Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Żywiec KDO Economic 25kW nie dopala groszku, wygasza się


militarius

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w sprawie problemów z ogrzewaniem domu kotłem na ekogroszek.
Dom piętrowy 180m2 powierzchni użytkowej, nieocieplony, okna pcv i kilka drewnianych, 14 grzejników + jedna łazienka dodatkowo w podłogówce.
Kocioł Żywiec 25kw KDO ECONOMIC ze sterownikiem R531. Dodatkowy regulator temperatury Auraton 2025 RTH. Czopuch bez szybra.
Problem jest taki, że nie dopala groszku i powstają spieki. Samego popiołu jest bardzo mało. Piec się często wygasza na podtrzymaniu.

Parametry ustawione:
temp co 60st
czas pracy podajnika praca 18s
czas przerwy praca 60s
obroty wentylatora 45%, przesłona na wentylatorze odsłonięta w połowie
temp załączenia pomp 47st
praca cwu z priorytetem
temp cwu 50st
czas pracy podajnika podtrzymanie 35s
czas przerwy podtrzymanie 35min
obroty wentylatora podtrzymanie 36%
histereza kotła 2st
histereza ładowania cwu 3st

Na dodatkowym manipulatorze jest ustawiona temperatura 22st 6:00-23:00, w nocy 21st. Chciałbym obecnie (do czasu ocieplenia się i włączenia trybu lato) ustawić grzanie w porach 6:00-9:00 oraz 20:00-23:00, a czy tak powinno być to proszę mnie poprawić.
Nie wiem od jakiego producenta jest groszek i nie wiem w jakim stanie jest komin. Dopiero co wprowadziłem się do tego domu i próbuję wszystko okiełznać, a w temacie kotłów jestem totalnie zielny.
Obecnie na dobę schodzi około 1,5 worka 25kg groszku. Z tego co mówi właściciel domu to kiedy stał pusty to kocioł na trybie zimowym (ustawiona temperatura 10st) spalał 8 ton rocznie. Wydaje mi się, że trochę za dużo?

Od czego zacząć? Wiem, że każdy dom i piec jest inny, ale może ktoś nakieruje z którymi parametrami można spróbować poprawić pracę kotła. Dziękuję za poświęcony czas :)

Edytowane przez militarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz podawanie do 12 sekund, i nadmuch do 35%. Zaglądaj  co jakiś czas, i sprawdzaj co się dzieje na palniku. Możesz wkleić zdjęcia jak palnik pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po uszczelnieniu retorty i wyczyszczenia przestrzeni pod nią oraz całego pieca i czopucha - niebo a ziemia. Wszystko pali się równomiernie, nie wygasza się, w końcu osiąga temperatury bez problemu, nie ma w popielniku niespalonego wegla. Jest minimalna ilość spieków, ale tu już zostaje zabawa parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam ten kocioł już z 6tą zime. Sterownik z compit zamieniłem na SKZP02 i o wiele większa kontrola nad kotłem.

Co do palnika to nie ważne jaki mam węgiel, nie udaje mi się tak ustawić abym był w pełni zadowolony. Jak ładnie spala to podkapca i sadza w kotle. Jak zwiększysz nadmuch to spieki - żużlowe przy niespiekającym, koksowe przy spiekającym węglu.

Dodatkowo u siebie zaspawałem otwory dosuszające węgiel, przez które żar schodził aż do ślimaka, oraz zmniejszyłem otwory napowietrzające (gdzieś o połowę).

Ważne aby przy czyszczeniu nie zapominać o wybraniu drobin spod retorty (te klapki pod palnikiem, gdzieś raz w miesiącu) oraz z tyłu kotła pod wymiennikiem (2x w roku). U siebie przy ocieplonym klocku spalam ok 5 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Kolejny sezon i problem powrócił. Fakt, że zmieniłem węgiel na inny, ale jak codziennie rano i wieczorem nie rozłupię spieków to piec się wygasza. Co jeszcze można ruszyć w ustawieniach?

Dzięki za info o miejscu do czyszczenia z tyłu kotła - tego nie znałem i przy najbliższym czyszczeniu zajrzę tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.