Skocz do zawartości
IGNOROWANY

50 KW z podajnikiem pali wagon ekogroszku


sonicblack

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam budynek jednokondygnacyjny 400 m2 założona zaostała nowa instalacja tzn. wszystko nowe

Piec wynalazek 50-55kW z podajnikiem na ekogroszek ( niepytać dlaczego taki i po co) , z dmuchawą WPA X6 67 w, sterownik Timel SKZP02,  2 pompy - CO i 1 CWU, 23 grzejniki panelowe pojedyncze i podwójne oraz 2 drabinki, bojler 100l. 

Ustawienia sterownika w PID, nie posiadam regulatora temp. i innych bajerów. Pompy CO ustawione na 3 zakres. Na zdjęciach wszystkie podzespoły, zdjęcia zbiornika ciśnienia nie robiłem.

Moc spalania zazwyczaj w zakresie 35-45 KW. Średnie spalanie 6,5 kg/h  jak dochodzi do zadanej temperatury.

Po 24h  przy ograniczeniu w nocy do 30-35 st. na piecu  ok 110-130 kg !!!  Spaliny na poziomie 170-200 st.

Kombinacje z powietrzem czy to 30 czy 100 procent zawsze jest około  6-6,5 kg.

Po 4-6 godzinach od rozpalenia uzyskuję temeraturę 50-55  st. dodam że przy 55 st. w budynku mam dosyć ciepło ok 17-20 stopni, więc tu nie mam problemu.

Co do spalania ekogroszku można jeszcze poćwiczyć ale ze zużyciem już nie jeżeli bedzie mniejsze nieosiąga ustawionej temperatury, jeżeli zmniejszę nadmuch ta sama sytuacja.

Co ciekawe przy ustawieniach nadmuchu na 30-40 są spieki rynnowe duże, przy 100% dużo mniejsze a czasami brak. Dmuchawa ma zasłonę otwartą na maxa.

Jednym z mankamentów jest to że przy ustawieniu na 50 st. dobija do 45 jak przestawię na 55 dobije od razu do 50 itd. więc tryb czuwania raczej mało jest używany.

W załączniku zdjęcia kotłowni i ustawień. Mam jeszcze filmik z ustawieniami i paleniem ale tu raczej nie wstawię. Zdjęcia parametrów były wykonane po 6-7 godzinach od rozpalenia.

Pytanie co można byłby dodać lub zmienić w tej instalacji aby nie spalać wagonu węgla ?

Każda opinia się przyda, będę wdzięczny za rady.

 

IMG_20210225_095346.jpg

IMG_20210225_095357.jpg

IMG_20210225_095411.jpg

IMG_20210225_095417.jpg

IMG_20210225_095455.jpg

IMG_20210225_101438.jpg

IMG_20210225_104339.jpg

Ustawienia pieca 50KW.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekogroszku trzyma się temperaturę na kotle 60-65 stopni..
Inna mniejsza jest nie ekonomiczna...
Żeby to osiągnąć powinieneś mieć zawór 4 drogowy na jeden obieg i 3 drogowy na drugi obieg. Najlepiej z siłownikami...
I przy tej mocy kotła dodatkowe pompa przewałowa...
Schematów w necie pełno u każdego producenta..
O termostatach pokojowych już nie wspominam....


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po ilości grzejników masz co grzać . Tu przy rozpaleniu trzeba dodac apetyt ścian na ciepło . Stąd jest to duże spalanie . Po prostu jest gdzie pchać to co generuje kocioł . Prócz modyfikacji instalacji O której wspomniał kolega @Grzechotnik mozna by coś powiesić nad palnikiem . Jest na forum temat . Myślę że miska z nierdzewki powieszona tak by płomień lekko ja dotykal dala by jakis rezultat .

Powietrze dla tak dużego palnika trzeba by ustawic tak by płomień nie był za bardzo prosty , lekko żółty jednak bez kopcacych końcówek . Trudno coś podać dla takiego smoka moze minimalne okolo 12-15 maksymalne okolo 35 . Na palniku powinien być żar w wysokości okolo 3cm nad talerzem , nie powinien pracowac tj zapadac sie przy pełnej mocy lub odwrotnie .odnośnie foto plomienia jest tam za mocno dmuchane . Jednak przy pracy jak ja to mówię że kociol goni będą duże spalania . Goni on caly budynek i niestety spali przy tym swoje . U siebie mając ściany przekraczające gruboscia pół metra zauważyłem że otwierając okno na godzinkę lub wiecej , sterownik potrafi borykać się z jednym pokojem okolo 5 godzin . Pokojem mającym okolo 12mk . Więc wiesz co jest u Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podałeś czy ten budynek izolowany i w jaki sposób więc trudno sie odnieść jednoznacznie do poziomu zużycia opału

110kg/dobe to jakieś 23KW średniej mocy przy założeniu 70% sprawności procesu spalania i przyzwoitym weglu 26MJ

pytanie tez przy jakich temperaturach takie zużycie? bo jak na dworze -15stC to ja bym nie darł włosów z głowy, gorzej jak tyle wciaga gdy jest w okolicy zera. Wtedy pytanie co wyciągasz z popielnika???

przy takiej powierzchni nie licz raczej na to że workiem węgla na dobę ogarniesz. Proponuję poczytac watek o sterowniku SKP- tam jest mnóstwo informacji o metodach jego ujarzmienia. 

