Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vitodens 200w


JulPio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.
Przychodzę do Państwa z następującym problemem - pytaniem
Dom nowy – 150m2
Parter podłogówka, piętro grzejniki.
Kocioł Viessman Vitodens 200W.
Na parterze Vitotrol 200, na górze Vitotrol 200
Czujnik temperatury zewnętrznej.
Rekuperacja z odzyskiem ciepła.
Mieszkamy w domu ponad 5 lat, temperatura na dole utrzymuje się na poziomie 21-23 stopni na górze podobnie. Jak teraz były mrozy -10, -15 to na dole wskoczyła temperatura do prawie 25, a na górze bez zmian – 20-22. Sęk w tym , że bez sensu dla mnie było pogrzewać dół do 25 stopni – grzejniki na górze delikatnie ciepłe.
Wolałbym, żeby kocioł brał temperaturę z domu – jeżeli jest w nim 23 stopnie do bez sensu dogrzewać, nawet jak na dworze jest -20, a teraz mam wrażenie, że kocioł sprawdza temperaturę na dworze i jak zimno to dodaje coś od siebie ? Wydaje mi się, że akie rozwiązanie pomija również odzysk ciepła z rekuperacji.
Takie rozwiązanie , gdzie ustawiam sobie 22 stopnie na dole i np. 25 na górze pozwoli mi sprawdzić czy grzejniki na piętrze w ogóle są w stanie nagrzać się trochę ? bo jak wspomniałem odkąd mieszkam one były co najwyżej letnie, a ja bym chciał sprawdzić czy potrafią być gorące ?
Jak sprawdzić, który obieg OG1 czy OG2 jest obiegiem na podłogówkę, a który na grzejniki?
Wierzę w ludzi i nie lubię kogoś bezpodstawnie oskarżać, ale mam obawy, że mój orzeł instalator coś nagmerał, ale póki nie było dużych mrozów, to nie zwracałem na to uwagi. On niestety nie jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania ?
Jak ustawić na kotle, żeby brał temperaturę z domu a nie z czujnika pogodowego?

Aktualne ustawienia na piecu:
Parter - podłogówka
Wym temp pomieszczenia - 23C
Temp pomieszczenia - 25C
Wym. zred.tem.pom - 3C
Nachylenie 0,3
Poziom 0K
 
Piętro - Grzejniki
Wym temp pomieszczenia - 15C
Temp pomieszczenia - 21C
Wym. zred.tem.pom - 18C
Nachylenie 0,9
Poziom 0K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej odłączyć czujnik temperatury zewn. i wtedy kocioł powinien pracować od temperatury wewn. z termostatu pokojowego, ustawić ręcznie temperaturę zasilania np. 45oC lub wyższa w zależności od instalacji grzejników, podłogówki itp. Wówczas komfort może będzie mniejszy (dłużej bedzie nagrzewac w mrozach) ale kocioł lepiej pracuje na niższej temp. a tak z pogodówką rano chce dogrzać szybko i pracuje na maxa. Oczywiście przy czujniku zewn. temperatury jest jeszcze kwestia krzywej grzewczej na sterowniku, ale to juz inna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam kocioł i instalacje, nawet krzywe grzewcze podobnie dobrane.

W kodowaniu 2 stopnia dla każdego obiegu grzewczego możesz włączyć opcje by Vitotrol uwzględniał temperaturę pomieszczenia jest to Kod B0- B0:3 

Kolejny kod do sprawdzenia to B5- logika pompy obiegowej, przy B5:5 Vitotrol wyłączy obieg grzewczy gdy temperatura będzie wyższa o 1 stopień o zadanej. Jest jeszcze kod który reguluje w jakim stopniu Vitotrol będzie uwzględniał temperaturę pomieszczenia ale teraz nie pamietam który- do sprawdzenia w książce serwisowej. 

Dla grzejników polecam B0:3 i B5:5

Dla podłogówki B0: może być na 3, 0 tez nie jest zła opcja, ale B5:0- brak logiki pompy.

Dla grzejników sprawdź krzywa 0,8, pomieszczenia gdzie przegrzewa ustaw głowice termostatyczne 

Mniej tez na uwadze ze masz pewnie aktywny tryb ochrony przed zamarzaniem- później ustalonej temperatury  zewnętrznej kocioł załączy pompę obiegowa nawet jeśli temperatura zredukowana jest ustawiona na 3 stopnie. Vitodens ma tez tryb ochrony przed wychłodzeniem budynku, pewnie masz tez aktywny bo domyślnie jest.

Możliwości jest od groma, ten kocioł z dużą dawką prawdopodobieństwa ma najbardziej rozbudowana automatykę pogodową na rynku. Wyłącznie tego typu regulacji przy tym kotle to słaby temat  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.