Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy 2F


Maniek2021

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jeżeli jest to możliwe, to prosiłbym o pomoc w wyborze jaki kocioł byłby dobry. To co mnie interesuje to tylko i wyłącznie kocioł dwufunkcyjny. Nowy dom (etap wykonywania instalacji). Metraż zabudowy 108 m2, pow. użytkowa ok. 80m2, dom parterowy. Wybudowany komin ceramiczny Fi140 typowo pod gaz (do kotłów kondensacyjnych oraz z zamkniętą komorą spalania). Ogrzewanie tylko grzejnikowe. Jak to jest z tą modulacją? Po przy kotłach 2F wybór jest bardzo ograniczony.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, mam jeszcze 2 pytania:

1. Wybudowany komin ceramiczny Fi140 typowo pod gaz (do kotłów kondensacyjnych oraz z zamkniętą komorą spalania). Komin budowany szczelnie - sam tego pilnowałem. Nie muszę żadnej rury pchać w komin, bo i po co?  Choć nie wiem, jak do tego podchodzi Termet?

2. Wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej a wymiennik ciepła aluminiowo - krzemowego (Buderus Logamax plus GB022 2F) - jakie są zalety i wady obydwu wymienników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia napisze cos o kotle 2f wada jest taka ze po odkreceniu kranu trzeba chwile czekac az kociol sie odpali i podgrzeje wode. Gdy leci juz ciepla z kranu i zakrecimy to piec sie wylaczy. Gdy znow odkrecimy to ciepla woda zleci z rur i po chwili leci zimna i znow ciepla. To jest efekt tego ze piec nie odpala sie momentalnie po otwarciu kranu. Osobiscie bede zakladal do niego zasobnik cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując komfort pracy CWU ze zwykłego bojlera w okresie grzewczym, a komfort podgrzewacza przepływowego, pomimo tego że to Junkers palcem nie dotknięty przez 16 lat, a z tego co widzę to praca kotła 2F pewnie niczym się nie różni, to za wszelką cenę, nawet tego że zasobnik miałbym przywieszony do sufitu, bo zwykle z tego co widzę ograniczeniem jest miejsce, to decydowałbym się na 1F z zasobnikiem. Nie wspominając o tym, jak wplywa CWU na komfort CO w piecu 2F.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Wracając do kwestii kotła - mimo tego, że znalazłem coś fajnego to mam zapytanie. Na stronie https://cieplowlasciwie.pl/ obliczyłem, że mój dom ma zapotrzebowanie na CO 3,9KW zakładając temperaturę na dworze -20 oraz w domu + 20. Do tego dochodzi CWU ok. 3 KW i razem mam zapotrzebowanie ok. 7KW. Gdyby przyjąć temperaturę na dworze ok. 1 stopień to potrzebna moc wynosi 1,9KW. No i się zaczyna jak jest z tą modulacją? Przy kotłach dwufunkcyjnych modulacja zaczyna się od 3KW i więcej. Czy ta modulacja ma jakiekolwiek znaczenie? Możecie mi to wytłumaczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj dom przy - 20 potrzebujie 8kw co.cwu A min. Modulacjia  mojego kotla jest 6kw.

Wiem ze teoretycznie za duża ale kociol ma ponad 12lat i wtedy nie  bylo takiego wyboru.Ale radzę sobie w ten sposób ze na noc daje obniżenie dzieki czemu piec dłużej pracujie bez taktowania.chociaz dla mnie to taktowanie to nie jest jakimś problemem bo nie widzę skutków ubocznych tego zjawiska kociol pracujie bez serwisowania 12lat( cerapur smart) i gazu spala za ok 1700zl rok.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę Ci to jak to wygląda u mojego brata. Teoretycznie można to jeszcze ustawieniami wytłumaczyć, ale efekt podobny. Zaczyna się robić chłodno, za chwilę robi się gorąco, bo grzejniki są gorące, trzeba uchylić okno, a czasem otworzyć na fool, bo nie idzie wytrzymać. Jak już przewietrzysz, to robi się z powrotem zimno, bo kocioł zgasł i tak na okrągło. Tak wygląda brak modulacji. Wtedy centralne ogrzewanie grzeje jak farelka. Na podłogówce wygląda to jeszcze gorzej, bo jak się wychłodzi podłoga, a grzejników nie ma, to pasowało by ubrać kutrkę, a o chodzeniu na boso można zapomnieć, tak swego czasu chodziła podłogówka u sąsiada. Sąsiad z tych oszczędnych. Jeden i drugi próbował mi wmówić że tak chodzą piece gazowe, że wtedy są oszczędne, dziękuję za taki komfort, wolałbym grzać kopciuchem, albo piecem kaflowym.

Poza tym rozdziel CWU od CO, bo to dwie różne bajki. Na CWU potrzebujesz dużej mocy, bo potrzebujesz podgrzać szybko przepływającą wodę, w przypadku kotła 2F, w przypadku 1F nie ma to już większego znaczenia bo masz zasobnik. Ale na CO w jednyn i drugim przypadku jest odwrotnie. Potrzebujesz żeby kocioł wody właśnie nie przegrzewał.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dwoma kotłami - jeden ma modulację od 3 KW do 25 KW, drugi ma modulację od 4,8 KW do 24 KW. Obydwa kotły są dwufunkcyjne. Domek mały parterowy 80m2 pow. użytkowej, nie będzie ogrzewania podłogowego, z grzejnika w łazience na powrocie hydraulik zrobi pętle. W domu będzie 5 grzejników + 2 drabinki. Gdybym chciał wybrać modulację od 1,9KW to taki kocioł kosztuje 12 tys zł, od 3 W - ceny wahają się od 4,5 do 7 tys, a przy modulacji 4,8 KW od 3,5 tys byłby już osiągalny. Różnica w cenach znacząca. Załóżmy, że kupiłbym kocioł z modulacją od 4,8KW podniósłbym temp. za zasianiu + dołożył do grzejników termostaty - czy taki zabieg pozwoli na zmniejszenie taktowania kotła. Ewentualnie jaki zabieg mógłby zmniejszyć taktowanie przy modulacji kotła od 4,8KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry grzejników są jak najbardziej ok. Kocioł będzie pracował efektywnie w zasadze przez cały okres grzewczy. Jednak 4,8 kw na tak mały budynek to stanowczo za dużo. Myślę, ze nie masz za dużego pola manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.