Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyczny Układ Nawęglania!


xman

Rekomendowane odpowiedzi

tak jak kiedyś napisałem tak to zrobiłem

 

dorobiłem A.U.N czyli to co na poczatku tematu

 

jest super- przy pracy na groszku z czech może z czterech temperatura rośnie o 1 stopień w czasie 1,5 minuty

 

i dochodzi do zadanej czyli 60 *C jak się nagrzeje bojler i podłogówka to jest w stanie "nadzór" do 1 ,5 godz.

 

moje parametry :

 

czas podawania 10 s.

 

przerwa 42 s.

 

wiatrak w czasie pracy 35 %

 

w podrzymaniu 40%

 

przysłona zamkienta na 90%

 

reszta serwisowa

 

Witam mam pytanie czy w miejscu montażu palnika jest płaszcz wodny? U mnie praca w podtrzymaniu jest bardzo krótka i nie wiem jaka może być przyczyna kocioł został uszczelniony a mimo to praca w podtrzymaniu nie wydłużyła się. Prędkość nagrzewania podobna do twojej zależnie od ustawień 1 stopień na minute do dwóch minut. Czas w podtrzymaniu około 10 min.

W chwili obecnej ogrzewam sam parter około 90 mkw grzejniki żeliwne bez zaworów poddasze w trakcie wykończenia rozłożony styropian 5cm na stropie czeka na wylewkę w suficie poddasza dziura około 1mx3m na nie ocieplony strych. Przy takich ustawieniach kocioł na worku 25kg pracuje 12h czy takie zużycie może być spowodowane niewykończonym poddaszem? Dom z czerwonej cegly 25cm +5cm styropian + 12 cm suporex. Temperatura na parterze około 21 stopni osobne wejscie na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

no więc tak:

 

 w miejscu montażu palnika -  płaszcz wodny był wycinany i wspawana ramka

 

ja mam chałupe ocieplaoną i na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne

 

uklad co. grawitacyjny i pompa chodzi w trybie termostat 30 sek. co 3 min. w podtrzymaniu

 

i jak spadnie o 5 stopni to się uruchamia praca, tak że pompa nie wychładza mi za bardzo instalacji CO.

 

pozdrowienia

 

lucjans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

 

może ktoś mi doradzi ...

 

dzisiaj zakupiłem 200 kg. owsa po 300 zł. za tone i zapodałem do pojemnika zasypowego

 

i odpaliłem całą maszynerie ,, no i problem -czasy podawania i przestoju są OK. tylko jak ma wyglądać

 

palenisko ,czyli na jakiej długości ma być opał ,czy na połowie paleniska czy wiecej i jaki wiertalot 

 

czyli jaki ma być płomień nad owsem i jaka moc

 

kocił dochodzi do żądanej tep. pez problemów 

 

retorta podawania paliwa jest pozioma ..

 

lucjans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam nieco inny palnik lecz zbliżonej konstrukcji. Spróbuj nakryć palnik od góry trzema cegłami szamotowymi. Dwoma zakryj przestrzeń nad palnikiem trzecia wzdłuż na górę aby dociążyć dwie pod a tym samym zapobiec zsunięciu. Może się uda ( owies owsowi nie równy). Ja w taki palniku ustawiałem minimalny czas podawania i sterowałem raczej czasem pomiędzy podawaniem. Płomień nie większy niż 10 - 15 cm. Jeśli owies jest dobry to palnik nie będzie się zapychał a cegły nie będą zsuwać. Ja mam u góry żarobetonową pokrywę a wszystko po to aby jak najbardziej podnieść tem spalania. Opału nie powinno być zbyt dużo na palniku bo jest stosunkowo mocnym paliwem. Najważniejszy parametr to tem. wewnątrz palnika. Moja żaro płyta nagrzewa się do czerwoności co mnie bardzo cieszy. Nie wiem czy właśnie ta tem. nie powoduje tego iż nie widać z komina zupełnie nic. Czyżbym rozłożył H2O na czynniki. Podobno możliwe. Pozdrawiam i zachęcam do eksperymentów. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

tak na krótko: jak położyłem na ruszcie awaryjnym trzy szczapy drewna to zaraz doszedł do podrzymania

 

cegieł narazie nie mam, ale wielkie dzieki za radę bardzo konkretna i pomocna

 

jeszcze raz dzieki 

 

jutro opisze resztę modyfikacji .

 

a ten czas podawania to 5 sek. czy 10 sek.

 

lucjans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja położyłem obie cegły na płask względem palnika, trzecią położyłem w poprzek tych dwóch. Ogólnie chodzi o idee. O to aby wyciskać płomień mniejszą powierzchnią i mieć nieco lepsze spalanie dzięki większej tem. Ciekawe czy się nie zapcha ? Kontrolowałem tem. spalin ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką przekładnią jak masz u siebie ze Stalkotu ustaw możliwie najmniejszy czas na sterowniku. Ja tak zrobiłem i puki co działa. Spróbuj osiągnąć taki sposób palenia ( czasy podawania jak najmniejsze a przerwy miedzy nimi takie ) co by dmuchało możliwie jak najdłużej paląc dawkę paliwa. ( To są zalecenie producenta palników owsianych - Firma z Krakowa). Ja tak zrobiłem. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie ( efektywne). Nie wiem czy nie lepiej spalać intensywniej i doprowadzać do postojów kotła ( nie dmucha stoi w podtrzymaniu). Puki co nie mam czasu na doświadczenia mam wiele innych zajęć. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to raczej mało wiarygodne źródło bo większa część wynika z błędów i doświadczenia niż książek. Budując kolejny palnik wiem doskonale co należy zmienić. Z samą zasadą działania trzeba przetestować. Ja tam jest zadowolony bo zaoszczędziłem parę groszy. Fabryczny palnik miałem za 4 tyś nowy mój wyszedł koło 2,5 tyś z tą różnicą że pożera wszystko a w dedykowanym tylko owies i pelet. No i sprawność nie wile gorsza na mieszkanie 150 mk spalałem samego owsa nie wile więcej niż na dedykowanym palnik w bardzo podobnym mieszkaniu. Pozdrawiam i do eksperymentów zachęcam. Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Jestem po testach palnika samoczyszczącego na trzech paliwach to jest: owies, groszek z Czech, groszek z Chwałowic

