Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Normy


Looki92

Rekomendowane odpowiedzi

Gubię się w domysłach. Jeśli dobrze rozumiem obowiązujące obecnie przepisy, NIE WOLNO sprzedawać kotłów innych niż klasy 5?

Czyli jeśli kupię więc piec w sklepie, to bez względu na to jaki kupię, będzie on spełniał obowiązujące normy?

I czy w ogóle opłaca się wymieniać piec na nowy, skoro są plany całkowitego zakazu wykorzystywania kopalin do ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak powinno być, bo nie wolno sprzedawać kotłów nieposiadających certyfikatu ecodesign. Od 01. 01. 2020 obowiązuje ta dyrektywa, znana też pod nazwą „ekoprojekt”. Kocioł 5-tej klasy (bez ecodesign) może być nadal użytkowany bezterminowo, jeżeli był zakupiony przed tą datą. Nie ufałbym do końca sprzedawcom. Lepiej sprawdzić certyfikaty przed zakupem.

Czy opłaca się pchać w węgiel? To zależy. Jakie zapotrzebowanie na ciepło ma budynek? Czy jest dostęp do gazu? Jeżeli potrzebujesz 5kW, a w pobliżu masz rurę z gazem, to kalkulacja jest oczywista – gaz. Jeśli budynek łyka 15 kW i nie ma widoków na gazrurkę – węgiel, który w ciągu najbliższych 15-tu lat raczej nie zakończy żywota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kW? To jest jakaś hala fabryczna? Skąd wziąłeś te dane? Oblicz zapotrzebowanie na tej stronie  i sprawdź jakiej potrzebujesz maksymalnej oraz przeciętnej mocy cieplnej. Wówczas będzie można określić potrzebną moc kotła. Ten kalkulator nie jest doskonały, ale w tłoku ujdzie.

Moim zdaniem, jedynymi sensownymi kotłami są MPM DS i Ogniwo Classic DS. Te, na które zwróciłeś uwagę, to przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter, piętro mieszkalne, drugie piętro mieszkalne i poddasze ok. 10x7m. Jedyne ocieplenie to styropian 50mm między poddaszem, a 2gim piętrem. W całym domu sa stare podwójne okna (kwatery wewnętrzne i zewnętrzne z jedną szybą) ?

Dom ma jakieś 60 lat

Cała konstrukcja z pustaka żużlowego, grubość ścian ok. 37cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem powyżej. Moim zdaniem, jedynymi sensownymi kotłami są MPM DS i Ogniwo Classic DS. Drewmet UNI DS, to jakiś dziwoląg z przepustnicą powietrza pierwotnego nad zasypem. Defro przeładowane jakimiś autorskimi kształtkami. Trudno znaleźć wiarygodne relacje użytkowników. Mogę się mylić w ocenach, ale przypuszczam, że wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być „ty” i to przez małe „t”, bo przecież nie wysyłamy do siebie oficjalnych pism, tylko sobie gawędzimy. ?

Rekomendowane kociołki są już sprawdzone i oba dość obszernie obgadane na tym forum. Nie są to oczywiście ideały, ale takowych po prostu nie ma.

Mam nadzieję, że masz świadomość tego, iż żeby żyć w zgodzie z przepisami i władzą, niezbędny będzie bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie i zastanawiam się gdzie niby w kotłowni wcisnąć ten zbiornik, bo z tego co widzę, będę potrzebował ok. 1200l baniaka ?

A jak to wygląda  w praktyce?

Zapomniałem dodać, że mamy w domu 2 bojery z ciepłą wodą ogrzewane przez te instalacje CO. Łącznie coś ok. 300l

A jak jest z piecami na drewno? Jest coś godnego polecenia? Opłaca się w ogóle piec na drewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doboru bufora, ewentualnie buforów łączonych w baterię, musisz dokonać sam, na podstawie możliwości gabarytowych kotłowni. Wysokość i powierzchnia pomieszczenia. Wydaje się, że najszerszy wybór ma czeski producent, który przyjmuje zamówienia z naszego kraju. https://zbiornik-buforowy.eu/index.php

Opalanie drewnem może być nawet tańsze. Trzeba mieć jednak sporo miejsca na sezonowanie opału (suszenie). Co do kotłów na drewno, moje kompetencje są marne i nie podejmę się doradztwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to moim zdaniem chyba jakiś kocioł zgazowujący. Poszukaj tematu na tym forum. Z pewnością znajdziesz kompetentnych doradców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.