Jak podasz dokładnie jaka izolacja to będzie łatwiej nieco ocenić czy spalanie jest za duże czy może w normie.

Piszesz również, że po kilku godzinach od rozpalenia uzyskujesz oczekiwaną temperaturę na kotle- zadam pytanie- czy ten kocioł jest wygaszany? czy pracuje w trybie ciągłym czyli uzupełnia straty? Bo jesli jest wygaszany i rozpalany to mnóstwo energii idzie na wygrzanie całości i będzie palił jak smok. Jeśli pracuje non stop to wtedy wszystko zależy od odpowiedzi na wcześniejsze pytania- jak dom nieizolowany to tak będzie palił a jak izolowany to coś jest do poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW! Co za piekarz, lub kowal urzeźbił tą instalację? Niezłe kwiatki..... Układ zamknięty, bez zabezpieczeń! To się do prokuratury nadaje!
Przekroje rur to w ogóle przegięcie! Generalnie to do poprawki.

 Wygrzej budynek i nie obniżaj na noc temperatury, bo to nie ma sensu. Ustaw zadaną na 60st i zobacz za kilka dni. Spalanie powinno się ustabilizować.

 

Edytowane przez papasmurfek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolegów dziękuję za wskazówki.

W odpowiedzi na pytania przesyłam schemat zapotrzebowania na ciepło które było kiedyś liczone.

Co do izolacji budynek lata 70 ściany zew grubości 40-55 cm tu nie żartuję ocieplony 5 cm styropianu, tak było jak go zakupiłem.

Dodatkowo wymieniłem wszystkie okna na plastiki posiada kilka dużych okien. Dach w dużej części styropian 5 cm i duża ilośc papy.

Takie dane były przyjęte do obliczeń zapotrzebowania.

Zanaczę że jestem w fazie testowania ale spalanie powyżej 110 -120 kg/doba przy temp. max - 5 -10  st.  palone 7 dni bez przerwy.

Co do skzp próbowałek różnych ustawień oczywiście jeszcze trzeba poćwiczyć bo jest różnie z popiołem ale tu bym nie szukał dużej przyczyny.

Nie wiem czy coś pomoże ale wysokość komina to max 4 m od gruntu może należy dołożyć rurę ze 2 m.

Ogólnie zakładałem że będzie pochłaniach paliwo ale jak czytałem opinie kolegów że 25Kw pali 15-30 kg na dobę to do 60 kg u mnie  byłoby przyzwoicie. 

Postaram się w wolnej chwili przeanalizować wszystkie podpowiedzi i zapoznać się z tymi urządzeniami.

Zapotrzebowanie na energię1.jpg

Zapotrzebowanie na energię2.jpg

Do papasmurfeka:

wybitny hydraulik tego nie robił to fakt ale zabezpieczenia są po drugiej stronie zaznaczyłem że nie robiłem fotek. Przekrój rur to tylko na piecu póżniej idzie nierdzewka 22 lub 25 mm śr zew. Ogólnie woda w obiegu to coś koło 100-110 L więc uważam że to przyzwoicie. Na każdym grzejniku regulacja temperatury.

W starej instalcji miałem 80 L z jednego grzejnika i piec wielkości pokoju :)

 

Edytowane przez sonicblack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro zatem wynik 110-120kg miałes przy minus 5 do minus 10stC to moim zdaniem jeśli w popiele nie ma niedopału nie jest wynikiem złym. 23KW przy -10stC da w okolicy 32-35KW przy minus 20st. 

odnośnie tego o czym napisałeś w kwestii spalania węgla przez kocioł 25KW- mój kocioł spalał około 33-35kg na dobe przy zapotrzebowaniu 8,5KW. kocioł 25KW będzie spalał na mocy maksymalnej nawet w okolicy 130-150kg węgla na dobę i więcej. wszystko zalezy od sprawności i kalorycznosci opału. owszem spali również 30kg ale nie przy zbliżonym do maksa zapotrzebowaniu. 

Sugeruję wątek o sterowniku zgłębić, aby dopracować ustawienia bo w nich dopatruję sie mozliwości zaoszczędzenia. wysoka temperatura spalin może generować nadmierne straty i mozna coś z tego urwać ale bez cudów raczej. 

można tez próbowac izolować od góry jeśli konstrukcja stropu i dachu na to pozwala. do góry ucieka sporo ciepła a izolowanie od góry jest względnie tanie i często można wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2021 o 21:40, sonicblack napisał:

Spaliny na poziomie 170-200 st.

Witam.

Wiatru za dużo, kocioł nie odbiera ciepła i "połowa" ciepła idzie na złość ekologom.... grzejąc Panu Bogu pięty ?

Czy palnik to jakaś rynna? Staraj się często czyścić kocioł...

Pozdrawiam. YARO

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.