Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann kontra Ariston


ogrodypl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o radę mam dwie propozycję zamontowania pompy ciepła powietrze woda.

Oba typy proponują osoby raczej godne zaufania.

Mam dylemat ponieważ jeden poleca pompę ciepła Viessmann VITOCAL 111-S Typ AWBT-M-E B08 12 kw drugi Ariston Nimbus FLEX 70S 180l. - 11 kw.

Cena zbliżona obu wykonawców więc tu niestety żaden nie przechyla szali.

Proszę o radę bardziej doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że im chłodniej tym mniejsza wydajność

jednak obawiam się przewymiarowania, tak jak mam to z obecnym piecem na ekogroszek.

co do domu to mniej więcej parametry:

powierzchnia użytkowa 170 m2

ściany keramzyt plus 12 cm styropian

poddasze użytkowe wełna 20 cm

ogrzewanie mieszane podłogówka i grzejniki ( 30 % i 70%)

temperatura wymagana 22 stopnie 

4 osoby zamieszkałe

obecne ogrzewanie ekogroszek 25 kw jak dla mnie przewymiarowany

pompa ciepła ma zastąpić piec na ekogroszek.

w domu dodatkowo kominek

cwu również z pompy 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy kolega sam dobierał wskazane modele pomp?.... czy tylko tak..... na chybił trafił?

Pytam, gdyż posiadasz instalacje głównie grzejnikową z dodatkiem podłogówki. Wskazany Ariston to chyba nie ma szans na grzejniki a druga propozycja nie "grzeszy" parametrami do grzejników. Stawiam że to kolegi autorski wybór marek i modeli pomp. ?

Osobiście posiadam inną pompę o mocy 12kW i budynek prawie 300m2 przypuszczam że w podobnym standardzie ocieplenia i w/g mnie szukaj pompy która grzeje wydajnie do minus 15-20stopni i ze względu na grzejniki powyżej 40-45stopni ..... ale raczej o mocy 9kW bo 12kW będzie za duża i w okresie przejściowym będzie problem z jej pracą cykliczną(taktowaniem). Myślę że czeka Ciebie również "powiększenie" czyli dołożenie lub wymiana grzejników....

Myślę że inni bardziej kompetentni koledzy doradzą Tobie. Osobiście wycofałbym się z wybranych przez Ciebie modeli przy posiadanych grzejnikach.

Pozdrawiam cieplutko. YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

dziękuję za odpowiedz niestety nie znam się na pompach ciepła na tyle co by je dobierać 

poprosiłem kilka firm o propozycję doboru i te dwie oferty a raczej wykonawcy zrobili na mnie dobre wrażenie

Yaro a czy jesteś poza mocą o której wspomniałeś zadowolony z swojej pompy ciepła mniemam że to pompa z Twojego profilu

i czy ona na ogrzewanie z przewagą grzejników jest ok ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jest mój pierwszy sezon z pompą ciepła i fotowoltaiką, do tego sam widzisz że nie długo musiałem czekać i od razu trafił się "poligon doświadczalny", gdyż mamy namiastkę zimy jakie były kiedyś, a o których niektórzy zapomnieli. Faktem jest że obecnie takich parę dni (tygodni) trafia się raz na kilka lat.

Pompa którą posiadam (T-Cap 12kW 3faz.) radzi sobie bez żadnych problemów, i bez grzałek wspomagających, pracowała już przy -26stopniach prawie na full. Po to jest pompa aby pracowała a gdybym chciał grzałki to kupiłbym kocioł elektryczny ? . Oczywiste że naszykowany jestem na źródła ciepła zapasowe kocioł na ekogroszek, który został wygaszony na koniec marca 2020 i do dzisiaj stoi zakonserwowany oraz kominek, który w wigilię miałem okazję rozpalić ze względu na zjazd rodziny i atmosferę świąt.

Zakup pompy jest kontynuacją euforii zamontowania na wiosnę instalacji fotowoltaicznej. Pompa była bardzo przemyślanym zakupem dostosowana do mojego budynku, instalacji oraz nawyków mieszkańców. U mnie się sprawdza na 200%. Miałem obawy czy da radę w mrozy, a wszelkie zapewnienia, wyliczenia, opinie, tabelki, wykresy, etc.... nie do końca upewniły mnie w przekonaniu, że będzie działać prawidłowo. Dopiero test "na własnej skórze" w te zimowe dni rozwiał wszelkie obawy ,że działa i do tego przy większych mrozach niż moje wcześniej zakładane minus -20 stopni, przy których już miałem odpalać kocioł ekogroszkowy, jednak dała radę z niewielkim zapasem do -26stopni jakie odnotowały sterowniki w PC oraz w innym sterowniku podłogówki. Grzałki w pompie traktuję tylko i wyłącznie jako coś awaryjnego i dlatego mam je stale wyłączone... od tego jest pompa aby grzała..... Oczywiście można ustawić wspomaganie grzałkami, ale to już indywidualna sprawa użytkownika.

Wyboru dokonasz sam, koniecznie sprawdź oferty, firm, instalatorów, poczytaj co inni piszą. Szukaj instalatora "pod nosem", ja przyjąłem sobie takie założenie dojazd instalatora (serwisanta) do 45minut jazdy samochodem (takie zboczenie zawodowe ? ).

Jest wielu kolegów tu na forum którzy chętnie podpowiedzą rozwiązania, rozwieją wątpliwości. Pisz, pytaj, licz..... Musisz również zwrócić uwagę na różnej maści cwaniaków i naganiaczy wciskających coś co nie ma prawa praktycznie działać  w Twoich warunkach, a i na forach są tacy co w niewiadomym celu wprowadzają innych w błąd..... chyba w ten sposób się "dowartościowują"..... ?

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję YARO

Panasonic również chodzi mi po głowie, zobaczymy chyba jednak muszę jeszcze trochę temat sobie rozświetlić

może ktoś jeszcze poleci pompę ciepła, która w moich warunkach ma szanse spełnić swoje zadanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za info AUTOMATYK

co do panasonica to jakiś wykonawców można trafić 

szkoda tylko że na samsunga ciężko mi kogoś zlokalizować a chciałbym chociaż porównać jak to kosztowo wyjdzie 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerekwica koło Rokietnica

Masz PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

@Automatyk a jaki model Samsunga przy moich parametrach budynku brać pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz te 170m2 to albo samsung 10kW czyli model ehs 120 lub panasonic t-cap 9kW ,jeden i drugi model ma taką samą sprężarkę nie mal te same moce ,samsung jednak na pewno wygra z panasem jesli chodzi o zużycie energi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Automatyk dziękuję za info

Dostałem ofertę na zestaw samsunga 12 kw AE160JNYDEH/EU + AE120JXEDEH/EU

niestety z Konina więc trochę do mnie mają 

no nic będę się zastanawiał jeszcze trochę czasu mam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2021 o 22:44, automatyk napisał:

masz wybór

samsung 10kW lub panasonic 9kW t-cap

Ja bym posłuchał kolegi z cytowanego postu i wybrał samsung. A o tych co założyłeś temat to szybciutko zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę raczej temat dwóch pomp z tematu poszedł do kosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.