Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO i CWU


Tobiasz217

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam kocioł na eko groszek Heitztechnik Q Eko Duo 25kw i ogrzewam nim 120m2. Mam starą intalacje CO czyli grube stalowe rury i żeliwne grzejniki (za rok lub dwa planuję przerobić instalacje CO na grzejniki panelowe i cienkie miedziane rury). W kotłowni zawór 3d i dwie pompki do CO i CWU, bojler stojący 200l. Posiadam własny las i większość okresu grzewczego paliłem drewnem ale na następną zimę będę chciał palić większość eko groszkiem. Na sterowniku min. temp. kotła to 55C więc w domu będzie za gorąco więc co będę musiał przerobić żeby mieć odpowiednią temperaturę w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego po pierwsze to masz za duży/mocny kocioł do tej powierzchni. Wystarczyło by 10 góra 12 kW
Do obniżenia temperatury na instalację najlepiej użyć zaworu 4D do tego dokładasz pompę na powrocie i masz zapewnioną ochronę powrotu. Tu masz schemat jak to powinno wyglądać.288f7437c1a0f0a88e88a143ce08a433.jpg&key=cac4fbe7e56fc0f85b5e4ee22a45ffd809e2cc36d8ab5915733b5b5ebb9164ef

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad zaworem 4d ale gościu(ponoć bardzo dobry w swoim fachu) który robił mi tą instalację w kotłowni to po pierwsze powiedział że piec jest duży ale to nie przeszkadza a po drugie to nie dawać zaworu 4d tylko termostaty w grzejnikach.. Wiadomo mniej więcej jakie były by koszta takiej przeróbki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszędzie termostaty 17(grzejników). Przy obecnej pogodzie jak teraz -2-0 w nocy i 8-10 w dzień termostaty dość mocno się przymykają. Przy nastawionej 55 stopni, powrót z grzejników to 29-34 stopnie.

Zapytaj instalatora w jaki sposób zamierza rozwiązać problem z dogrzaniem powrotu, by osiągnąć te min. 45-50 stopni? W niektórych DTR-kach jest nawet 55. Ja radzę sobie dogrzaniem powrotu przez pompę CWU. Tylko wtedy programator czasowy zbiornika CWU odpada. Temp. w zbiorniku zbliżona do temp. na kotle.

Zawór 4D z pompą na powrocie to najprostszy sposób zabezpieczenia temp. powrotu z instalacji jednocześnie z regulacją temp. zadanej na grzejniki. Możesz też użyć 3D do ochrony powrotu + głowice na grzejnikach. Wtedy będzie "lux-malina"

Sam zawór 4d bez siłownika, termostatów i dobranej w miarę krzywej nie powoduje uzyskanie idealnego komfortu termicznego. Jak siłownik musi "robić" wtedy palacz. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie facet jest dobry....ale w opowiadaniu bajek. Ok pokaż/wstaw tu zdjęcia,jak masz zrobioną instalację przy kotle. Może coś z tego da się wykorzystać.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sterownik obsługuje siłownik zaworu? Jak możesz zrób jeszcze zdjęcie z tyłu kotła,tak aby było widać pokrętło zaworu 3D.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/sterownik-pieca-kotla-z-podajnikiem-timel-skzp-02e-6248156209
Nie wiem czy będziesz kupował nowy,czy używany sterownik. Ale jakbyś miał brać nowy to polecam ten z linku wyżej. To jest wersja bez paru czynników. Ale zawsze można je dokupić. Lub kupić od razu ze wszystkimi czujnikami. Mam taki sterownik i polecam. Co do przeróbki na zawór 4D to potrzebował byś zawór z siłownikiem https://allegro.pl/oferta/zawor-czterodrozny-nordic-1-1-4-5-4-32-silownik-8521149389
Jakąś pompę, zawory odcinające,zawór zwrotny, filtr i resztę części według potrzeb. Do tego musisz doliczyć robociznę, chyba że sam to zrobisz.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tobiasz217 napisał:

Czyli Ty kolego Sławek, proponujesz bardziej termostaty w grzejnikach jako najprostsze rozwiązanie? 

Nie napisałem tego nigdzie, że tak proponuje. Napisałem Ci o problemach jakie wynikną jak założysz tylko zawory termostatyczne, tzn. pojawi się bardzo zimny powrót oraz jaką protezą można to obejść. Jednak nie polecam tego rozwiązania poprzez zastosowanie samych zaworów. Jeszcze jedno jak się zamkną wszystkie lub prawie wszystkie zawory, to przydałaby się pompa auto adaptacyjna na zasilaniu grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić porządnie instalację już w fazie montażu kotła. Wtedy nie ma takich problemów. Ale jak pokazuje życie jest jeszcze część instalatorów,którzy zatrzymali się w czasach PRL-u i tak klepią te swoje ,,super" instalacje.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze że w zeszłym roku miałem wszystko przerabiane, cała instalacja w kotłowni jest nowa, łącznie z kotłem i bojlerem ale zima zweryfikowała że jednak to nie działa tak jak powinno.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tobiasz217 napisał:

Dzięki wielkie za odpowiedzi, niestety niema prostych i tanich rozwiązań.. będę musiał przemyśleć i działać. Pozdrawiam

To jeszcze ja Ci opiszę jak to było z moją instalacją, co się nie sprawdziło i jak sobie z tym radzę.

