Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podnoszenie ciśnienia wody wodociągowej - ocena schematu


jrakus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zbliża się wiosna i czas remontu kotłowni, a w tym i zasilania domu w wodę. Dołączam schemat jak to planuję zrobić.

Kilka słów wyjaśnienia:

Wodę mam z wodociągu, ale takiego co ciśnienie jest tylko dzięki grawitacji - na końcu wsi w najwyższym punkcie jest zbiornik wody pitnej, mój dom jest pierwszy za zbiornikiem i w porywach mam 1 atm na wejściu. Zgodnie więc z warunkami technicznymi z tzw. "wodociągów" mam zestaw hydroforowy, którym podbijam sobie ciśnienie do około 2,5 atm. W tym momencie jest to pompa Omnigena JY-1000 i zbiornik przeponowy 100 litrów. Zbiornik do wymiany, bo już bańka pordzewiała. Układ z dwoma filtrami (siatkowy+sznurkowy) też mi się sprawdza, więc chyba przy nim zostanę.  Chcę zamontować reduktor ciśnienia - nastawić na pompie ciśnienie  załączenia 2,5 atm i wyłączenia 4 atm, a reduktorem na instalacje podawać około 2 atm.

Pytania:

1. Wydaję mi się, że pompa JY-1000 jest trochę za duża. Wodomierz w studni mam taki na Qnom=1,5m^3/h i Qmax=3m^3/h, z tego co widzę z charakterystyki tej pompy to maksymalny przepływ ma 3.6m^3/h więc "trochę" ponad Qmax wodomierza, a nie chciałbym go w końcu rozwalić takim "ssaniem". Czy nie bezpieczniej by było użyć mniejszej pompy np.  WZ750 (maksymalny przepływ ok. 2,8m^3/h) albo coś bardziej "markowego" np. Pedrollo JSW 2AH (2,7m^3/h).

2. Czy ten zawór zwrotny przed pompą jest w ogóle potrzebny jak na wejściu mam wodę pod ciśnieniem (nie ze studni)?

3. Czy jedyne korpusy narurowe do filtrów 10" z kurkiem do spuszczania wody z korpusu to te z firmy Aquafilter? Z tego co widzę, to włożony do nich wkład filtrujący nie jest "zamknięty" od dołu jak w zwykłym korpusie bez takiego kurka. Nie ma nic innego na rynku z kurkiem u dołu?

A może w ogóle zrezygnować ze zbiornika przeponowego i dać pompę w stylu Grundfos Scala2?

Może macie jeszcze jakieś uwagi do tego co wymyśliłem, i coś tu jest totalnie źle.

 

Przechwycenie obrazu ekranu_2021-03-14_21-53-25.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już rozumiem. Przez chwilę sobie pomyślałem, że w sumie jeden zawór zwrotny na dopływie już jest (antyskażeniowy w studzience wodomierzowej), ale w zasadzie lepiej tego fragmentu od studzienki do domu nie poddawać niepotrzebnie ciśnieniu, które wytworzy pompa.

A pozostałe elementy, wygląda ok wszystko?

Ktoś podpowie co z tą pompą? Dać mniejszą czy pójść w rozwiązanie bez zbiornika przeponowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.