejdzie w tryb "praca" i w zależności od ustawionej histerezy, o tyle podgrzeje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli RK2006 to podnieś minimalną temp kotła z 40 na np 60, w tej chwili po zadziałaniu reg. pokojowego tryb "praca" od 40'C.

Mam ten sam sterownik, kocioł Futura Econo 25kW (to samo co Funke Econo 25).

Pozdrawiam

 

PS.

Jeszcze parametr Pc ustaw na 2 (pompa co 2 minuty będzie przez 30 sekund przepompowywać wodę w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, 2 sezon pale w kotle buderus funke econo 25kw.

z biegiem czasu metoda prob i bledow udalo mi sie jakos dojsc do w miare optymalnych ustawien i pracy pieca zarowno w trybie praca jak i w podtrzymaniu. problem zaczal sie w tym roku gdy podlaczylem sterownik pokojowy (tybox h-n). gdy rozpalam kociol i dochodzi on do temp zadanej (65stC) wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy sterownik pokojowy osiagnie zadana temperature (21stC) i wylacza pompe CO - piec przechodzi w stan podtrzymania.

zauwazylem ze gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie i sterownik pokojowy znowu zalacza pompe CO to piec nie wchodzi w tryb praca i po jakims czasie pracy popmy CO temp na kotle spada do 45-55 stC.

ponad to gdy w pomieszczeniu dlugo utrzymuje sie cieplo i np nad ranem gdy sie wyziebi i sterownik zalacza pompe CO na piecu wyskakuje brak oplau (przy napelnionym oczywiscie zasobniku).

mam cos zle ustawione z podawaniem w trybie podtrzymania? czy ktos ma podobne doswiadczenia?

 

bez strwonika pokojowego piec pali worek groszku na 24h lecz chodzi znakomicie, zarowno w trybie praca szybko nagrzewa mi sie instalacja i dom jak i w trybie podtrzymania wszystko jest ok, chcialem ograniczyc zuzycie ekogroszku stad wymyslilem ze podlacze sterownik pokojowy ale zaczely sie klopoty.... :-/

 

czy przy sterowniku pokojowym glowice termostayczne na grzejinkach maja byc otwarte na maxa?

jak ustawic temp. podlogowki?

:

 

Witam,

Jestem użytkownikiem pieca na ekogroszek od niedawna: 2 m-ce

Prawie codziennie przeglądam różne fora o tej tematyce i to co mogę stwierdzić to to że sterownik pokojowy generalnie nie nadaje się do tego typu kotłów. Każdy sterownik kotła różnie realizuje współpracę ze sterownikiem pokojowym ale głównie zauważyłem dwa warianty:

1. sterownik kotła wyłącza pompę CO po otrzymaniu sygnału od sterownika pokojowego

lub

2. piec przechodzi na temperaturę obniżoną ( tzw. nocną) ale tak czy owak pcha wodę z taką obniżoną temperaturą na grzejniki. Jeśli nawet jest to temperatura 45C to i tak często okazuje się że jest i tak za wysoka w stosunku do zapotrzebowania co wystarcza aby przegrzać pomieszczenia.

 

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup elektronicznych termostatów grzejnikowych - rozwiązanie dosyć kosztowne ale bardzo efektywne ponieważ grzanie pomieszczeń odbywa się tylko wtedy gdy chcemy. Programowanie odbywa sie tak samo jak w sterowniku pokojowym z tą różnicą że jest możliwość regulacji temperatury dla każdego pomieszczenia osobno. Każde pomieszczenie użytkowane jest zazwyczaj indywidualnie więc nie ma obawy że do kotła wróci zimna woda - zwłaszcza przy zaworze 4d. Jakie są oszczędności na paliwie? - gdy dane pomieszczenie (lub kilka) nagrzeje się do odpowiednie temperatury zawory się zamykają i piec ma mniej wody do zagrzania a więc będzie częściej pracował w trybie podtrzymania. Sterownik pokojowy jest dobry ale tylko do układów włącz ogrzewanie/wyłącz ogrzewanie. Elektroniczne termostaty zapewniają taką samą funkcjonalność a piec reaguje płynnie na zmianę zapotrzebowania na ciepło.

