Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana "kopciucha" na gaz - POMOCY!!!


Funnyman69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne SPEC-grono.

Ponieważ ile instalatorów tyle opinii, dla tego bardzo bym Was prosił o wypowiedzenie się w zakresie wymiany "kopciucha" na kocioł gazowy. Wiem, że temat był wałkowany już nie jeden raz, lecz każdy przypadek jest inny. Chciałbym to ogarnąć w tym roku, lecz kompletnie nie wiem na co zwrócić uwagę i jak się do tego zabrać. Sprawa wygląda następująco. Dom to połówka bliźniaka z lat 80/90, okna plastikowe, dach i ściany ocieplone 10 cm, powierzchnia ogrzewana około 180m2, na sezon schodzi do 3T węgla, kotłownia w piwnicy (doprowadzony gaz), na parterze piecyk gazowy (Junkers) do podgrzewania bieżącej wody, instalacja stara grawitacyjna + pompka, grzejniki alu. Prosiłbym o opinie w zakresie:

- jaki wkład kominowy zrobić,

- zastosować kocioł gazowy tylko do centralnego ogrzewania i zostawić obecny Junkers do ciepłej wody, czy może lepiej było by kupić kocioł z zasobnikiem,

- czy jest konieczność wymiany zbiornika wyrównawczego (na strychu) na przeponowy,

- czy w zamkniętej instalacji lepiej sprawdzi się glikol, czy zostać przy wodzie.

- jakie ewentualnie modele kotłów gazowych by się sprawdziły,

- na co jeszcze zwrócić uwagę.

Za wszelkie porady i opinie z góry dziękuję i liczę na pomoc z Waszej strony w tym zakresie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na stronę ciepło właściwe wylicz zapotrzebowanie twojego domu ,będzie wiedział jakiej mocy będziesz potrzebował kotła.Wklad do komina Kupuje się razem z kotłem .Jak komin był już używany to rura w duże.Podpiecie kotła do instalacji opcje dwie 1.Bezposredno do instalacji (wtedy układ zamknięty całej instalacji,płukanie i próba szczelności).

2.Przez wymiennik płytowy(instalacja po stronie grzejnikowego zostaje po staremu).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kalkulację na podanej stronie i wyszło że moc kotła powinna być 17kW z grzaniem ciepłej wody (zasobnik), lub 13kW samo ogrzewanie. Co do wkładu kominowego, to myślałem o frezowaniu przewodu kominowego (używanego) i zrobienie wkładu ceramicznego, lecz nie wiem czy jest to konieczne, czy wystarczy wkład z "kwasówki". 

Co myślicie o kotle kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania 20kW i zasobnikiem 200l? Jeśli dobrze doczytałem, to wkład do komina był by z podwójnej rury. Czy można to zrobić w istniejącym i do tej pory użytkowanym przewodzie kominowym-spalinowym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednofunkcyjnych kocioł w przedziale 15-20 kw ,możliwie z jak najniższa mocą minimalną czyli powiedzmy od 3kw .Jak podgrzewacz Junkers daje radę  to zostaw ,jak nie to zasobnik.Stary komin należy tylko wyczyść i kupić kocioł plus komin do niego tzw.rura w ruze plus zakończenie na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką firma kotła się zainteresować? Jak wygląda sprawa z termostatami na grzejnikach - zostawić, czy zamontować czujnik temp. w pomieszczeniach?  I jeszcze jedno: czy warto interesować się dofinansowaniem do wymiany pieca, czy szkoda zachodu i lepiej zrobić to "za swoje"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termet gold plus 20kw wersja tańsza, Junkers-Bosch gc2300 -20 kw .Termostaty zostawić zamontow sterownik pokojowy w jednym pomieszczeniu.Dofinansiwanie opcja 1-Dochud do 100 tys dofinansowanie 30 procent

2-Dochud mniej niż 1400 zł na osobę dofinansowanie 60 procent tak w skrócie dokładniej trzeba się dopytać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki za pomoc. Zdecydowałem się na Junkers-Bosch gc2300 -20 kw + zasobnik 160l dwupłaszczowy z nierdzewki i będę chciał skorzystać z programu "czyste powietrze". Jeszcze raz dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.