Do końca grudnia 2012 roku miałem kocioł zasypowy rozpalany od góry. Ogrzewałem dwa poziomy. Na dole grzejniki żeliwne starego typu, na górze panelowe Kermi. Poddasze nieocieplone. Wyglądało to tak, że jak się paliło to na kondygnacji poniżej miałem zawsze 3-5 stopni więcej niż u góry.  Poza tym jak się paliło to temp. rosła do 26-27 stopni. Rozpalaliśmy jak spadało do 20-21. Czyli jak widać grzejniki w pomieszczeniach nie dobrane odpowiednio do zapotrzebowania. Poza tym pomiędzy pomieszczeniami w danej kondygnacji było czuć różnicę temperatur czyli grzejniki dobrane na "oko" ?

Zakładając nowy kocioł z podajnikiem pomyślałem sobie, że zamontuję zawór 4D i problem z przegrzewaniem pomieszczeń zniknie jak również dogrzeje mi powrót. Założony miałem ręczny zawór 4D. W jakiś sposób to rozwiązało znacznie problem z temp. w domu, choć nie do końca. Z racji, że grzejniki dalej były nieodpowiednio dobrane do wielkości pomieszczeń, to część pomieszczeń była przegrzana, a inne były chłodniejsze. Okazało się też, że jak muszę otworzyć bardziej zawór 4D by puścić wyższą temp na obieg CO, to przestawało dogrzewać mi powrót. Teraz wiem, że trzeba było założyć drugą pompę na powrocie pomiędzy 4D, a kotłem. Poratowałem się tym, że w moim sterowniku dogrzanie powrotu można było zrobić poprzez pompę CWU. Za siłownik do zaworu 4D robiłem ja co jakiś czas schodząc do kotłowni ?

W międzyczasie zaadoptowaliśmy trzeci poziom (poddasze), ociepliliśmy dach, a na dole pojawiły się także grzejniki panelowe.

Skończyło się na tym, że teraz na wszystkich grzejnikach mam zawory termostatyczne z nastawą wstępną oraz dodatkowo założone głowice termostatyczne i jest wreszcie to czego oczekuję.

Pisałeś, że masz grzejniki żeliwne i planujesz wymianę na panelowe. Pewnie te stare zasilane są na 3/4 cala, a nowe są 1/2 cala. Więc jak kupisz zawory termostatyczne i odcinające do grzejników na 3/4 cala, to ich potem nie wykorzystasz. Poza tym wiele nowych grzejników głowice i zawory odcinające ma wbudowane w grzejnik. Takie grzejniki ładnie wyglądają po montażu niż w starego typu, gdzie wszystko jest na wierzchu, a głowica odchodzi pod kątem 90stopni od grzejnika. W nowych głowica jest prowadzona równolegle względem grzejnika, a zasilanie podawane od dołu. 

Teraz będę wymieniał kocioł na nowy, to zastosuję na powrocie zawór 3D temperaturowy z pompą na powrocie. Na grzejniki będę miał dwa obiegi połączone poprzez sprzęgło. Mam 8m podnoszenia na trzecią kondygnację i tam woda płynie dopiero jak się przymknie część grzejników na pierwszych dwóch poziomach. Obecnie na wszystkie grzejniki jedna pompa LFP 25-65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nigdy nie interesowałem się instalacją CO, nie wiedziałem że to wszystko może być tak skomplikowane (jak dla mnie) Przy wymianie grzejników i tak planowałem założyć termostaty ale póki co chyba zacznę właśnie od podstawy czyli najpierw w kotłowni dojść do ładu tak jak pisał kolega Popcorn1 a potem reszta.. Tylko tym razem popytam paru instalatorów zanim się zdecyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sterownik przy kotle to HT tronic 500 ? Sprawdź instrukcję od niego. Jeśli to ten sterownik,to on powinien obsługiwać siłownik zaworu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak wygląda początek instrukcji jak na zdjęciu? Jak możesz to zrób zdjęcie sterownika,przód i tył. Tak aby było widać jakie ma tam z tyłu wyprowadzenia.c815ab0d8f0a3a4207dc5b3a31540e47.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt inna ta instrukcja. Nie mogę znaleźć w necie takiej jaką pokazałeś na zdjęciu. Jak nie znalazłeś w niej nic o zaworze mieszającym to nie pozostanie Ci nic innego jak kupić nowy/inny sterownik.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik tak czy siak chciałem wymienic bo w tym niema trybu lato-zima i niema możliwości ustawiania temperatury CWU a ponoć w innych można np. ht tronic 700 ale ten co mi zlinkowaleś z allegro to też wygląda że jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując sterownik SKZP02 do HT Tronic 700 to ten pierwszy ma większe możliwości regulacji pod dany kocioł, paliwo. Z tego co kojarzę to w HT masz takie gotowce. Czyli na sztywno ustawione podawanie,moc,powietrze jest regulowane,ale nie w takim zakresie jak w SKZP. Do tego SKZP obsługuje zapalarkę,współpracuje z analizatorem spalin firmy Brager

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam nic skomplikowanego. Jest sporo filmów na YT na temat tego sterownika,poza tym tu na forum jest obszerny temat o nim.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.