 

Przy sterowniku pokojowym termostaty powinny być otwarte ponieważ kontrolę powinien przejąć sterownik pokojowy co w praktyce raczej nie działa przy kotłach retortowych. Wyobraź sobie sytuację że sterownik pokojowy daje sygnał do grzania a termostaty są zamknięte. Sterownik pokojowy w takim przypadku nie będzie kontrolował temperatury w pomieszczeniach. Jedynie piec będzie się sam dogrzewał wysoką temperaturą. :-)

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

 

 

Przy sterowniku pokojowym termostaty powinny być otwarte ponieważ kontrolę powinien przejąć sterownik pokojowy co w praktyce raczej nie działa przy kotłach retortowych. Wyobraź sobie sytuację że sterownik pokojowy daje sygnał do grzania a termostaty są zamknięte. Sterownik pokojowy w takim przypadku nie będzie kontrolował temperatury w pomieszczeniach. Jedynie piec będzie się sam dogrzewał wysoką temperaturą. :-)

 

Przedstawiłeś tu sytuację kuriozalną, w której sterownik pokojowy stwierdza, że jest za zimno, ale wszystkie termostaty są zamknięte (czyli twierdzą, że jest za ciepło!). Przyznasz, że taka nastawa nie ma sensu...

ALE! Nawet wtedy sterownik pokojowy zachował się poprawnie - grzeje kocioł do zadanej temperatury. Bardzo dobrze! Nic się temu kotłowi nie stanie a wręcz odwrotnie. Twój kocioł i komin mniej się zniszczy. A zużycie paliwa niekoniecznie jest wtedy większe (suma sumarum).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rzeczywiście, mała poprawka: zamknięte to za dużo powiedziane raczej nie wystarczająco otwarte np. ustawione na 20 stopni podczas gdy na sterowniku ustawimy 21/22 stopnie. Proces nagrzewania pomieszczeń będzie dużo dłuższy. Tak czy owak trzeba te nastawy dobrze posprawdzać i zgrać ze sobą.

 

Wszystko zależy od wariantu jaki jest w kotle (dokładnie w sterowniku kotła).

Załóżmy że termostaty są otwarte na maxa (zazwyczaj jest to nastawa na 26-28 stopni) Przy wariancie że kocioł jedynie obniża temperaturę dostając sygnał ze sterownika że temperatura w pomieszczeniu jest już OK termostaty otwarte na maxa cały czas będą puszczać wodę do grzejników. Trzeba więc w takim przypadku zadbać aby woda ta nie była zbyt ciepła aby nie przegrzać pomieszczeń. Należy więc odpowiednio ustawić zawór 4D jeśli jest zamontowany w układzie.

Gdy nie ma zawory 4D termostaty powinny być ustawione na nieco tylko wyższą temperaturę niż w sterowniku pokojowym aby pozwolić mu kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Trzeba zatem wyczaić odpowiednie ustawienie pokrętła na zaworze termostatycznym i sprawdzić w praktyce. Ale nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od tego w jaki sposób piec reaguje na sygnał ze sterownika pokojowego i odpowiednio dostosować układ do danego wariantu.

 

Pozdrawiam,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie w dobrym kierunku podążasz. Tylko mam wrażenie, że boisz się do tego przyznać, że:

treba zadbać, żeby woda na grzejnikach miała odpowiednią temperaturę (niekoniecznie w kotle!).

Więc już blisko do tego, że:

1. W układzie takim jest potrzebny zawór czterodrogowy z siłownikiem (koszt mniejszy niż termostatów na wszystkich grzejnikach)

2. Niepotrzebne są termostaty na grzejnikach

3. Sterownik pokojowy steruje ZAWOREM 4d (a dokładnie jego sterownikiem), a nie kotłem

4. Rozumując dalej pasowałoby, żeby sterownik zaworu 4d miał jeszcze funkję pogodówki (zmienia nastawy temperatur w zależności od temp. na zewnątrz)

 

W takim układzie zostawiasz kocioł w spokoju - ma cały czas utrzymywać np. 60 stopni, a mimo to wszystko działa poprawnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, miałem podobny proble, ale to była wina ustawień staerownika. Ja mam ST 37 TECH jeżli masz mozliwość ustawienia na swoim sterowniku równoległą pracę, czyli ogrzewasz dom i wodę, to powinno ci hulać normalnie. Miałem na sterowniku ustawiony priorytet grzania wody i faktycznie piec nagrzał wodę w pierwszej kolejności, potem grzał dom. Kiedy w domu na sterowniku temp. została osiągnięta, sterwonik wyłączał pracę kotła na temp aktualnie osiągniętej na kotel, np40st. i przechodził w stan podtrzymania. Co do grzejników, ja mam otworzone w większości na czerwoną trójkę, lub tam gdzie jest zimniej na maxa. Podłogówkę ustawiał mi jakiś gość u mnie działa bez zarzutów, ale tu Ci nie pomogę.

Mam kocioł eko komfort25kw - defro, nie mam zaworu czterodrogowego, ani trój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.