paliłem po 24godz. na każdym opale

 

owies : 50 kg. 15 MJ/kg i wyszło wg.wzoru który podał kolega ,m77' że kociołek pracował z mocą 7,38 kWh

 

groszek z Czech :39 kg. 19 MJ/kg kociołek pracował z mocą 7,29 kWh

 

groszek z Chwałowic 28 kg. 27 MJ/kg kociołek pracował z mocą 7,43 kWh

 

owies 50kg.x300zł/tona =15zł. pali się elegancko tylko dużo popiołu tu trzeba doliczyć jeszcze transport.

groszek z Czech 39kg.x 476zł/tona =18,5zł pali się dobrze popiołu w miarę OK. transport w cenie.

groszek z Chwałowic 28 kg.x684zł/tona =19zł pali się dobrze popiołu w mirę spieków brak. transport w cenie.

teraz pytanie do kolegów z forum, który opał wybrać oto jest pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie po spalaniu owsa pozostaje coś na wzór gąbki, pumeksu ultra lekkiego. Kubeł 30 l waży może 6- 8 kg. Nie czy masz kawałek ogródka jeśli tak nie powinieneś mieć żadnego problemu z usunięciem popiołu. To dobry nawóz podobno, ale moim zdaniem bardzo jałowy. Zawiera sporo krzemionki - stąd ostry pumeksowaty stan. Moim zdaniem najtaniej wyjdzie owies. Jak dojdziesz do optymalnych ustawień myślę że zejdziesz poniżej 40 kg. Ja walczyłem kilka tygodni z ustawieniami sterownika. Dziś po tym jak dołożyłem do CO głowice termostatyczne i kocioł czasami zwalnia praktycznie do podtrzymania widzę sens ich stosowania. Nie przegrzewam pomieszczeń tym samym oszczędzam Owies w porównaniu do paliw kopalnych jest lżejszy i "łatwiejszy" w obsłudze, czystszy. Łatwiejszy w magazynowaniu, U mnie tak jak pisałem idea początkowa (spalanie lignitu) upadła nie wymierny aspekt ekonomiczny. Wiec u mnie owies popłaca. Dałem ogłoszenie w Agromie. Rolnicy dzwonią i zadowoleni że ma kto kupić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

u mnie wiaderko 15 l. z tym popiołem jast bardzo lekke 2 kilo. ale jest tego masa po paleniu 12 godz.dochodzi do palnika

a jak dalej popale to mi zakryje bez wybierania palnik

ja też mam głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach i do tego zawór różnicowo upustowy i jest wszystko OK.

ale mam bijler 400l.

co do samego owsa to jest super cytat: Owies w porównaniu do paliw kopalnych jest lżejszy i "łatwiejszy" w obsłudze, czystszy. Łatwiejszy w magazynowaniu

a co na to myszy

znalazłem owies po 270 zł/tona

 

pozdrawiam lucjnas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gryzonie jedyna zmora.. Choć nie zawsze. Jeśli chodzi o magazynowanie w przydomowej kotłowni to zmora. Przy zakupie to atut bo lecisz w dół z ceną aż miło. W taki sposób kupiłem "posieczone" przez szczury żyto w cenie 200 zł tona. Jeśli możesz tylko kupić poniżej 300 zł to tylko pozazdrościć. Popielenie jest zależne od rodzaju owsa. Wiem na 100 % z tego względu że miałem już taki który momentalnie się pierzył i mnożył w popielniku. Są takie odmiany że wiaderka nie uskrobiesz przez 3-4 dni. Stąd zawsze mówię i piszę że paliwo paliwu nie równe nawet z pozoru tak samo wyglądające zboże. Ja na dziś mieszam z trociną stąd nie odpowiem jak na dziś. Szlakuje nieco bo trocina jest składowana w chłodnym pomieszczeniu. Muszę się jej pozbyć potrzebuję miejsca. Na popielenie na pewno ma wpływ tem. paleniska. Stąd upieram się przy stosowaniu szamotu. Defektorów, pokryw, ekrawnów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do samego owsa to jest super cytat: Owies w porównaniu do paliw kopalnych jest lżejszy i "łatwiejszy" w obsłudze, czystszy. Łatwiejszy w magazynowaniu

A nie. Poza gazem i olejem nie widzę czystszego i lżejszego paliwa ( względem niesionej energii). Dziś jak widzę kotłownie węglową a pomyślę o swojej to mam porównanie w oczach. Do swojej wchodzę w marynarce prosto z pracy. Zaglądam "taki nałóg". Uwierz tą marynarkę mimo gmerania wokół kotła nie trzeba prać. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.